Kvant kompüteri 2 il ərzində kvant üstünlüyünə nail olacaq Yanvar 29, 2020 | 10:26 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyalı alimlər tərəfindən hazırlanan kvant kompüteri iki il ərzində kvant üstünlüyünə malik olacaq, yəni o, mövcud superkompüterlər üçün mümkün olmayan hesablama həyata keçirəcək.
Moskva Dövlət Universitetinin Kvant texnologiyaları mərkəzinin elmi direktoru Sergey Kulik qeyd edib ki, bu gün laboratoriyada neytral atomlar və foton çiplər əsasında kvant kompüteri yaratmaq üçün iki fiziki platforma mövcuddur.
“İTAR TASS” informasiya agentliyinin məlumatına görə, dünyada kvant kompüteri yaratmaq üçün təxminən on platforma hazırlanır. Bu platformalardan dördü Rusiyada fəal inkişaf etdirilir.
Rusiyanın Milli Tədqiqat Texnologiya Universiteti MiSiSin laboratoriyasında superkeçiricilərin olduğunu xüsusi vurğulayan mütəxəssislər hansı platforma ilə texnoloji nailliyyət əldə edəcəklərini hələlik dəqiqləşdirməyiblər.
Kvant üstünlüyünə ilk imza atan Kaliforniya Universitetinin professoru Con Martinisin rəhbərliyi ilə hazırlanmış kompüter olub. Bu barədə ilk dəfə ötən ilin oktyabr ayında “Nature” jurnalında məlumat verilib. Kompüter 53 qubitlik prosessor ilə bir neçə dəqiqəyə dünyanın ən güclü superkompüterinin 10 min il ərzində edə biləcəyi hesablamaları apara bilib.

The quantum computer will achieve quantum advantage over 2 years January 29, 2020 | 10:26 / Technological innovations
Developed Russian Quantum Quantum Computer And After A Quantum Friendly Quantum Revealing, Incomplete Predictions, Unusable Supercomputers.
Sergey Kulik, supervisor of the center for quantum technologies in the physics department of Moscow State University declared that today in the laboratory there are two physical platforms for creating a quantum computer - based on neutral atoms and photon chips.
According to “İTAR TASS”, about ten platforms for creating a quantum computer are developing in the world totally; four are actively developing in Russia, including superconductors in the laboratory of MISiS University.
While scientists do not know with which platform it will be possible to make a technological breakthrough.
The first to achieve quantum superiority was announced in October 2019 in the journal Nature by a scientific group led by a professor at the University of California, John Martinis, who works for Google. According to scientists, a 53-qubit processor in a matter of minutes could make a calculation, which would take about 10 thousand years to the most powerful supercomputer in the world - the Summit of the American company IBM.