“Elastiklik, plastiklik və sürgənlik nəzəriyyəsinin əsasları” adlı dərs vəsaiti nəşr olunub Yanvar 22, 2020 | 03:14 / Yeni nəşrlər
Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Materiallar müqaviməti kafedrasının müdiri, Azərbaycan Mühəndislik Akademiyasının həqiqi üzvü, professor İsmayıl Sadıqovun “Elastiklik, plastiklik və sürgənlik nəzəriyyəsinin əsasları” adlı dərsliyi nəşr olunub.
AR Təhsil Nazirliyinin müvafiq əmri ilə nəşr edilən dərslik “Elastiklik nəzəriyyəsi”, “Plastiklik nəzəriyyəsinin əsasları” və “Sürüngənlik nəzəriyyəsinin əsasları” adlı üç bölmədən ibarətdir.
Vəsaitdə elastiklik və plastiklik nəzəriyyəsinin əsasları fənninin predmeti, əsas anlayışları və fərziyyələri barədə məlumat verilir. Sözügedən nəzəriyyənin inkişaf tarixinə qısa nəzər salınan dərsliyin giriş hissəsində nəzəriyyələr arasındakı fərqlərdən, nəzəriyyələrin araşdırdığı obyektlərdən bəhs olunur.
Nəşr ali təhsil müəssisələrinin bakalavriat, magistratura və doktorantura pillələrində təhsil alan tələbələr, doktorantlar, professor-müəllim heyəti, habelə müxtəlif ixtisas sahələrində çalışan mühəndis-texniki işçilər üçün nəzərdə tutulub.

Издано учебное пособие «Основы теории упругости, пластичности и ползучести» Янв 22, 2020 | 03:14 / Публикации
Заведующий кафедрой Сопротивления материалов Азербайджанского университета архитектуры и строительства, действительный член Азербайджанской инженерной академии, профессор Исмаил Садыгов издал учебник «Основы теории упругости, пластичности и ползучести».
Учебник, изданный соответствующим приказом Министерства образования АР, состоит из трех разделов: «Теория упругости», «Основы теории пластичности» и «Основы теории рептилии».
В пособии дается информация о предмете, основных понятиях и гипотезах теории упругости и пластичности. Во вводной части учебника, кратко изложенного в истории развития данной теории, рассказывается о различиях между теориями, объектами изучения теорий.
Издание предназначено для студентов бакалавриата, магистратуры и докторантуры высших учебных заведений, докторантов, профессорско-преподавательского состава, а также инженерно-технических работников различных специальностей.