Uşaq robototexnika turniri keçiriləcək Yanvar 24, 2020 | 04:28 /
25-26 yanvar tarixlərində Minskdə ikinci qış ROBOLAB IT” - turniri  keçiriləcək. Bu turnir robototexnika və proqramçı rütbəsi üçün mübarizə aparacaq 500-dən çox uşağı bir araya gətirəcək.
Turnirdə dörd yaşdan on beş yaşa qədər uşaqlar iştirak edə bilərlər. Proqrama əsas və yaradıcılıq kateqoriyaları üzrə “LEGO Education WeDo” robototexnika yarışması da daxildir. Burada turnir iştirakçılarının yaratdıqları güclü və çevik robotlar yarışacaqlar.
Robototexnika turniri çərçivəsində “LEGO Education EV3” yarışları da təşkil ediləcək. Bu yarışlarda isə zehni hesablamalar üçün təşkil edilən şoular olacaq.
belta.by saytının məlumatına görə, “ROBOLAB”ın beynəlxalq maarifləndirici layihəsi ziyarətçilər üçün çoxsaylı əyləncə proqramları hazırlayıb. Eyni zamanda tamaşaçılar üçün robototexnika üzrə ustad dərslərinin keçirilməsi də planlaşdırılır. Arzu edənlər aerodinamikanın əsaslarını öyrənə və kvadrokopter idarəetməsi üzrə master-klassda pilotluq edə, virtual əyləncə dünyasına daxil ola, eləcə də əl işlərinin hazırlanması üzrə tematik master-klass keçirə bilərlər.

Состоится детский турнир по робототехнике Янв 24, 2020 | 04:28 /
Второй зимний IT-турнир ROBOLAB пройдет 25-26 января в Минске и соберет более 500 детей со всей Беларуси, которые будут соревноваться за звания лучших робототехников и программистов. Об этом БЕЛТА сообщили организаторы.
В турнире примут участие ребята от четырех до 15 лет. В программе - соревнование по робототехнике LEGO Education WeDo по основным и творческим категориям. Ребята будут собирать роботов на скорость, соперничать, чей робот самый сильный, а чей - лучший скалолаз. Также будут организованы состязания LEGO Education EV3, где роботы будут рисовать, соревнования по программированию (Scratch, мобильная разработка), шоу ментальной арифметики.
Как сообщает belta.by, Международный образовательный проект ROBOLAB подготовил для посетителей множество развлечений. Запланированы мастер-классы по робототехнике для зрителей. Желающие смогут освоить азы аэродинамики и пилотирования на мастер-классе по управлению квадрокоптером, погрузиться в мир виртуальных развлечений, пройти тематический мастер-класс по хендмейд. Для маленьких зрителей предусмотрена зона с большими кубиками. Планируется, что за два дня турнир посетят более 2 тыс. человек.