“Elastiklik, plastiklik və sürgənlik nəzəriyyəsinin əsasları” adlı dərs vəsaiti nəşr olunub Yanvar 22, 2020 | 03:14 / Yeni nəşrlər
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Materiallar müqaviməti kafedrasının müdiri, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının həqiqi üzvü, professor İsmayıl Sadıqovun “Elastiklik, plastiklik və sürgənlik nəzəriyyəsinin əsasları” adlı dərsliyi nəşr olunub.
AR Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmri ilə nəşr edilən dərslik “Elastiklik nəzəriyyəsi”, “Plastiklik nəzəriyyəsinin əsasları” və “Sürüngənlik nəzəriyyəsinin əsasları” adlı üç bölmədən ibarətdir.
Vəsaitdə elastiklik və plastiklik nəzəriyyəsinin əsasları fənninin predmeti, əsas anlayışları və fərziyyələri barədə məlumat verilir. Sözügedən nəzəriyyənin inkişaf tarixinə qısa nəzər salınan dərsliyin giriş hissəsində nəzəriyyələr arasındakı fərqlərdən, nəzəriyyələrin araşdırdığı obyektlərdən bəhs olunur.
Nəşr ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat, magistratura və doktorantura pillələrində təhsil alan tələbələr, doktorantlar, professor-müəllim heyəti, habelə müxtəlif ixtisas sahələrində çalışan mühəndis-texniki işçilər üçün nəzərdə tutulub.

"Fundamentals of the theory of elasticity, plasticity and creeping" textbook published January 22, 2020 | 03:14 / New publications
"Fundamentals of the theory of elasticity, plasticity and creeping" textbook was published by the head of the Department of Resistance of Materials of the Azerbaijan University of Architecture and Construction, Professor Ismayil Sadigov.
The book, approved by the relevant order of the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, consists of three sections: “Theory of Elasticity”, “Fundamentals of the Theory of Plasticity” and “Fundamentals of the Theory of Creeping”.
The article provides information about the subject, basic concepts and hypotheses of the foundations of the theory of elasticity and plasticity. In the introductory part of the textbook, which gives a brief overview of the history of the theory, the differences between theories and objects studied by theories are examined.
The publication is intended for students, doctoral students, university professors and engineers working in various fields.