Neyroşəbəkəyə dodaq oxumaq öyrədilib Dekabr 10, 2019 | 05:13 / Maraqlı məlumatlar
Çin və ABŞ alimləri neyroşəbəkəyə videonun köməyilə dodaq hərəkətlərindən oxumaq üzrə nitqi tanımağı öyrədiblər.
naukatv.ru saytının məlumatına görə, dodaq hərəkətlərindən oxumaq üçün effektiv alqoritmlər yaratmaq cəhdlərinə uzun müddətdir ki, başlanılıb. Lakin hətta ən müasir proqramlar səsli nitqi tanıyan alqoritmlər kimi effektiv işləmir. Çjetszyan Universitetinin mütəxəssisləri nitqin tanınması sisteminin iş metodundan istifadə edən “LIBS” texnologiyasını hazırlayıblar. “LIBS” videodan lazımi audioməlumatları çıxarır, eyni zamanda baş verənlərin kontekstinə və danışan insanın dodaq hərəkətlərinə yönəlir. Sonra neyroşəbəkə bu informasiyanı videoməlumatla əlaqələndirir və müxtəlif variantların tamamlanması üçün filtrasiya parametrindən istifadə edir.
Biliklərin “distillə”si metodu böyük həcmli verilənlərlə öyrədilmiş neyroşəbəkənin digər şagird-neyroşəbəkə üçün müəllim-model kimi çıxış etməsinə əsaslanır. Hər iki şəbəkə eyni məlumat toplusunu əldə edir, lakin bu zaman şagird müəllimi təkrarlamağa çalışır. Yeni tədqiqatda audioyazı üzrə nitqin tanınması neyroşəbəkəsi dodaq üzrə oxumağı öyrənən alqoritm üçün müəllim rolunu oynayır. Nəticələr göstərib ki, yeni alqoritm daha əvvəl yaradılmış proqramlarla müqayisədə nitqi dodaq üzrə 7,66 faiz daha yaxşı tanıyır.

Neural network taught to read lips
A group of researchers from China and the USA trained a neural network to recognize speech by lips using video.
According to naukatv.ru, attempts have been made to create efficient algorithms that could be read lips. However, even the most modern programs do not work as efficiently as algorithms that recognize audio speech. Zhejiang University specialists have developed the LIBS methodology, which uses the method of operation of speech recognizers. LIBS extracts the desired audio data from the video and at the same time focuses on the context of what is happening and on the movements of the speaker's lips. Then the neural network correlates this information with video information by identifying the correspondence between them and uses the filtering parameter to refine various options.
The method of knowledge distillation is based on the fact that a neural network trained on a large amount of data acts as a teacher model for a student neural network. Both networks receive the same data set, but the student at the same time tries to repeat after the teacher. In a new study, a speech-recognition neural network for audio recordings acts as a teacher for an algorithm that learns to read lips. The results showed that the new algorithm recognizes speech on the lips 7.66% better than previously created applications.