Alimlər ilk dəfə nanomateriallardan süni beyin yaradıblar Dekabr 26, 2019 | 04:17 / Texnoloji yeniliklər
Kaliforniya Universitetinin və Yaponiyanın Milli Material Elmləri İnstitutunun alimləri elektrik cərəyanı keçdikdə beyin funksiyalarını yerinə yetirən süni beyin şəbəkəsi yaradıblar.
Nanomateriallardan hazırlanan bu sistemdə həqiqi beyində meydana gələnlərə bənzər impulslar yaradılıb. Süni beyin şəbəkəsi gümüş nanoməftillərdən hazırlanıb. Nanoməftillərin bir-biri ilə kəsişdiyi yerlərdə sinir sinapslarına bənzər on milyona yaxın birləşmələr əmələ gəlir.
ferra.ru saytının məlumatına görə, süni beyin yadda saxlama, öyrənmə, unutma, həyəcanlanma və barışma kimi qabiliyyətlərə malikdir.
Cihaz olduqca kiçikdir. O, sadəcə 10 kvadrat metr yer tutur. İstehsalçılar bu texnologiyanın müasir kompüterlərdən fərqli olan ağıllı maşınların yaradılması üçün istifadə ediləcəyini qeyd edirlər.

For the first time scientists developed an artificial brain from nanomaterials December 26, 2019 | 04:17 / Technological innovations
Scientists at the University of California and the Japanese Institute of National Material Sciences have created an artificial brain network that performs brain functions when the electrical current passes.
This system of nanomaterials has created impulses similar to those that occur in the real brain. The artificial brain network is made of silver nanomaterials. At the intersections of nanomaterials, there are about ten million compounds that resemble nerve synapses.
According to ferra.ru, the artificial brain has the ability to remember, learn, forget, excite and reconcile.
The device is quite small. It occupies just 10 square meters. Manufacturers note that this technology will be used to create intelligent machines that are different from modern computers.