Məşhur sosial şəbəkə təsisçisi Ebola virusu ilə mübarizəyə 25 milyon dollar ayırıb Oktyabr 15, 2014 | 03:12 / Maraqlı məlumatlar
Facebook” sosial şəbəkəsinin təsisçisi Mark Zukerberq və onun həyat yoldaşı Prinsilla Çan Ebola xəstəliyi ilə mübarizəyə 25 milyon dollar ayırıblar.
“Biz ən qısa zamanda xəstəliyin yayılmasını nəzarət altına almalıyıq”, - şəbəkə sahibi qeyd edib.
M.Zukerberqin sözlərinə görə, əks halda, virus səhiyyə sahəsində uzunmüddətli dünya böhranına səbəb ola bilər ki, onunla da mübarizə üçün QİÇS və ya poliomielit kimi onilliklər lazım olacaq.
O vurğulayıb ki, ayrılan vəsaitlər qısa müddət ərzində ekspertlərin epidemiyanın qarşısının alınmasına yönələn işini sürətləndirə bilər.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının son məlumatlarına görə, Qərbi Afrika ölkələrində virus qurbanlarının sayı 4447 nəfərə çatıb, 8,9 min nəfər isə bu xəstəliyə yoluxub.

Facebook's Zuckerberg to donate $25 million to tackle Ebola
Facebook Inc Chief Executive Mark Zuckerberg said on Tuesday he and his wife, Priscilla Chan, would donate $25 million to the Centers for Disease Control Foundation to fight Ebola.
"We need to get Ebola under control in the near term so that it doesn't spread further and become a long-term global health crisis that we end up fighting for decades at large scale, like HIV or polio," Zuckerberg said in a Facebook post.
The death toll in the outbreak, first reported in Guinea in March, has reached 4,447 from a total of 8,914 cases, World Health Organization Assistant Director General Bruce Aylward said.