Alimlər ilk dəfə nanomateriallardan süni beyin yaradıblar Dekabr 26, 2019 | 04:17 / Texnoloji yeniliklər
Kaliforniya Universitetinin və Yaponiyanın Milli Material Elmləri İnstitutunun alimləri elektrik cərəyanı keçdikdə beyin funksiyalarını yerinə yetirən süni beyin şəbəkəsi yaradıblar.
Nanomateriallardan hazırlanan bu sistemdə həqiqi beyində meydana gələnlərə bənzər impulslar yaradılıb. Süni beyin şəbəkəsi gümüş nanoməftillərdən hazırlanıb. Nanoməftillərin bir-biri ilə kəsişdiyi yerlərdə sinir sinapslarına bənzər on milyona yaxın birləşmələr əmələ gəlir.
ferra.ru saytının məlumatına görə, süni beyin yadda saxlama, öyrənmə, unutma, həyəcanlanma və barışma kimi qabiliyyətlərə malikdir.
Cihaz olduqca kiçikdir. O, sadəcə 10 kvadrat metr yer tutur. İstehsalçılar bu texnologiyanın müasir kompüterlərdən fərqli olan ağıllı maşınların yaradılması üçün istifadə ediləcəyini qeyd edirlər.

Учёные впервые создали искусственный мозг из наноматериалов Дек 26, 2019 | 04:17 / Технологические новшества
Учёные из Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе и Национального института материаловедения Японии (NIMS) создали нейроморфную сеть, которая при прохождении по ней электрического тока, обладает функциями мозга. Изготовлена она из серебряных нанопроволок.
Как сообщает ferra.ru, исследователям впервые удалось создать действующую модель искусственного мозга из наноматериалов. С помощью неё учёные смогли генерировать импульсы, которые похожи на те, что происходят в настоящем мозге. Система может демонстрировать запоминание, обучение, забывчивость, бдительность и покой. Там, где нанопровода пересекаются друг с другом, образуются соединения, аналогичные нейронным синапсам. В системе насчитывается около десяти млн таких соединений.
Устройство получилось довольно небольшим — занимает пространство в 10 кв. мм. Учёные надеются, что технология будет использована при создании умных машин, отличных от современных компьютеров.