Finlandiya Avropa İttifaqı ölkələrinin vətəndaşları üçün süni intellektə dair pulsuz onlayn-kurslar keçməyi təklif edir Dekabr 24, 2019 | 10:25 / Maraqlı məlumatlar
Finlandiyada inanırlar ki, Avropa İttifaqına üzv ölkələrin yaşından və təhsil səviyyəsindən asılı olmayaraq, hər bir vətəndaşının həyatı boyunca təhsilini davam etdirmək imkanı olmalıdır. Bu məqsədlə Finlandiya hökuməti Avropa İttifaqı (Aİ) ölkələrinin vətəndaşlarına süni intellektə dair pulsuz onlayn-kurslardan keçməyi təklif edir.
Milad bayramı ərəfəsində Avropa İttifaqı ölkələrinə hədiyyə kimi təqdim edilən bu kurslar Finlandiyanın Aİ-də sədrliyinin sonuna həsr edilib və yalnız Avropa İttifaqı vətəndaşları üçün nəzərdə tutulub.
goodnewsfinland.com saytının verdiyi xəbərə görə, Finlandiya hökumətinin Helsinki Universiteti ilə birlikdə işləyib hazırladığı bu layihə 2021-ci ilə qədər davam edəcək. Onlayn-kurslar cəmiyyətin durmadan rəqəmsallaşmasından və əmək bazarında süni intellektin insanlara təklif etdiyi imkanlardan faydalanmaqda Aİ ölkələrinə kömək etməlidir. Kurs süni intellektin elementar konsepsiyalarını praktikada əhatə edir, lakin kodlaşdırma kimi mürəkkəb məsələlərin dərinliyinə getmir.
Hökumətin bu təklifini şərh edən Finlandiyanın Əmək naziri Timo Harakka “süni intellektin əhəmiyyəti artdıqca bizim rəqəmsal bilik və bacarıqlara olanj ehtiyac meyarımız da günbəgün artır. Əmək bazarındakı dəyişikliklər, iş yerlərinin dəyişdirilməsi, rəqəmsallaşma və artan qlobal rəqabət - bütün bu proseslər AB üçün bir şey deməkdir: biz insanlara sərmayə qoymalıyıq” – deyə bildirib.
Hazırda layihə fin, ingilis, İsveç və eston dillərində istifadəyə verilib. Lakin layihənin yaradıcıları əmin edirlər ki, o, Aİ-yə daxil olan bütün ölkələrin dillərində təqdim ediləcək.

Финляндия предлагает гражданам ЕС бесплатный онлайн-курс «Элементы искусственного интеллекта» Дек 24, 2019 | 10:25 / Интересная информация
Значение искусственного интеллекта растет. Чтобы использовать эти возможности, нам нужны цифровые навыки. Изменения на рынках труда, трансформация работы, цифровизация и усиление глобальной конкуренции — все эти процессы означают для ЕС одно: мы должны инвестировать в людей.
Финляндия завершает свое пребывание на посту Председателя Совета Европейского союза тем, что начиная со следующего года предложит серию бесплатных онлайн-курсов на всех официальных языках ЕС.
«Наши инвестиции преследуют три цели: мы хотим, чтобы у граждан ЕС была возможность приобрести цифровые навыки на будущее; мы хотим улучшить практическое понимание того, что такое искусственный интеллект, и, тем самым, хотим укрепить цифровое лидерство Европы», — сказал министр труда Финляндии Тимо Харакка (Timo Harakka).
Эта инициатива направлена на решение проблем, связанных с преобразованием работы сегодня, а также на укрепление цифрового лидерства Европейского союза.
«Значение искусственного интеллекта растет. Чтобы использовать эти возможности, нам нужны цифровые навыки. Изменения на рынках труда, трансформация работы, цифровизация и усиление глобальной конкуренции — все эти процессы означают для ЕС одно: мы должны инвестировать в людей», — продолжает Харакка.