“Google” hava proqnozunu sinoptiklərdən daha dəqiq verməyi öyrənib Yanvar 15, 2020 | 02:55 / Maraqlı məlumatlar
İnsanlar qəflətən başlayan yağışın planlarını dəyişməməsi üçün gündəlik hava proqnozlarını izləyirlər. Buna baxmayaraq, bəzən sinoptiklər də təbiət hadisələrinin dəqiq vaxtını düzgün çatdıra bilmirlər.
“Google” şirkətinin nümayəndələrinin sözlərinə görə, neyron şəbəkələrindən istifadə cəmiyyətə real vaxt çərçivəsində hava proqnozları barədə daha dəqiq məlumat əldə etməyə kömək edəcək.
Sınaq zamanı onlar 1 km məsafədə olan məlumatın ənənəvi metodlardan altı saat daha əvvəl proqnozunu veriblər. Hətta, süni intellekt havanın yağmurlu olacağını proqnozlaşdırırsa, yağışın yağması vaxtı dəqiqəbədəqiqə uyğun gəlir.
4pda.ru saytının məlumatına əsasən, aparılan çoxsaylı sınaqlar zamanı yağıntıları proqnozlaşdırmaq üçün radiolokasiya məlumatlarından istifadə edilib. “Google” yanaşmasının əsas üstünlüyü proqnozlaşdırmanın sürətindədir. Bundan əlavə, neyron analiz metodundan fərqli olaraq, ənənəvi, supergüclü kompüterlərdə yüzlərlə terabayt məlumatların gündəlik emalını tələb edir ki, bu da proqnozların verilmə tezliyini artırmağı baha başa gətirir.
“Google”un yeni alqoritmi müraciətlər əsasında hava proqnozunu cəmi bir neçə dəqiqə ərzində verə bilir. Neyron şəbəkəsinin təlimi üçün 2017-ci ildən 2019-cu ilə qədər ABŞ-ın bir neçə ştatında radar məlumatları toplanılıb. Layihə müəllifləri əmindirlər ki, klassik hesablama metodunun qeyri-effektivliyi və ləngimələri səbəbindən iri şirkətlər tədricən ondan imtina edəcəklər.

Google научилась прогнозировать изменения погоды с точностью до минуты
Внезапный дождь может испортить отдых на природе или заставить пересмотреть свои планы. Поэтому люди следят за прогнозами погоды. Однако даже синоптики не всегда способны точно предугадать поведение стихии.
По заявлению исследователей Google, во время тестирования им удалось генерировать прогнозы осадков с точностью до 1 километра на шесть часов раньше, чем при использовании традиционных методов. Более того, если ИИ предсказывал дождь, то время выпадения осадков совпадало с точностью до минуты.
Как сообщает 4pda.ru, в ходе множественных экспериментов использовались радиолокационные данные для предсказания количества осадков. Главное же преимущество подхода Google — скорость прогнозирования. К тому же, в отличие от нейронного метода анализа, традиционный требует ежесуточной обработки сотен терабайтов данных на супермощных компьютерах, что делает увеличение частоты составления прогнозов крайне затратным.
Алгоритм Google позволяет получать прогноз погоды по запросу за считаные минуты. Для обучения нейронной сети использовались радиолокационные данные, собранные в период с 2017 по 2019 год в нескольких штатах США. Авторы проекта уверены, что именно за данным способом прогнозирования стоит будущее, и постепенно крупные компании откажутся от классического просчёта прогноза погоды в связи с его неэффективностью и медлительностью.