“Ağıllı” sığorta üçün peyk görüntüləri əsasında məlumat bazası yaradılacaq Dekabr 06, 2019 | 10:34 / Texnoloji yeniliklər
Rusiya Federal Kosmik Agentliyinin “Kosmik rabitə” bölməsi 2021-ci ilədək peyk görüntüləri əsasında Rusiya ərazisindəki daşqın zonaları haqqında məlumat bazası yaradacaq. Bölmə tədqiqatçılarının fikrincə, bu baza, həmçinin sığorta haqlarının hesablanmasını sürətləndirəcək və dələduzluq hallarının qarşısını alacaq.
roscosmos.ru saytının verdiyi xəbərə görə, baza RF-in Fövqəladə Hallar Nazirliyinin və digər idarələrin verdiyi peyk şəkilləri əsasında formalaşdırılacaq. O, sığorta şirkətlərinə sığorta haqlarını daha sürətli və dəqiq hesablamağa, daşqından ziyan çəkmiş ərazilərdə ümumi zərəri qiymətləndirməyə və ödənişləri sürətləndirməyə imkan verəcək.
“Kosmik rabitə”nin baş direktoru Mixail Kireçkonun sözlərinə görə, baza “ağıllı” sığorta üçün infrastrukturun yaradılmasında əsas olacaq.
Rusiyanın 84 bölgəsini əhatə edəcək sistemin yaradılması üzrə işlərin bir il yarım ərzində başa çatdırılması planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, daha əvvəl Rusiya şirkəti  “Easar” günəş şüalarını bir dəstəyə fokuslayan və onun köməyi ilə kosmik tullantıları məhv edən orbital aparatın eskizini yaradıb.

На основе спутниковых снимков будет сформирована база для «умного страхования» Дек 06, 2019 | 10:34 / Технологические новшества
Подразделение Роскосмоса, компания «Космические коммуникации», к 2021 году создаст базу данных зон затоплений на территории России на основе спутниковых снимков. База позволит ускорить расчет страховых премий и исключит случаи мошенничества, говорится в сообщении на сайте Роскосмоса.
База будет сформирована на основе спутниковых снимков, данных МЧС и других ведомств. В компании считают, что архив позволит страховым компаниям быстрее и точнее рассчитывать страховые премии, оценивать ущерб в пострадавших от наводнения районах и ускорить выплаты.
Кроме того, база станет основой для создания инфраструктуры для «умного страхования», приводятся в сообщении слова генерального директора «Космических коммуникаций» Михаила Киречко.
Работы по созданию базы данных зон затоплений планируется завершить за полтора года. Система охватит 84 региона России. В работе, кроме космической информации, будут использованы данные региональных подразделений защиты населения и территорий.
Ранее российская компания Easar создала эскиз орбитального аппарата, который будет фокусировать солнечные лучи в пучок и уничтожать с его помощью космический мусор.