“Əbədi” batareya ilə təchiz olunmuş simsiz qulaqlıqlar hazırlanıb Dekabr 17, 2019 | 01:43 / Texnoloji yeniliklər
JBL şirkəti Reflect Eternal adlı heç bir şarj cihazı olmadan yüklənə bilən Bluetooth qulaqlığını təqdim edib.
Müasir simsiz qulaqlıqların çatışmazlıqlarından biri dövri olaraq yüklənmə ehtiyacının olmasıdır. Təqdim olunan yeni qulaqlıq məftillər, eləcə də heç bir şarj cihazı olmadan yenidən yüklənə bilmə xüsusiyyətinə malikdir.
Cihaz 40 mm-lik sürücü və 20 Hz-dən 20 kHz-ə qədər tezlik diapazonunda olan günəş paneli ilə təchiz edilib. Günəş paneli gün ərzində, hətta süni işıqlandırma şəraitində də qulaqlıqları şarj etməyə imkan verir. 1,5 saat yüklənmə küçədə 68 saat musiqi ifa etmək üçün kifayət edir. Hətta gündə 2,5 saat açıq havada vaxt keçirməklə şarj etməyə heç vaxt ehtiyac olmaya bilər.
Günəş hüceyrələrinə əsaslanan digər qurğularda olduğu kimi, qulaqlıqda da süni işıq və ya dolayı günəş işığından istifadə ilə yüklənmə daha çox vaxt aparır. Lakin istehsalçılar qeyd edir ki, texnologiya aşağı intensivliyin əks olunan işığının udulmasını nəzərə alaraq inkişaf etdirilib. Qulaqlıq 15 dəqiqə ərzində şarj olunan və 2 saat istifadəyə şərait yaradan ənənəvi USB yuvası ilə də təmin olunub.
4pda.ru saytının məlumatına görə, qulaqlıq Bluetooth 5.0 rejimi üçün quraşdırılmış mikrofon ilə təchiz olunub və ətrafdakıları dinləmək üçün “Google Voice Assistant”, eləcə də “TalkThru”,“Ambient Aware” texnologiyalarını dəstəkləyir. İstifadəçilər eyni zamanda fərqli Bluetooth cihazları arasında sürətli keçid edə bilərlər.
Mütəxəssislər insanların gələn ilin oktyabr ayından əbədi batareya ilə təchiz olunmuş qulaqlığı sifariş edə biləcəklərini qeyd edirlər.

JBL announces wireless headphones with an “eternal” battery December 17, 2019 | 01:43 / Technological innovations
One of the few drawbacks of modern wireless headphones is the need for periodic recharging. Some models also support traditional wired connection, but JBL developers have announced an even more original alternative to such “hybrids”. A feature of the Bluetooth headset called Reflect Eternal has become the ability to dispense not only without sockets and wires but also without any chargers.
The novelty with 40 mm drivers and a frequency range from 20 Hz to 20 kHz is equipped with a solar panel built into the headband. This allows the headphones to charge during the day, even under artificial lighting. According to the manufacturer, one and a half hours on the street is enough for 68 hours of music playback, and if you spend 2.5 hours a day outdoors, external charging may never be necessary.
As with other devices based on solar cells, charging using artificial light or indirect sunlight will be slower, but JBL notes that the technology was developed taking into account the absorption of reflected light of low intensity. The design also provides for a traditional USB socket, 15 minutes of recharging through which will provide 2 hours of headphones in playback mode.
According to 4pda.ru, Reflect Eternal headphones with Bluetooth 5.0 module have a built-in microphone for working in headset mode, support working with Google voice assistant and TalkThru and Ambient Aware technologies for listening to the surrounding space. Users will also be able to quickly switch between different Bluetooth devices.