“Ağıllı” qulaqlıqlar avtomobilin yaxınlaşması barədə xəbərdarlıq edəcək Dekabr 10, 2019 | 11:19 / Maraqlı məlumatlar
Alimlər avtomobillərin yaxınlaşması barədə sahibini xəbərdar edən “ağıllı” qulaqlıqlar hazırlayıblar. Kolumbiya Universitetinin tədqiqatçıları hesab edirlər ki, cihaz piyadalar arasında bədbəxt hadisələrin sayını azaldacaq.
Qəzaların qarşısını almaq üçün “ağıllı” qulaqlıqlar artıq mövcud olsa da, onlar hazırkı formada təsirsizdir. Mikrofonun köməyi ilə bu kimi qurğular yaxınlaşan avtomobilin səsinə oxşar səsləri duyur və musiqini azaldırlar.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, tədqiqatçılar bu problemi həll etmək üçün yeni üsul aşkar ediblər. Şimali Karolina Universiteti, Barnard Nyu-York kolleci və Kaliforniya Universitetinin alimləri həmkarları ilə birlikdə avtomobilin səsini bütün səs-küydən ayıran, istifadəçiyə yalnız təhlükə olduqda xəbərdarlıq edən süni intellektli qulaqlıqlar hazırlayıblar.
Qulaqlıqlar istifadəçi tərəfindən bütün istiqamətlərdə səsləri yığan mikrofonlarla təchiz edilib. Smartfondakı tətbiq vasitəsilə mikrofonlardan gələn məlumatlar bulud anbarına ötürülür, burada neyroşəbəkə səsi yaxınlaşan nəqliyyat vasitələrinin səsləri ilə uyğunluğunu analiz edir.
Alqoritm yaxınlaşan nəqliyyat vasitəsinin səsini aşkar etməyə müvəffəq olursa, xüsusi hazırlanmış siqnalın köməyi ilə istifadəçiyə xəbər verir.
Hazırda “ağıllı” qulaqlıqlar laboratoriyada və Nyu-York küçələrində sınaqdan keçirilir. Yeniliyin müəllifləri cihazın gələcəkdə satışa çıxarılacağını və piyadalar arasında ölüm hallarının azalacağınıgüman edirlər.

Scientists have developed smart headphones that warn the owner about the approach of cars. Researchers at Columbia University believe that the device will reduce the number of accidents among pedestrians.
Smart headphones to prevent accidents already exist, but in their current form they are ineffective. Such devices with a microphone pick up sounds similar to the sound of an approaching car, and muffle music. At the same time, they have high sensitivity and work too often on a busy city street - so much so that the owner no longer pays attention to warnings.
According to hightech.fm, researchers have found a way to solve this problem. Together with colleagues from the University of North Carolina and New York College Barnard, scientists from the University of California created AI headphones that separate the sound of the car from everyone else - and only warns the user in case of danger.
Headphones are equipped with microphones that pick up sounds in all directions from the user. Data from microphones through the application on the smartphone is transmitted to the cloud storage, where the neural network analyzes the sound for compliance with the sounds of approaching vehicles.
If the algorithm manages to detect the sound of an approaching vehicle, it notifies the user with a specially designed signal.
Now smart headphones are being tested in the laboratory and on the streets of New York. The authors of the development expect that in the future the device will go on sale - and will reduce mortality among pedestrians.