Həşərat formasında robot hazırlanıb Dekabr 25, 2019 | 09:42 / Texnoloji yeniliklər
Lozanna Federal Politexnik Məktəbinin mütəxəssisləri və onların Fransada olan həmkarları yüngül, çevik və davamlı mini robot hazırlayıblar. Kiçik böcəyə və ya kəpənəyə bənzəyən robotun köməyi ilə müəyyən işlər görmək və ya həşəratların davranışlarını öyrənmək mümkün olacaq.
“DEANsect” adlı robot saniyədə üç santimetr hərəkət edə bilir. “Həşərat robot”un iki növü  hazırlanıb - birinci növ zəruri elektrik enerjisini nazik məftil vasitəsilə alır, ikincisi isə daxili güc mənbəyi ilə təchiz olunub. Qurğu işıq mənbələrini tanıya, müxtəlif növ səthlər boyunca hərəkət edə, eləcə də çəkilmiş xətti izləyə bilir.
“Robot insan saçının qalınlığı ilə müqayisə olunan elastomerin tətbiqi nəticəsində elastiklik və müxtəlif səthlərdə sürətlə hərəkət etmək qabiliyyətinə malikdir. Elastomer qalınlığı bir neçə molekuldan çox olmayan elektrodların yaradılması vaxtı nanotexnologiyalardan istifadə edilərək incə hala gətirilib”, – deyə İsveçrə alimləri qeyd ediblər.
planet-today.ru saytının məlumatına görə, miniatür böcəklərdən ibarət ağıllı həşərat robotları sürülərin təmir işlərini həyata keçirə, eləcə də kiçik robotları onları izləmək üçün böcək koloniyalarına göndərə bilər.

Lightweight, flexible and durable mini-robot, developed by scientists from the Federal Polytechnic School of Lausanne, as well as their colleagues from France, looks like a small bug or butterfly. Such robots, as Science Robotics writes, will be able to unite in "flocks", with the help of which it will be possible to carry out some work or study the behavior of insects.
A robot called DEANsect can travel three centimeters per second. The miniature machine exists in two versions - the first receives the necessary electrical energy through an ultra-thin wire, and the second is equipped with a built-in power source. A robotic beetle can recognize light sources, move along surfaces of various types, and also follow a drawn line.
Flexibility and the ability to move quickly on different surfaces is the result of using an elastomer, the thickness of which is comparable to the thickness of a human hair. The robot moves thanks to vibration, the frequency of which is 400 vibrations per second. The elastomer was made so thin using nanotechnology. They were also used the creation of electrodes whose thickness does not exceed a few molecules, "say Swiss scientists.
According planet-today.ru, flocks of "smart" insect robots, consisting of miniature "bugs", will be able to carry out repair work, plus small robots can be sent to insect colonies to observe them. The development, as noted by its authors, as a whole has a fairly wide potential for practical application.