2013-cü ildə kibercinayətkarlığın dünya iqtisadiyyatına vurduğu zərər 2012-ci illə müqayisədə (18 milyard dollar) 1,5 dəfə artaraq 27 milyard dollar təşkil edib. lenta.ru saytının məlumatına görə, bu haqda informasiya təhlükəsizliyi üzrə konfransda “Group-IB” şirkətinin baş direktoru İlya Saçkov bildirib.
İ.Saçkovun fikrincə, informasiya təhlükəsizliyi üzrə klassik vasitələr artıq insidentlərin qarşısını almaq iqtidarında deyil: “Şirkət və ya dövlətin təkcə daxili mühitindəki vəziyyəti deyil, kibermühitin xarici indikatorlarını da daim izləmək lazımdır”.
Məruzəçi kibercinayətkarların mobil bank xidmətləri sahəsində də fəallığının artdığını qeyd edib. İ.Saçkov bir il ərzində bədniyyətlilərin bankomatlara da hücum faktlarının artdığını bildirib. Onun sözlərinə görə, 2013-cü ildə kibercinayətkarlar Rusiya və MDB-nin İnternet-Bankinq sistemində fırıldaqçılıqdan, pul vəsaitlərinin mənimsənilməsi və digər əməliyyatlardan 426 milyon dollar məbləğində vəsait qazanıblar.

The world economy is lost due to cybercrime 27 billion dollars per year
Damage to the world economy from the actions of criminals in 2013 increased by 1.5 times and amounted to 27 billion compared to $ 18 billion dollars in 2012. This was reported by the CEO of Group-IB Ilya Sachkov presentation at the conference on infobezopasnosti.
In 2011, the economic damage amounted to 12.5 billion dollars. Thus, the loss of the world economy continue to grow from year to year.
According to Sachkova, classical means of information security are no longer able to prevent incidents. "It is important to monitor not only the state of the internal environment of the company or the state, but also to constantly monitor the external indicators Cybercity", - believes-nets.