Özü-özünü idarə edən yük gəmisi sınaqdan keçirilib Dekabr 17, 2019 | 02:55 / Texnoloji yeniliklər
15 dekabr 2019-cu il tarixində Çin yük gəmisi “Sindouyun 0 Hao” ilk sınaq səyahətini edib. Bu gəminin özəlliyi onun sərbəst idarə olunmasındadır.
Mütəxəssislər özü-özünü idarə edən gəminin Quandun əyalətində keçirilən sınaqlarının müvəffəqiyyətlə baş tutduğunu qeyd edirlər.
ferra.ru saytının məlumatına görə, özü hərəkət edən gəmi yüklərin təhlükəsiz və sürətli daşınmasını təmin edəcək. Gəmi elektrik mühərrikləri, muxtar idarəetmə və uzaqdan idarəetmə sistemi ilə təchiz olunub. Elektrikli gəmi həm də avtomatik naviqasiya sistemlərinə malikdir.
“Sindouyun 0 Hao” yük gəmisi Çinin” Yunhang Intelligent” şirkəti tərəfindən 2017-ci ildən inşa etdirilir.  İstehsalçılar bu qurğuların ənənəvi nəqliyyat gəmilərinə nisbətən 20% ucuz olacağını güman edirlər.

Китайцы испытали самоходный грузовой корабль Дек 17, 2019 | 02:55 / Технологические новшества
Китайское грузовое судно «Цзиньдоуюнь 0 Хао» впервые совершило полноценный испытательный рейс. Особенность этого корабля в том, что он автономный.
Как сообщает ferra.ru, факт, что корабль самоходный, должен существенно ускорить и обезопасить перевозку грузов. Дело в том, что автоматизированные транспортные системы уменьшат интервалы движения. Считается, что лучше всего самоходный корабль подойдёт для работы на регулярных челночных маршрутах.
«Цзиньдоуюнь 0 Хао» строила китайская компания Yunhang Intelligent с 2017 года. Это судно электрическое. Оно получило не только системы автоматического судовождения, но и дистанционного управления. Такие корабли в производстве будут обходиться на на 20% дешевле традиционных транспортных судов.