Dünyada ilk dəfə olaraq 3D printerdə rayon çap edilib Dekabr 12, 2019 | 10:07 / Texnoloji yeniliklər
“New Story” qeyri-kommersiya təşkilatı 3D printerdə çap olunan dünyanın ilk rayonunu açıb. O, Meksikanın cənub-şərqindəki Tabasko ştatında yerləşir.
Bu bölgədə həddindən artıq yoxsulluq şəraitində, tez-tez təhlükəli və müvəqqəti sığınacaqlarda yaşayan ailələr üçün 50 ev tikmək şirkətin əsas məqsədi olub. Seçilmiş ailələr evləri əlavə faiz olmadan alacaqlar. İpoteka kreditinin dəyəri 7 il ərzində ödəyəcəkləri təxminən 400 meksika pesosu (ayda təxminən 20 dollar) təşkil edəcək.
hightech.fm saytının məlumatına görə, tikinti üçün qat-qat ucluqdan sementi çıxaran və evlərin əsas konstruksiyalarını çap edən “Icon Vulcan II” printerindən istifadə edilib. Bu proses bir evdə təxminən 24 saat çəkib. Digər konstruksiyalar - dam, pəncərə və qapılar əl ilə quraşdırılıb.
“Bizim 3D printerimiz kənd ərazilərində səciyyəvi olan məhdudiyyətli şəraitdə işləmək üçün hazırlansa da bir çox problemlərlə üzləşdik”, - deyə “New Story” əməkdaşları qeyd ediblər: “Qeyri-stabil elektrik enerjisi, yağış nəticəsində tikinti sahəsinə gedən yolu su basması bu problemlər sırasında idi. Lakin bu əhalinin kasıb təbəqəsinin mənzil çatışmazlığı probleminin həlli üçün nəzərdə tutulmuş yeganə printerdir”.
Evlərdə elektrik və su kəməri birləşmələri mövcuddur. “New Story” nümayəndələri qeyd ediblər ki, onlar evləri həm yerli seysmik şərtlərə, həm də zamanın sınağına tab gətirməsini təmin etmək məqsədilə standart təhlükəsizlik tələblərinə cavab verəcək şəkildə layihələndiriblər.

The world's first district, which was printed on a 3D printer opened December 12, 2019 | 10:07 / Technological innovations
Non-profit organization New Story has opened the world's first district, which was printed on a 3D printer. It is located in a rural area of ​​Tabasco in southeast Mexico.
The company's goal in the area is to build 50 homes for families who live in extreme poverty, often in dangerous and unsustainable temporary shelters. Selected families will receive them at a zero interest rate, and the cost of a mortgage loan will be about 400 Mexican pesos (about $ 20 per month), which they will pay for seven years.
According to hightech.fm, the Icon Vulcan II printer was used for the construction, which squeezes the cement from the nozzle in layers and prints the basic structures of houses. This process takes about 24 hours per house. However, the rest of the structures - roofs, windows and doors - are manually mounted.
“Our 3D printer is designed to work in the face of rural restrictions, but we are faced with a lot of problems,” says New Story. - We had unstable electricity, rains often flooded the way to the construction site. However, this is the only printer designed to address the problem of housing shortages for the poor. ”
The houses have electricity and plumbing. As noted in New Story, they are designed to meet standard safety requirements to ensure homes withstand both local seismic conditions and the test of time.