3D printerdə avtomobil çap olunub Yanvar 16, 2020 | 04:10 / Texnoloji yeniliklər
3D printerdən istifadə edərək avtomobili tamamilə çap etmək hələ mümkün olmasa da, Avropalı tədqiqatçılar həmin printerin köməyi ilə avtomobil çap ediblər. ru.euronews.com saytının məlumatında yeni “Kraken”nin necə işləməsi və onun ticarət potensialı haqqında informasiya təqdim olunub.
Layihə haqqında məlumat verən mühəndis-mexanik və layihənin koordinatoru Xose Antonio Dieste qeyd edib ki, bu, orijinalı yarı miqyasda əks etdirən modeldir: “Biz onu üçölçülü printer birləşdirilən və detalları çap edən yeni hibrid texnologiya üzrə hazırladıq. Sistem obyektə son forma vermək üçün istehlak materiallarını paylamağa imkan verir”.
Onun sözlərinə görə, layihə müəllifləri böyük elementləri yenidən yaratmaq imkanına malik olan platforma qurmağa çalışıblar. Bugünkü mövcud 3D printerlər kiçik miqyasda hazırlansa da, yenilik zamanı onun miqyası artırılaraq çox miqdarda istehlak materialını uzun müddət və daha tez çatdıra biləcək sistem hazırlanıb. “Sürətimiz rəqiblərdən 2 min qat daha çoxdur”, - deyə Xose Antonio bildirib. Qeyd edib ki, maşınları bu formatda çap etdikdə tez-tez detalların cilalanması problemi yaranır. Yeni texnologiya qüsurları aradan qaldırmaq və obyektə istənilən formanı vermək üçün artıq çap edilmiş elementin emalını əhatə edir.

В ЕС научились печатать машины Янв 16, 2020 | 04:10 / Технологические новшества
Полностью напечатать автомобиль на 3D принтере пока невозможно, но европейские исследователи уже воспроизвели внешний вид некоторых моделей, используя гибридную технологию - своего рода робот с функцией трехмерной печати. Как работает новинка «Kraken» и каков ее коммерческий потенциал?
Как сообщает ru.euronews.com, Хосе Антонио Диесте, инженер-механик и координатор проекта рассказывает, что: «Это - модель, воспроизводящая оригинал в половинном масштабе. Мы сделали ее по новой гибридной технологии, в которую интегрирован трехмерный принтер, он и печатает детали. Система позволяет дозировать расходный материал для придания объекту окончательной формы.
Мы стремились построить платформу, способную воспроизводить очень крупные элементы. Сегодня имеющиеся 3D принтеры рассчитаны в основном на небольшой масштаб. Мы же хотели добиться его увеличения и разработали систему, которая способна подавать большие объемы расходного материала в течение длительного времени и очень быстро - наша скорость выше, чем у конкурентов, в 2 тысячи раз! Когда печатаешь в таком формате, нередко возникает проблема шлифовки деталей. Наша технология предусматривает повторную обработку уже напечатанного элемента, чтобы убрать несовершенства и придать объекту искомую форму».