“NVIDIA” neyroşəbəkəsi şəkilləri bir saniyədə “canlandırmağı” öyrənib Dekabr 11, 2019 | 10:26 / Maraqlı məlumatlar
Müasir videokartlar 3D görüntüləri monitorun yastı ekranında asanlıqla təqdim etsə də, sürətli 2D-təsvirindən üçölçülü model yaratmaq üçün onların məhsuldarlığı kifayət qədər deyil. “NVIDIA” şirkəti ikiölçülü rəsmlərin əskik hissələrini tam üçölçülü şəkillərə çevirərək “bitirməyə” malik olan süni intellektin köməyi ilə bu problemi həll edib. Gələcəkdə texnologiya, adi şəkillərdən bütün virtual dünyaları bir saniyə içində yarada biləcək.
4pda.ru saytının məlumatına görə, “DIB-R” adlı alqoritm 2D görüntüsünün üç ölçüdə necə görünəcəyini proqnozlaşdırmaq imkanına malikdir. O, gələcək həcmli modelin işıqlandırma, tekstura və dərinliyini proqnozlaşdırır. İstehsalçıların fikrincə, süni intellektin iş mexanizmi müxtəlif gözlərlə görünən stereoskopik şəkilə təsviri dəyişdirməyə imkan verən insan görməsinin xüsusiyyətləri ilə oxşardır.
“NVIDIA” nümayəndələrinin sözlərinə görə, yeni texnologiya yalnız oyun və multimedia sahələrində istifadə olunmayacaq. O, eyni zamanda avtonom robotların ətraf mühitlə qarşılıqlı əlaqədə olmasına, sahənin dərinliyini “hiss etməsinə” kömək edəcək.
Alqoritm tərtibatçıları iddia edirlər ki, “DIB-R” 2D heyvan təsvirlərini bir saniyədən az müddətdə real 3D görüntülərə çevirmək imkanına malikdir. Gələcəkdə fotoşəkillərdən üçölçülü dünyanı göstərmək bacarığı, “Skyrim” və ya “Grand Theft Auto” kimi açıq dünya oyunlarının dizaynı da daxil olmaqla məzmun yaratmaq üçün yeni üsullarının meydana gəlməsinə səbəb ola bilər.

Modern video cards easily render 3D images on a flat-screen monitor, but their performance is not enough to quickly create a three-dimensional model from a 2D image. NVIDIA solved this problem with the help of artificial intelligence, which is able to “finish” the missing parts of two-dimensional drawings, turning them into full three-dimensional images. In the future, technology will be able to create entire virtual worlds from ordinary drawings in a split second.
According to 4pda.ru, an algorithm called DIB-R is able to predict how a 2D image will look in three dimensions - it predicts the lighting, texture and depth of a future volumetric model. According to the developers, the mechanism of the AI ​​is similar to the features of human vision, which allow you to convert an image visible with different eyes into a stereoscopic image.
According to representatives of NVIDIA, the new technology will be in demand not only in the gaming and multimedia industries, but will also help autonomous robots to safely interact with the environment, allowing them to "feel" the depth of space.
“Imagine that you can take a photo on the basis of which a 3D model will be formed. This means that you can look at the scene you took a picture from different angles. You can take old photos from your photo collection, turn them into 3D scenes and study them as if you were there, ”said Sanya Fiedler, head of the artificial intelligence division of NVIDIA.
Algorithm developers claim that DIB-R can transform 2D animal images into realistic 3D images in less than a second. In the future, the ability to render 3D worlds from photographs may lead to new ways to create content, including the design of open-world games like Skyrim or Grand Theft Auto.
The release date of the version of the algorithm for developers has not yet been announced. You can learn more about the features of DIB-R in the official NVIDIA blog.