Yeni bioçip genetik xəstəlikləri dərhal aşkar edir Dekabr 10, 2019 | 02:38 / Texnoloji yeniliklər
Rusiyanın Şimal-şərq Federal Universitetinin “Genom tibb” laboratoriyasının elmi işçisi Mira Savina irsi xəstəliklərin sürətli diaqnostikası üçün bioçip hazırlayıb.
naukatv.ru saytının məlumatına əsasən, Cənubi Koreyada təhsil almış tədqiqatçı “Bortnik” fondunun bioçiplərin hazırlanması üzrə genişmiqyaslı qrant layihəsinə qoşulub. Yeni bioçip sürətli DNT-diaqnostika aparmağa və genetik xəstəlikləri aşkar etməyə imkan verir. Ekspertlərin sözlərinə görə, bu metod adi DNT-diaqnostikadan 4 dəfə daha ucuz başa gəlir, nəticənin dəqiqliyi isə 99,9 faiz təşkil edir.
Tədqiqatçılar bildirirlər ki, yakut millətinin nümayəndələrində epilepsiya və demensiyaya yüksək meyillilik aşkar olunub. Hər 100-cü yakut gendə müvafiq mutasiyaların daşıyıcısıdır. Bu səbəbdən yeni metod həmin region üçün olduqca aktualdır. Testlər, həmçinin süni mayalanma zamanı yarana biləcək ciddi neyrodegenerativ xəstəliklərlə bağlı risklər barədə vaxtında xəbərdarlıq edir. Bioçipin prototipi hazırda Yakutiya əhalisində 5 ən çox yayılmış genetik xəstəliyin aşkarlanması üçün “tənzimlənib”. “SAKHA-BIOCHIP” genetik xəstəliklərin daşıyıcılığının aşkarlanması üçün bioçipə əsaslanan test sistemi” layihəsi Skolkovoda “Açıq innovasiyalar” konfransında təqdim edilib.

Новый биочип быстро выявляет генетические заболевания Дек 10, 2019 | 02:38 / Технологические новшества
Нацпроект «Наука» представляет: специалист Северо-Восточного федерального университета разработала биочип для быстрого диагностирования наследственных заболеваний
Как сообщает naukatv.ru, автором разработки стала Мира Савина, научный сотрудник лаборатории «Геномная медицина» Северо-Восточного федерального университета. Исследователь обучалась в Южной Корее, и после обучения присоединилась к масштабному проекту по разработке биочипов, получившему грантовое финансирование фонда Бортника. Созданный биочип позволяет быстро провести ДНК-диагностику и выявить генетические заболевания в этнических популяциях. По словам экспертов, эта методика в четыре раза дешевле обычной ДНК-диагностики, при этом точность результата составляет 99,9%.
Исследователи сообщают, что у представителей якутской нации выявлена высокая предрасположенность к эпилепсии и деменции. Каждый 100-й якут является носителем соответствующей мутации в гене, поэтому новая разработка крайне актуальна для региона. Тесты своевременно предупреждают риски серьезных нейродегенеративных заболеваний, в том числе при проведении ЭКО. Опытный образец биочипа сейчас «настроен» на пять наиболее распространённых генетических заболеваний в якутской популяции. Проект «Тест-система на основе биочипа для выявления носительства генетических заболеваний SAKHA-BIOCHIP» был представлен на «Открытых инновациях» в Сколково.