3D printerdə avtomobil çap olunub Yanvar 16, 2020 | 04:10 / Texnoloji yeniliklər
3D printerdən istifadə edərək avtomobili tamamilə çap etmək hələ mümkün olmasa da, Avropalı tədqiqatçılar həmin printerin köməyi ilə avtomobil çap ediblər. ru.euronews.com saytının məlumatında yeni “Kraken”nin necə işləməsi və onun ticarət potensialı haqqında informasiya təqdim olunub.
Layihə haqqında məlumat verən mühəndis-mexanik və layihənin koordinatoru Xose Antonio Dieste qeyd edib ki, bu, orijinalı yarı miqyasda əks etdirən modeldir: “Biz onu üçölçülü printer birləşdirilən və detalları çap edən yeni hibrid texnologiya üzrə hazırladıq. Sistem obyektə son forma vermək üçün istehlak materiallarını paylamağa imkan verir”.
Onun sözlərinə görə, layihə müəllifləri böyük elementləri yenidən yaratmaq imkanına malik olan platforma qurmağa çalışıblar. Bugünkü mövcud 3D printerlər kiçik miqyasda hazırlansa da, yenilik zamanı onun miqyası artırılaraq çox miqdarda istehlak materialını uzun müddət və daha tez çatdıra biləcək sistem hazırlanıb. “Sürətimiz rəqiblərdən 2 min qat daha çoxdur”, - deyə Xose Antonio bildirib. Qeyd edib ki, maşınları bu formatda çap etdikdə tez-tez detalların cilalanması problemi yaranır. Yeni texnologiya qüsurları aradan qaldırmaq və obyektə istənilən formanı vermək üçün artıq çap edilmiş elementin emalını əhatə edir.

As it is reported, EU countries have introduced three-dimensional printers.
It is not yet possible to completely print a car using a 3D printer, but European researchers have already reproduced the appearance of some models using hybrid technology - a kind of robot with three-dimensional printing. How does the new Kraken work and what is its commercial potential?
According to ru.euronews.com, Jose Antonio Dieste, a mechanical engineer and project coordinator, says: “This is a model that reproduces the original at half the scale. We made it using a new hybrid technology, which integrates a three-dimensional printer, and it prints the details. The system allows you to dose consumables to give the object the final shape.
We sought to build a platform capable of reproducing very large elements. Today's available 3D printers are designed primarily for small scale. But we wanted to increase it and developed a system that is capable of delivering large volumes of consumables for a long time and very quickly - our speed is 2 thousand times faster than that of competitors! When you print in this format, the problem of grinding parts often arises. Our technology involves the reprocessing of an already printed element in order to remove imperfections and give the object the desired shape. ”