Təyyarələr 3D çapın köməyi ilə yenilənəcək Dekabr 09, 2019 | 10:27 / Maraqlı məlumatlar
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələrləri 3D-printerdə çap edilmiş detalların köməyi ilə öz təyyarələrini yeniləməyi planlaşdırır. Bu təmir sürətini yüksəltməklə yanaşı hissələrin qiymətini 8500 dollardan 700 dollara endirəcək.
Hərbi müəssisə işçilərinin sözlərinə görə, tez-tez müəyyən bir hissə dəyişdirilməli və bəzən itirilmiş qəliblərə görə yenidən düzəldilməlidir. Bu da orijinal detallara tam uyğun olmalıdır. Belə hallarda bəzən 2-3 hissə tələb olunur ki, bu da istehsalı uzun və əlverişsiz hala gətirir.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, problem soyuq müharibə illərində yaradılan hava qüvvələrinə aiddir. Onu aradan qaldırmaq üçün ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri təyyarələrin təmiri üçün yeni yanaşma təklif etmək qərarına gəlib.
“Hazırda 3D çapdan istifadə edərək kiçik detaldan böyüyə qədər bir çox hissəni istehsal etmək olar. B-52 təyyarəsi üçün iki və ya üç detal lazımdırsa bunu fabrikdən götürməyimizi aylarla gözləməkdənsə, sadəcə printerlərimizdən birinə ötürə bilərik”, - deyə mütəxəssislər qeyd ediblər. Son bir neçə həftə ərzində Hərbi Hava Qüvvələri metal, plastik kütlə, karbon lifindən minlərlə bu kimi detalları çap etdirib.
Hərbi Hava Qüvvələrlərinin texnologiyalar və maddi-texniki təchizat üzrə nazir köməkçisi Uill Roper bildirib ki, təyyarələrin mümkün qədər uzun müddət işləməsi üçün ən yaxşı üsulların tapılması vacibdir. Onun sözlərinə görə, əvvəllər bir hissənin dəyişdirilməsi orta hesabla 8500 dollar təşkil edirdisə, 3D çap köməyi ilə qiymət 700 dollara qədər azalıb.

В США самолеты будут обновлять с помощью 3D-печати Дек 09, 2019 | 10:27 / Интересная информация
ВВС США планирует обновлять свои самолеты с помощью деталей, напечатанных на 3D-принтере. Это повысит скорость ремонта, а также снизит стоимость деталей с 8500 до 700 долларов.
В военном ведомстве объяснили, что им часто требуется заменить конкретную деталь и ее иногда нужно воссоздавать по утраченным пресс-формам, при этом она должна точно соответствовать оригинальным деталям. Тираж в этих случаях очень маленький — иногда нужно 2-3 детали, что делает производство долгим и невыгодным.
Как сообщает hightech.fm, в ВВС США решили придумать новый подход для ремонта самолетов, и это проблема касается военно-воздушных сил, флот которых в основном был создан во времена холодной войны.
С помощью 3D-печати же можно производить многие детали — от самых мелких до более масштабных. «Теперь, если нам понадобятся две или три детали для самолета B-52, — отметили в ВВС США — мы можем просто передать это одному из наших принтеров, а не ждать месяцы, пока нам передадут их с завода». За последние несколько недель ВВС уже напечатала тысячи таких деталей из металла, пластика, углеродного волокна.
«Мы должны найти лучшие способы, чтобы наши самолеты работали как можно дольше», — отметил Уилл Ропер, помощник министра ВВС по технологиям и материально-техническому снабжению. Он добавил, что если в прошлом замена одной детали обходилась им в среднем в 8500 долларов, то с помощью 3-D печати цена снизилась до 700 долларов.