“Vikipediya” yeni rekorda nail olub Yanvar 27, 2020 | 02:12 /
“Vikipediya”nın banisi Jimmy Ueyls onu yaradarkən bütün biliklərə sərbəst girişi təmin etməyi əsas məqsəd hesab edib. Hesablamalara görə, “bəşəriyyətin ehtiyat nüsxəsi”ni yaratmaq üçün onlayn kitabxanada ən az 104 milyon məqalə olmalıdır. İndi o, bu hədəfə bir addım daha yaxınlaşır.
Bu günlərdə “Vikipediya”nın ingilis versiyası növbəti rekorda nail olub. İngilis dilində altı milyonuncu məqalə dərc edilib. Məqalə 19-cu əsr Kanadalı məktəb müəllimi, səyyah və fantastik əsərlər müəllifi Mariya Elize Tyorner Lauderə həsr edilib.
Qeyd edək ki, informasiyanın əlavə edilməsinin hazırki sürətində bəşəriyyətin bütün biliklərini rəqəmsallaşdırma vəzifəsini yerinə yetirmək üçün ən azı 20 il lazım olacaq. Digər dillərdəki məqalələrin sayı hələ də ingilisdilli məqalələrdən geri qalır. Məsələn, hazırda “Vikipediya”nın rus dilində olan versiyasında 1,59 milyondan çox məqalə var. İngilis nəşri saytdakı ən çox ziyarət edilən layihə adlanır - gündə təxminən 255 milyon səhifə. “SimilarWeb” analitik şirkətindən bildirilib ki, “Vikipediya” davamiyyət üzrə dünyada səkkizinci yeri tutur.
4pda.ru saytının məlumatına görə, alman və fransız “Vikipediya”sında müvafiq olaraq 2.3 və 2.1 milyon məqalə var. Beləliklə, “bəşəriyyətin ehtiyat nüsxəsi”nin ingilis dilində olmayan versiyaları üçün daha çox vaxt lazımdır.

Wikipedia has reached a new record January 27, 2020 | 02:12 /
Wikipedia founder Jimmy Wales saw the main goal of creating his brainchild as providing free access to all knowledge. According to the most conservative estimates, in order to make a “backup of humanity”, the online library should contain at least 104 million articles. Now she is one step closer to this goal.
The other day, the English version of Wikipedia set another record - a six millionth article in English was published. It is dedicated to Maria Elise Turner Lauder, a 19th-century Canadian school teacher, traveler and science fiction writer.
At the current rate of adding information, it will take at least another 20 years to complete the task of digitizing all the knowledge of humanity. It is worth noting that the number of articles in other languages ​​is still noticeably behind the English ones. For example, at the time of writing the news, the Russian version of Wikipedia contained more than 1.59 million articles. The English edition is also called the most visited project on the site - about 255 million pages per day. According to the analytic company SimilarWeb, Wikipedia ranks eighth in the world in attendance.
According to 4pda.ru, the German and French Wikis contain 2.3 and 2.1 million articles, respectively. Thus, for non-English versions of the full “backup of humanity,” it will take much more time.