Sinir hüceyrələrini tamamilə əvəz edə bilən kiçik çiplər yaradılıb Dekabr 05, 2019 | 10:38 / Texnoloji yeniliklər
Böyük Britaniyanın Bata Universitetinin tədqiqatçıları barmaq ucuna yerləşən miniatür çip yaradıblar. İnsanın sinir hüceyrələrinin işini tamamilə təkrar etmək onun əsas xüsusiyyətidir. Tədqiqatçılar gələcəkdə onurğa beyninin bərpası və ürək çatışmazlığı müalicəsində bu kimi mikrokontrollerlərdən istifadə etməyi planlaşdırırlar.
4pda.ru saytının məlumatına görə, zədələnmiş sinir hüceyrələrini əvəz edən orqanizmdə neyron impulslarının zəruri keçidini təmin edə bilən bioelektron qurğular və implantlar bu hüceyrələrin istifadəsi üçün prioritet sahə kimi müəyyən edilib.
“İndiyə qədər alimlər üçün neyron bir növ “qara qutu” olaraq qalırdı, biz onun iş mexanizmini başa düşmək üçün indi aça bildik. Bizim işimiz həqiqi neyronların təsir mexanizmini ən xırda detallarda təkrarlamağa imkan verir”, - deyə Bata Universitetinin fiziki, tədqiqatın həmmüəllifi Alen Noqare bildirib.
Kiçik çipdə beyin ilə əlaqə üçün cavabdeh olan hippokamp və tənəffüs sinirlərini təqlid edən bir neçə yaddaş bölməsi mövcuddur. Çiplər real bioloji hüceyrələrdə elektrik impulsları üçün sintetik ion kanalları ilə təchiz edilib.
Mütəxəssislər gələcəkdə onurğa zədələri, Alzheimer xəstəliyi və digər xəstəlikləri olan insanların sağalmasına kömək edə biləcək tam hüquqlu sinir sistemi qurmağı planlaşdırırlar.

05 December 2019 - 10:38 | Technological innovations
At Bath University (UK), researchers were able to create a miniature chip that fits on your fingertip. Its peculiarity is that it almost completely duplicates the work of human nerve cells. In the future, the creators plan to use such microcontrollers to restore the spinal cord and in the treatment of heart failure.
According to 4pda.ru, the priority area for the use of such cells was identified by bioelectronic devices and implants that can provide the necessary passage of neural impulses in the body, replacing damaged nerve cells.
“Until now, neurons for scientists have remained a kind of“ black box ”, which we only managed to open just now to understand the mechanism of its work. Our work allows us to fully repeat the mechanism of action of real neurons in the smallest details ”, - Alain Nogare, physicist of the University of Bath, co-author of the study.
The tiny chip has several subsections of memory that mimic the hippocampal neurons that are responsible for communication with the brain and respiration neurons. The chips are equipped with a number of synthetic ion channels, which are responsible for electrical impulses in real biological cells.
After conducting a series of studies in laboratory rats, scientists were able to successfully simulate the response of artificial nerve cells to biological ones. In the future, specialists plan to build a full-fledged nervous system that can help in the recovery of patients with spinal injuries, Alzheimer's disease and other disorders.