Dünyada ilk dəfə olaraq 3D printerdə rayon çap edilib Dekabr 12, 2019 | 10:07 / Texnoloji yeniliklər
“New Story” qeyri-kommersiya təşkilatı 3D printerdə çap olunan dünyanın ilk rayonunu açıb. O, Meksikanın cənub-şərqindəki Tabasko ştatında yerləşir.
Bu bölgədə həddindən artıq yoxsulluq şəraitində, tez-tez təhlükəli və müvəqqəti sığınacaqlarda yaşayan ailələr üçün 50 ev tikmək şirkətin əsas məqsədi olub. Seçilmiş ailələr evləri əlavə faiz olmadan alacaqlar. İpoteka kreditinin dəyəri 7 il ərzində ödəyəcəkləri təxminən 400 meksika pesosu (ayda təxminən 20 dollar) təşkil edəcək.
hightech.fm saytının məlumatına görə, tikinti üçün qat-qat ucluqdan sementi çıxaran və evlərin əsas konstruksiyalarını çap edən “Icon Vulcan II” printerindən istifadə edilib. Bu proses bir evdə təxminən 24 saat çəkib. Digər konstruksiyalar - dam, pəncərə və qapılar əl ilə quraşdırılıb.
“Bizim 3D printerimiz kənd ərazilərində səciyyəvi olan məhdudiyyətli şəraitdə işləmək üçün hazırlansa da bir çox problemlərlə üzləşdik”, - deyə “New Story” əməkdaşları qeyd ediblər: “Qeyri-stabil elektrik enerjisi, yağış nəticəsində tikinti sahəsinə gedən yolu su basması bu problemlər sırasında idi. Lakin bu əhalinin kasıb təbəqəsinin mənzil çatışmazlığı probleminin həlli üçün nəzərdə tutulmuş yeganə printerdir”.
Evlərdə elektrik və su kəməri birləşmələri mövcuddur. “New Story” nümayəndələri qeyd ediblər ki, onlar evləri həm yerli seysmik şərtlərə, həm də zamanın sınağına tab gətirməsini təmin etmək məqsədilə standart təhlükəsizlik tələblərinə cavab verəcək şəkildə layihələndiriblər.

Впервый в мире открыли район, который напечатан на 3D-принтере Дек 12, 2019 | 10:07 / Технологические новшества
Некоммерческая организация New Story открыла первый в мире район, который напечатали на 3D-принтере. Он находится в сельском районе штата Табаско на юго-востоке Мексики.
Цель компании в этом районе — построить 50 домов для семей, которые живут в условиях крайней нищеты, зачастую в опасных и неустойчивых временных убежищах. Избранные семьи получат их по нулевой процентной ставке, а стоимость ипотечного кредита составит около 400 мексиканских песо (около 20 долларов США в месяц), который они будут выплачивать в течение семи лет.
Как сообщает hightech.fm, для строительства использовали принтер Icon Vulcan II, который выдавливает цемент из сопла послойно и печатает основные конструкции домов. Этот процесс занимает около 24 часов на один дом. Однако остальные конструкции — крыши, окна и двери — монтируют вручную.
«Наш 3D-принтер разработан для работы в условиях ограничений, характерных для сельской местности, но мы столкнулись с множеством проблем, — отмечают в New Story. — У нас было нестабильное электричество, дожди часто затапливали пути к стройплощадке. Однако это единственный принтер, предназначенный для решения проблемы нехватки жилья для бедных групп населения».
В домах есть электричество и водопроводные соединения. Как отметили в New Story, они спроектированы согласно стандартным требованиям безопасности, чтобы гарантировать, что дома выдержат как местные сейсмические условия, так и испытание временем.