Yeni astronomik kəşfləri özündə ehtiva edən kosmik jest dili yaradılıb Dekabr 27, 2019 | 09:03 / Maraqlı məlumatlar
Tələbələrin sayının çoxluğuna görə İngiltərənin 2-ci ən böyük ali məktəbi hesab olunan Lids Universitetinin mütəxəssisləri eşitmə qüsuru olan astoromlar üçün kosmik jest (işarə) dili yaradıblar.
Jestlərdən ibarət olan müstəqil dil əl və üz ifadələri, ağız və dodaqların hərəkəti, habelə bədənin mövqeyi ilə birləşir. Jestlərdən, əsasən, eşitmə qüsurlu şəxslər ünsiyyət yaratmaq məqsədi ilə istifadə edirlər.
Son dövrlərdə digər elm sahələrində olduğu kimi, astronomiyada da aparılan innovativ tədqiqatlar nəticəsində çoxsaylı yeni terminlər yaranıb.  Böyük Britaniyanın bbcnews telekanalının verdiyi xəbərə görə, nitq və eşitmə qüsurlu astronomlar həmin elmi yeniliklər və yeni terminlərlə bağlı çətinliklərlə üzləşirlər. Bu səbəbdən britaniyalı astronomlar və jest dili mütəxəssisləri özündə yeni astronomik yenilikləri və yeni terminləri ehtiva edən kosmik jest dili yaratmağa qərar veriblər.
“Bu sürətlə irəliləyən və bu yeni kəşfləri çatdırmaq üçün yeni bir dilə ehtiyac duyan bir elm sahəsidir. Bunun çox mühüm olduğunu düşünürəm və digər elm sahələrində də tətbiq edilməsinin zəruri olduğunu düşünürəm” – deyə Milton Keyns Kar Astronomlar Cəmiyyətinin əməkdaşı Derek Rouley bildirib.
Mütəxəssislərin fikrincə, kosmik jest dili alim və mütəxəssislərə Kainatın hələ də açılmamış sirlərini öyrənməkdə çox kömək edəcək.
Qeyd edək ki, bir neçə ay öncə dünya mətbuatında NASA alimlərinin TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) teleskopunun köməyi ilə bir neçə yeni planet tapdıqları barədə xəbərlər yayılmışdı.
TESS müasir kosmik teleskoplardan biridir, onların köməyi ilə ekzoplanetlər öyrənilir. Başqa sözlə, teleskop günəş sisteminə daxil olmayan planetləri öyrənməyə imkan verir. TESS teleskopunun texnologiyası sayəsində asterokosmik məlumatlar qeyd olunur. Bu, cihazdakı quraşdırılmış fotosellər sayəsində mümkündür.
Xatırladaq ki, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş mütəxəssisi Kəmalə Qurbanova jest (işarə) dilinin informatikası problemləri, bu dilin tətbiq sahələri, növləri, müasir vəziyyəti və daktil əlifba ilə bağlı araşdırmalar aparıb. O, jestərin qeyd edilməsinin skelet, 3D və 2D metodları, eləcə də markerlər əsasında jestin tanınması metodu, təsadüfi meşə, süni neyron şəbəkə, əl barmaqlarının proyeksiyası, qabarıq həndəsənin tətbiqi ilə əlin konturlarının analizi və s. bağlı tədqiqatlar aparıb.
K.Qurbanovanın apardığı araşdırmalar nəticəsində jest dilinin avtomatik tərcüməsində əlin hərəkətinin tanınması alqoritminin blok-sxemini təqdim edərək, jestin tanınmasının “Fingual”, “Kinect”, “WebGL”, “SignWriting”, “HamNoSys” sistemləri və bu sistemlərin məlum olub.

Due to the large number of students, the specialists of the University of Leeds, considered the second largest Higher School of England, created a space gesture for a hearing impaired astor.
An independent language consisting of gestures is combined with expressions of the hands and face, movements of the mouth and lips, as well as body position. Gestures are mainly used to communicate with people with hearing impairments.
As in other areas of science recently, as a result of innovative research in astronomy, many new terms have appeared. According to bbcnews, British astronomers with speech and hearing impairments face difficulties associated with these scientific innovations and new terms. Therefore, British astronomers and experts in sign language decided to create a space gesture that includes new astronomical updates and new terms.
“This is a field of science that is moving forward rapidly and needs a new language to deliver these new discoveries. “I think it’s very important, and I think it’s necessary to apply it in other areas of science,” said Derek Ruley, an employee of the Society of Astronomers Milton Keynes Car.
According to experts, the language of space gestures will help scientists and specialists to learn the secrets of the universe that have not yet been disclosed.
Note that a few months ago in the world press there was news that NASA scientists found several new planets using the TESS telescope (Transiting Exoplanet Survey Satellite).
Tess is one of the modern space telescopes with which exoplanets are studied. In other words, the telescope allows you to study planets that are not included in the solar system. Thanks to TESS telescope technology, asteroseismic data are recorded. This is possible thanks to the integrated photocells on the device.
Recall that the chief specialist of the Institute of Information Technology of ANAS, Kamala Gurbanova, conducted research on the problems of sign language computer science, the field of application, type, state of the art and the writing alphabet. She conducted studies that include skeleton methods, 3D and 2D gesture recordings, as well as marker-based gesture recognition, random forest, artificial neural network, finger projection, analysis of hand contours using convex geometry, etc.
As a result of research conducted by K. Gurbanova, who presented a block diagram of an algorithm for automatic translation of sign language, she informed about the systems Fingual, Kinect, WebGL, SignWriting, HamNoSys and the principles of gesture recognition.