Təyyarələr 3D çapın köməyi ilə yenilənəcək Dekabr 09, 2019 | 10:27 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrləri 3D-printerdə çap edilmiş detalların köməyi ilə öz təyyarələrini yeniləməyi planlaşdırır. Bu təmir sürətini yüksəltməklə yanaşı hissələrin qiymətini 8500 dollardan 700 dollara endirəcək.
Hərbi müəssisə işçilərinin sözlərinə görə, tez-tez müəyyən bir hissə dəyişdirilməli və bəzən itirilmiş qəliblərə görə yenidən düzəldilməlidir. Bu da orijinal detallara tam uyğun olmalıdır. Belə hallarda bəzən 2-3 hissə tələb olunur ki, bu da istehsalı uzun və əlverişsiz hala gətirir.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, problem soyuq müharibə illərində yaradılan hava qüvvələrinə aiddir. Onu aradan qaldırmaq üçün ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri təyyarələrin təmiri üçün yeni yanaşma təklif etmək qərarına gəlib.
“Hazırda 3D çapdan istifadə edərək kiçik detaldan böyüyə qədər bir çox hissəni istehsal etmək olar. B-52 təyyarəsi üçün iki və ya üç detal lazımdırsa bunu fabrikdən götürməyimizi aylarla gözləməkdənsə, sadəcə printerlərimizdən birinə ötürə bilərik”, - deyə mütəxəssislər qeyd ediblər. Son bir neçə həftə ərzində Hərbi Hava Qüvvələri metal, plastik kütlə, karbon lifindən minlərlə bu kimi detalları çap etdirib.
Hərbi Hava Qüvvələrlərinin texnologiyalar və maddi-texniki təchizat üzrə nazir köməkçisi Uill Roper bildirib ki, təyyarələrin mümkün qədər uzun müddət işləməsi üçün ən yaxşı üsulların tapılması vacibdir. Onun sözlərinə görə, əvvəllər bir hissənin dəyişdirilməsi orta hesabla 8500 dollar təşkil edirdisə, 3D çap köməyi ilə qiymət 700 dollara qədər azalıb.

In the US, aircraft will be updated using 3D printing
The U.S. Air Force plans to upgrade its aircraft using parts printed on a 3D printer. This will increase the speed of repair, as well as reduce the cost of parts from 8500 to 700 dollars.
The military department explained that they often need to replace a specific part and sometimes it needs to be recreated according to the lost molds, while it must exactly match the original parts. The circulation in these cases is very small - sometimes 2-3 parts are needed, which makes the production long and unprofitable.
According to hightech.fm,, the US Air Force decided to come up with a new approach for repairing aircraft, and this problem concerns the air forces, the fleet of which was mainly created during the Cold War.
Using 3D printing, you can produce many details - from the smallest to the largest. “Now, if we need two or three parts for the B-52,” the U.S. Air Force noted, “we can just pass this on to one of our printers, rather than wait months for us to get them from the factory.” Over the past few weeks, the Air Force has already printed thousands of such parts from metal, plastic, carbon fiber.