3D printerdə qısa zamanda nəhəng bina çap edilib Yanvar 21, 2020 | 10:37 / Texnoloji yeniliklər
“S-Squared” şirkəti 3D çap texnologiyası ilə dünyanın ən böyük binalarından birini ən qısa müddətdə çap edə bilib.
Şirkət təxminən 177 kvadrat metrlik bina inşa edib. Cəmi 8 günə ərsəyə gələn layihədə, yalnız 48 saat çapetmə işinə sərf olunub.
İstehsalçılar növbəti dəfə sınaqdan keçirilən 3D çap vaxtının 2 dəfəyə qədər azaldılacağını bildirirlər. Qeyd edək ki, Meksikada sahəsi yalnız 46 kvadratmetr olan sosial evlər 24 saat ərzində 3D printerlərdən istifadə edərək çap edilib.
Adıçəkilən binanın üstünlüklərindən biri də minimal məbləğdə maliyyə vəsaiti tələb etməsidir. 4pda.ru saytının məlumatına görə, binanın tikilməsində odadavamlı betondan istifadə olunmasına baxmayaraq, qiyməti cəmi 6000 dollar dəyərindədir. Bina möhkəmdir, deqradasiya və dağıntılara az meyillidir.
Binanın xüsusi aksenti SQ4D printerində hazırlanıb. “S-Squared” şirkəti bünövrəni müstəqil tikə bildiyini, az enerji sərf etdiyini və işçilərin sayını üç nəfərə qədər azaltdığını qeyd edir. Şirkət cari il ərzində yaşayış binalarını sənaye miqyasında çap etmək məqsədi ilə istehsal güclərini genişləndirməyi planlaşdırır.
Xatırladaq ki, dünyada tamamilə 3D printer vasitəsilə çap edilimiş ən böyük ev Dubayda 640 kvadrat/metrlik binadır.

3D-принтер напечатал огромный дом из бетона в кратчайшие сроки Янв 21, 2020 | 10:37 / Технологические новшества
Технологии 3D-печати не стоят на месте. Мировой рекорд полностью напечатанного на 3D-принтере дома принадлежит зданию в Дубае площадью 640 квадратных метров. Компания S-Squared сообщила об очередном прорыве. Ей удалось не только напечатать одно из самых больших зданий в мире, но и уложиться в кратчайшие сроки.
S-Squared возвела жилой дом площадью около 177 квадратных метров, который был построен при помощи 3D-принтера SQ4D. Полностью готовый проект занял 8 дней, из которых на саму печать ушло всего 48 часов. Производитель заявляет, что новая технология, прошедшая проверку на этом здании, уже в следующий раз позволит сократить время ровно в 2 раза. Для сравнения, в Мексике социальные дома печатают с помощью 3D-принтеров за 24 часа, но их площадь составляет только 46 квадратных метров.
Как сообщает 4pda.ru, впечатляющим выглядит и ценник, в который обошлось строительство такого дома. Несмотря на использование огнеупорного бетона, производителю удалось уложиться всего в 6000 долларов. Кроме того, такой дом чрезвычайно прочный и мало подвержен деградации и разрушению.
Особый акцент делается на принтере SQ4D. S-Squared заявляет, что он умеет самостоятельно возводить фундамент, потребляет мало энергии и сокращает количество рабочих до трёх человек. В планах компании — расширение производственных мощностей, что позволит уже в 2020 году печатать жилые дома в производственных масштабах.