Marsdakı robotlara nəzarət edəcək baza yaradılır Yanvar 21, 2020 | 09:08 / Maraqlı məlumatlar
Rusiya, İtaliya və Amerika alimləri Marsdakı robotları uzaqdan idarə etmək üçün Fobosda uzunmüddətli yaşayış bazası yaratmağı təklif edirlər.
“Belə bazanın yaradılması Marsın dərindən öyrənilməsi və planetdə infrastrukturun idarə olunmasını gələcəkdə birbaşa Marsın səthindən deyil, Fobosdakı yaşayış bazasından həyata keçirilməsinə şərait yaradacaq”, - deyə N.E.Bauman adına Moskva Dövlət Texniki, Hyuston universitetlərinin və Moskva Memarlıq İnstitutunun alimlərindən ibarət mütəxəssislər qrupu bildirib.
Fobosdakı bazanın əsas üstünlüklərinə onun Marsdakı baza ilə müqayisədə ucuz olması, real vaxt rejimində Marsın səthində rahat tele-robot idarəetmə imkanına malik olması, siqnal gecikməsinin yalnız 0.02-0.03 saniyə təşkil etməsi daxildir.
Mütəxəssislər baza yaratmaq üçün xüsusi texnologiya - yüksək sürətlə eniş edərkən səthə təsir edən və yerə basdırılan lövbər dayaqlarının quraşdırılmasını təklif ediblər. Onların fikrincə, daha sonra robotlar bazaya çatdırılmalı, hərəkət üçün dayaqlar arasında iplər çəkilməli və nəqliyyat əməliyyatları, kosmik gəmilərin enməsi, həmçinin baza modullarının yerləşdirilməsi üçün çuxurlar qazılmalıdır.
Bəzi alimlər qeyd edirlər ki, həddindən artıq zəif torpaqda belə hər hansı qazıntı işi aparmaq üçün robotun bir və ya daha çox baza modulundan istifadə etməsi ehtimal olunan çoxtonlu ballast lazımdır.
RİA Novosti agentliyinin məlumatına görə, yaşayış məntəqəsinin ilkin heyəti bir modulda yerləşdiriləcək altı nəfərdən ibarət olacaq. Bu modulda yataq, mətbəx, gigiyena və məşq yerləri, təmir emalatxanası və robotlara nəzarət etmək üçün avadanlıqlar olacaq.
Gələcəkdə bazanın istehlak materiallarının qismən çoxaldılması məqsədi ilə tibbi-bioloji sınaqlar üçün istixanayla və avadanlıqla, həmçinin ekipaj heyətinə daha rahat şərait yaratmaq üçün modul ilə təchiz edilməsi nəzərdə tutulur.

Создается база, которая будет контролировать роботов на Марсе
Российские, итальянские и американские ученые предложили создать долговременную обитаемую базу на Фобосе, с помощью которой дистанционно управлять роботами на Марсе, говорится в сборнике тезисов "Королевских чтений".
"Создание такой базы может быть связано с тем, что в перспективе проводить углубленное изучение Марса и управлять строительством инфраструктуры на планете может быть удобно не непосредственно с поверхности Марса, а с использованием промежуточной обитаемой базы на Фобосе", - говорится в тезисах доклада ученых МГТУ имени Баумана, МАРХИ и Университетов Генуи и Хьюстона.
Среди преимуществ базы на Фобосе они назвали ее значительную дешевизну по сравнению с базой на Марсе, а также возможность комфортного телеуправления роботами на поверхности Марса в режиме реального времени, так как задержка сигнала будет составлять всего 0,02-0,03 секунды.
Ученые отметили, что поскольку грунт Фобоса в основном представляет собой рыхлую смесь пыли и более крупных каменных фракций низкой плотности, а также очень маленькое ускорение свободного падения на поверхности, то "использование существующих методов строительства практически невозможно".
Поэтому ими предложена специальная технология создания базы, включающая установку анкерных опор, заглубляемых в грунт при соударении с поверхностью при посадке на большой скорости. Затем на базу доставляются роботы, которые натягивают между опорами тросы для перемещения, обеспечивают транспортные операции, посадку и запуск космических аппаратов, а также роют котлованы под размещение модулей базы.
Как сообщает ria.ru, по мнению ученых, первоначальный экипаж обитаемой базы составит шесть человек, которые разместятся в одном модуле. В этом модуле будут спальные места, кухня, места для гигиены и тренировок, кладовая, ремонтная мастерская и оборудование для управления роботами.
В дальнейшем базу предполагается дооснастить модулем для частичного воспроизводства расходных материалов, с оранжереей и оборудованием для медико-биологических экспериментов, а также модулем для увеличения степени комфорта экипажа и обеспечения проведения пересменок.