“Ağıllı” sığorta üçün peyk görüntüləri əsasında məlumat bazası yaradılacaq Dekabr 06, 2019 | 10:34 / Texnoloji yeniliklər
Rusiya Federal Kosmik Agentliyinin “Kosmik rabitə” bölməsi 2021-ci ilədək peyk görüntüləri əsasında Rusiya ərazisindəki daşqın zonaları haqqında məlumat bazası yaradacaq. Bölmə tədqiqatçılarının fikrincə, bu baza, həmçinin sığorta haqlarının hesablanmasını sürətləndirəcək və dələduzluq hallarının qarşısını alacaq.
roscosmos.ru saytının verdiyi xəbərə görə, baza RF-in Fövqəladə Hallar Nazirliyinin və digər idarələrin verdiyi peyk şəkilləri əsasında formalaşdırılacaq. O, sığorta şirkətlərinə sığorta haqlarını daha sürətli və dəqiq hesablamağa, daşqından ziyan çəkmiş ərazilərdə ümumi zərəri qiymətləndirməyə və ödənişləri sürətləndirməyə imkan verəcək.
“Kosmik rabitə”nin baş direktoru Mixail Kireçkonun sözlərinə görə, baza “ağıllı” sığorta üçün infrastrukturun yaradılmasında əsas olacaq.
Rusiyanın 84 bölgəsini əhatə edəcək sistemin yaradılması üzrə işlərin bir il yarım ərzində başa çatdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Rusiya şirkəti  “Easar” günəş şüalarını bir dəstəyə fokuslayan və onun köməyi ilə kosmik tullantıları məhv edən orbital aparatın eskizini yaradıb.

Database for smart insurance will be created based on satellite images December 06, 2019 | 10:34 / Technological innovations
The Russian Federal Space Agency's "Space Communications" section will create a database of flood zones in Russia by 2021 based on satellite imagery. According to the department's researchers, this base will also accelerate the calculation of insurance premiums and prevent fraud.
According to roscosmos.ru, the base will be formed based on satellite images provided by the Russian Ministry of Emergency Situations and other agencies. It will allow insurance companies to calculate insurance premiums faster and more accurately, to assess total losses in flood-affected areas and to accelerate payments.
According to Mikhail Kirechko, General Director of Space Communications, the base will be the basis for the creation of an infrastructure for "smart" insurance.
The creation of a system covering 84 regions of Russia is expected to be completed within a year and a half.
Earlier, the Russian company Easar created a sketch of an orbital device that focuses on solar radiation and destroys space debris with its help.