Virtual obyektlərə “toxunmağa” imkan verən VR-əlcək hazırlanıb Dekabr 29, 2019 | 10:49 / Texnoloji yeniliklər
Daha əvvəl taktil əks-əlaqəyə malik “Teslasuit” adlı VR-kostyum yaratmış britaniyalı mütəxəssislər komandası öz yeni məhsulunu ictimaiyyətə təqdim etməyə hazırlaşır. “Teslasuit Glove” virtual reallıq əlcəyi istifadəçilərə virtual tekstur və obyektlərə “toxunmağa” kömək edəcək.
dni24.com saytının məlumatına görə, bu əlcək tibbi reabilitasiya proqramları, həmçinin digər ixtisaslaşdırılmış tətbiq növləri üçün xüsusi olaraq hazırlanıb. Məhsulda virtual predmetlərlə qarşılıqlı təsir zamanı toxunmaqla duyulan hisslərin yaranması üçün bir neçə müxtəlif texnologiya birləşir. Əlcək, həmçinin istifadəçinin əl hərəkətlərini tutmağa, onun nəbzini və digər biometrik məlumatları qeydə almağa imkan verir. Qadcet virtual dünyaya praktik olaraq, tam daxil olmanı təmin edir, “Wi-Fi” vasitəsilə sözügedən kostyumla birlikdə işləyə bilir. Əlcəyə hər barmaqda 9 ədəd olmaqla, elektrodlar quraşdırılıb. Məhz onların sayəsində obyektlərə real toxunma hissi yaranır. Vibrasiya ilə birlikdə fiziki müqaviməti təmin edən plastik ekzoskelet də reallığa xidmət edir.
Bildirilir ki, “Teslasuit Glove” əlcəyi 7 yanvar 2020-ci il tarixində Los-Ancelesdə keçiriləcək “CES” istehlak elektronikası sərgisində təqdim ediləcək. Artıq ilin ikinci yarısında istehsalçı ilkin sifarişlərin çatdırılmasına başlayacaq.

Разработаны VR-перчатки Teslasuit, позволяющие «щупать» виртуальные объекты Дек 29, 2019 | 10:49 / Технологические новшества
Британская команда разработчиков, создавшая ранее VR-костюм с обратной тактильной связью под названием Teslasuit, готовится представить публике свой новый продукт. Речь идет о перчатках виртуальной (VR) реальности, которые получили наименование Teslasuit Glove. Они помогут пользователям «прикасаться» к виртуальным текстурам и объектам.
Данные перчатки, как отмечают разработчики, созданы специально для тренировок, медицинских реабилитационных программ, а также других видов специализированного применения. В изделии сочетается несколько разных технологий для создания тактильных ощущений от взаимодействия с виртуальными предметами. Перчатки также позволяют охватывать движения рук пользователя, фиксировать его пульс и прочие биометрические данные. Гаджет способен работать вместе с уже созданным британцами костюмом, соединяясь с ним через Wi-Fi, тем самым обеспечивая практически полное погружение в виртуальный мир. В перчатках установлены электроды – по 9 на каждый палец. Именно благодаря им и создается ощущение реального прикосновения к объектам. Реалистичности служит и пластиковый экзоскелет, который обеспечивает физическое сопротивление вместе с вибрацией.
Как сообщает dni24.com, что перчатки Teslasuit Glove будут официально представлены на стартующей 7 января 2020 года в Лос-Анджелесе выставке потребительской электроники CES, а уже во второй половине года производитель начнет отгрузку первых устройств заказчикам.