AMEA 2019-cu il üçün doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir Dekabr 24, 2019 | 05:39 /
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 4 dekabr 2019-cu il tarixli, 737s nömrəli sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Azərbaycan Respublıkasının ali təhsil müəssisələrinin, elmi müəssisə və təşkilatların 2019-cu il üçün doktorant və dissertant hazırlığı üzrə qəbul Planına əsasən 2019-cu il üçün fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya qəbul elan edir.
Fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya və dissertanturaya sənədlər 9-28 dekabr 2019-cu il tarixlərində hər gün (şənbə, bazar və bayram günləri istisna olmaqla) saat 10:00-dan 17:00-dək qəbul ediləcək.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları müsabiqə əsasında qəbul olunurlar.
Fəlsəfə doktoru proqramı üzrə doktoranturaya qəbul olmaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verməlidirlər.
Xarici dildən imtahanda keçid balını toplayan şəxslər fəlsəfədən imtahana buraxılırlar.
Fəlsəfədən məqbul alan şəxslər ixtisas imtahanına buraxılırlar.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisələrinə (elmi müəssisələrin ünvanını AMEA-nın www.science.az saytından əldə etmək olar) təqdim olunmalıdır:
Elmlər doktoru proqramı üzrə doktoranturaya seçdikləri sahədə elmi və ya elmi-pedaqoji nailiyyəti olan, fundamental tədqiqatları yüksək səviyyədə aparmağı bacaran və fəlsəfə doktoru (elmlər namizədi) elmi dərəcəsi olan Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları qəbul edilirlər.
Doktoranturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın elmi müəssisələrinə təqdim olunmalıdır:
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsini bitirən (magistr dissertasiyasını müdafiə edən), yaxud təhsili ona bərabər tutulan (tibbi təhsildə həkim-mütəxəssis), müvafiq tədqiqat sahəsində  müəyyən müvəffəqiyyətləri olan və əsas iş yeri ali təhsil müəssisəsi, elmi müəssisə və təşkilat olan, azı iki il elmi və elmi-pedaqoji iş stajına malik elmi və elmi-pedaqoji kadrlar sənəd təqdim edə bilərlər.
Dissertantlıq yolu ilə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq istəyən şəxslər xarici dildən ali təhsil pilləsinin magistratura səviyyəsi üçün qüvvədə olan tədris proqramları həcmində (rus dili istisna olmaqla, seçim sərbəst və ya ixtisasa uyğun olmalıdır) Azərbaycan Respublikasının Dövlət İmtahan Mərkəzində imtahan verməlidirlər.
Fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbulla bağlı aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisəsinə təqdim olunmalıdır:
Elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün dissertanturaya qəbul üçün aşağıdakı sənədlər AMEA-nın müvafiq elmi müəssisəsinə təqdim olunmalıdır:
Əlavə məlumat üçün AMEA-nın Elm və Təhsil Baş İdarəsinin Doktorantura şöbəsinə müraciət etmək olar.
Əlaqə telefonları: (+994 12) 539 30 60, 492 84 48,
Qeyd: Fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya sənəd verən iddiaçılar xarici dil imtahanında iştirak etmək üçün sənəd qəbulu bitdikdən sonra Dövlət İmtahan Mərkəzinin saytında şəxsi kabinet açaraq qeydiyyatdan keçməlidirlər.
Dövlət İmtahan Mərkəzində xarici dildən imtahanların 10-15 yanvar 2020-ci il tarixlərində keçirilməsi planlaşdırılır.

ANAS announces admission to Phd and doctoral studies for 2019 December 24, 2019 | 05:39 /
According to admission Plan confirmed by Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated December 4, 2019, by Order 737s, for preparation of doctoral student and dissertators of the universities, scientific institutions and organizations of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan National Academy of Sciences has announced admission to doctorate and dissertation for training Ph.D. and doctoral student in 2019 academic year.
Documents for Ph.D. and doctoral studies will be accepted daily from December 9 to December 28, 2019, from 10:00 to 17:00 (except Saturday, Sunday and holidays).
Citizens of the Azerbaijan Republic with higher education are admitted to doctorate according to the program of Doctor of Philosophy (Ph.D.) through a competition (having a master’s degree, or education equivalent to it, in a medical education a doctor or specialist).
Those who wish to enter the doctoral program under the Ph.D. program are taking entrance exams in a foreign language (except Russian, the choice is free or must correspond to the specialty) in the scope of the current program for a master's degree in higher education. The foreign language exam is conducted by the State Examination Center.
Candidates who took part in exams in a foreign language are admitted to exams in philosophy, while those who took part in exams in philosophy are admitted to exams in a specialty.
For admission to doctoral studies at the corresponding scientific institution of ANAS (addresses of scientific institutions can be obtained on the website www.science.az of ANAS) the following documents should be submitted:
- An application addressed to the head of a scientific institution where doctoral studies are carried out;
- A personal sheet for personnel records;
- Extract from the workbook for those who have work experience;
- Characteristic from the place of work;
- List of published scientific papers or abstracts on the chosen specialty;
- A certified, in the appropriate order, copy of the diploma of graduation from a higher educational institution (certificate of recognition of educational documents for citizens of the Azerbaijan Republic who have received education abroad);
- An international certificate (if any) for knowledge of foreign languages;
- Copy of identity document.
Citizens of the Republic of Azerbaijan who have a Ph.D. degree (Ph.D.), are also admitted for doctoral studies under the doctoral program and are distinguished by achievements in the scientific or scientific-pedagogical field and are able to conduct basic research at a high level.
For admission to doctoral studies at the corresponding Institute of ANAS the following documents should be submitted:
- Application (name of the head of the institution or organization where doctoral studies are carried out);
- Extract from the work book;
- A certified, in the appropriate order, copy of the diploma of a doctor of philosophy (candidate of science);
Documents having higher education (master's degree, or education equivalent to it) and scientific and pedagogical staff of higher educational institutions, scientific and other organizations that are distinguished by success in the corresponding research field, can submit to the dissertation for a Ph.D.
Persons who complete their education through a dissertation cannot repeatedly be dissertators in the same specialty.
Persons who have completed doctoral studies cannot be educated by the thesis in the same specialty.
Those who wish to enter the dissertation program of the Doctor of Philosophy pass entrance exams in a foreign language (except for Russian, the choice is free or must correspond to the specialty) in the amount of the current program for a master's degree in higher education. The foreign language exam is conducted by the State Examination Center.
For admission to the dissertation for the degree of Doctor of Philosophy, the following documents should be submitted to the corresponding Institute of ANAS:
-Application (addressed to the head of the institution or organization where training in the dissertation is carried out);
- A list of published scientific papers or an abstract on the chosen specialty (according to the program for training doctors of philosophy)
- A certified, in the appropriate order, copy of the diploma of higher education
For more information address to Doctoranture Department of Head Office of Science and Education of ANAS.
Contacts: (+994 12) 539 30 60, 492 84 48,
E-mail: etbi@science.az
Note: Candidates applying for Ph.D. and doctoral studies in the preparation of Ph.D. students must register on the website of the State Examination Center after completing the application to participate in a foreign language exam.