Yeni bioçip genetik xəstəlikləri dərhal aşkar edir Dekabr 10, 2019 | 02:38 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyanın Şimal-şərq Federal Universitetinin “Genom tibb” laboratoriyasının elmi işçisi Mira Savina irsi xəstəliklərin sürətli diaqnostikası üçün bioçip hazırlayıb.
naukatv.ru saytının məlumatına əsasən, Cənubi Koreyada təhsil almış tədqiqatçı “Bortnik” fondunun bioçiplərin hazırlanması üzrə genişmiqyaslı qrant layihəsinə qoşulub. Yeni bioçip sürətli DNT-diaqnostika aparmağa və genetik xəstəlikləri aşkar etməyə imkan verir. Ekspertlərin sözlərinə görə, bu metod adi DNT-diaqnostikadan 4 dəfə daha ucuz başa gəlir, nəticənin dəqiqliyi isə 99,9 faiz təşkil edir.
Tədqiqatçılar bildirirlər ki, yakut millətinin nümayəndələrində epilepsiya və demensiyaya yüksək meyillilik aşkar olunub. Hər 100-cü yakut gendə müvafiq mutasiyaların daşıyıcısıdır. Bu səbəbdən yeni metod həmin region üçün olduqca aktualdır. Testlər, həmçinin süni mayalanma zamanı yarana biləcək ciddi neyrodegenerativ xəstəliklərlə bağlı risklər barədə vaxtında xəbərdarlıq edir. Bioçipin prototipi hazırda Yakutiya əhalisində 5 ən çox yayılmış genetik xəstəliyin aşkarlanması üçün “tənzimlənib”. “SAKHA-BIOCHIP” genetik xəstəliklərin daşıyıcılığının aşkarlanması üçün bioçipə əsaslanan test sistemi” layihəsi Skolkovoda “Açıq innovasiyalar” konfransında təqdim edilib.

National project "Science" presents: a specialist at the Northeast Federal University has developed a biochip for the rapid diagnosis of hereditary diseases
According to naukatv.ru, the author of the development was Mira Savina, a researcher at the Genomic Medicine laboratory at Northeastern Federal University. The researcher studied in South Korea, and after training she joined a large-scale biochip development project that received grant funding from the Bortnik Foundation. The created biochip allows you to quickly carry out DNA diagnostics and identify genetic diseases in ethnic populations. According to experts, this technique is four times cheaper than conventional DNA diagnostics, while the accuracy of the result is 99.9%.
Researchers report that representatives of the Yakut nation have a high predisposition to epilepsy and dementia. Every 100th Yakut is the carrier of the corresponding mutations in the gene, so the new development is extremely relevant for the region. Tests timely prevent the risks of serious neurodegenerative diseases, including during IVF. A prototype biochip is now “tuned” to the five most common genetic diseases in the Yakut population. The project “A biochip-based test system for detecting the carrier of genetic diseases SAKHA-BIOCHIP” was presented at the “Open Innovations” in Skolkovo.