Kvant kompüteri 2 il ərzində kvant üstünlüyünə nail olacaq Yanvar 29, 2020 | 10:26 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyalı alimlər tərəfindən hazırlanan kvant kompüteri iki il ərzində kvant üstünlüyünə malik olacaq, yəni o, mövcud superkompüterlər üçün mümkün olmayan hesablama həyata keçirəcək.
Moskva Dövlət Universitetinin Kvant texnologiyaları mərkəzinin elmi direktoru Sergey Kulik qeyd edib ki, bu gün laboratoriyada neytral atomlar və foton çiplər əsasında kvant kompüteri yaratmaq üçün iki fiziki platforma mövcuddur.
“İTAR TASS” informasiya agentliyinin məlumatına görə, dünyada kvant kompüteri yaratmaq üçün təxminən on platforma hazırlanır. Bu platformalardan dördü Rusiyada fəal inkişaf etdirilir.
Rusiyanın Milli Tədqiqat Texnologiya Universiteti MiSiSin laboratoriyasında superkeçiricilərin olduğunu xüsusi vurğulayan mütəxəssislər hansı platforma ilə texnoloji nailliyyət əldə edəcəklərini hələlik dəqiqləşdirməyiblər.
Kvant üstünlüyünə ilk imza atan Kaliforniya Universitetinin professoru Con Martinisin rəhbərliyi ilə hazırlanmış kompüter olub. Bu barədə ilk dəfə ötən ilin oktyabr ayında “Nature” jurnalında məlumat verilib. Kompüter 53 qubitlik prosessor ilə bir neçə dəqiqəyə dünyanın ən güclü superkompüterinin 10 min il ərzində edə biləcəyi hesablamaları apara bilib.

Квантовый компьютер через два года может достичь квантового превосходства Янв 29, 2020 | 10:26 / Технологические новшества
Разрабатываемый российскими учеными квантовый компьютер через два года может достичь квантового превосходства, то есть провести вычисление, невозможное для существующих суперкомпьютеров.
Научный руководитель центра квантовых технологий физического факультета МГУ Сергей Кулик отметил, что сегодня в лаборатории есть две физических платформы для создания квантового компьютера - на основе нейтральных атомов и фотонных чипов.
Как сообщает İTAR TASS,  в мире развивается около десяти платформ для создания квантового компьютера, в России активно развиваются четыре, в том числе на сверхпроводниках в лаборатории университета МИСиС. Пока ученые не знают, с помощью какой платформы удастся совершить технологический прорыв.
Первым о достижении квантового превосходства заявила в октябре 2019 года в журнале Nature научная группа под руководством профессора Калифорнийского университета Джона Мартиниса. Как утверждают ученые, процессор на 53 кубитах в считанные минуты смог совершить расчет, на который самому мощному существующему в мире суперкомпьютеру - "Саммиту" американской компании IBM - понадобилось бы около 10 тыс. лет.