Fiziki məhdudiyyətli şəxslər üçün neyromobil istehsal edilib Dekabr 13, 2019 | 09:07 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyada fiziki məhdudiyyətli insanlar üçün "düşünmə gücündən" istifadə edərək idarə olunan nəqliyyat vasitəsi sınaqdan keçirilib. “Zetta” şirkəti neyromobili istifadəyə vermək niyyətindədir.
Bu cihaz əlilliyi olan insanlar üçün dünyada düşüncə gücü ilə idarə oluna bilən ilk elektrikli avtomobil olacaq. Şirkətin nümayəndələri neyromobilin prototipinin N.İ. Lobaçevski adına Nijni Novqorod Dövlət Universiteti ilə birgə sınaqdan keçirildiyini və 2020-ci ildə kütləvi satışa çıxarılacağını bildirib.
ferra.ru saytının məlumatına görə, onun sürəti saatda 60 kilometrdir. Avtomobil 16 kVt / saat tutumlu “Life Po4” tipli batareya ilə təchiz edilib. Neyromobilin bir dəfə yüklənməsi 200 kilometrə qədərdir. Cihazın beyin-kompüter interfeysinin reaksiya müddəti isə 1-2 saniyədir.
Həmçinin, elektrikli avtomobil ön şüşədə və ya digər ekranda səyahət məlumatlarını göstərən genişlənmiş sistemə malikdir.

In Russia will release an electric car with control of the power of thought December 13, 2019 | 09:07 / Technological innovations
Recently in Russia it was proposed to conduct an experiment on equipping disabled vehicles with devices for controlling using the “power of thought”. Now the Russian company Zetta has announced that it intends to release a finished neuromobile.
According to ferra.ru, according to the company, it will create the world's first electric car for people with disabilities, which can be controlled by the power of thought. Zetta said engineers are already testing a prototype. The company plans to launch a new product on the market in 2020. By the way, she is developing it together with the Lobachevsky University in Nizhny Novgorod.
According to a video about a neuromobile, his speed is 60 kilometers per hour. The car is equipped with a battery of Life Po4 type with a capacity of 16 kW / h. One charge should be enough for 200 kilometers. It is reported that the response time of the brain-computer interface is 1-2 seconds.
The electric car also has an augmented reality system that displays trip data on the windshield or on a separate screen.