Sinir hüceyrələrini tamamilə əvəz edə bilən kiçik çiplər yaradılıb Dekabr 05, 2019 | 10:38 / Texnoloji yeniliklər
Böyük Britaniyanın Bata Universitetinin tədqiqatçıları barmaq ucuna yerləşən miniatür çip yaradıblar. İnsanın sinir hüceyrələrinin işini tamamilə təkrar etmək onun əsas xüsusiyyətidir. Tədqiqatçılar gələcəkdə onurğa beyninin bərpası və ürək çatışmazlığı müalicəsində bu kimi mikrokontrollerlərdən istifadə etməyi planlaşdırırlar.
4pda.ru saytının məlumatına görə, zədələnmiş sinir hüceyrələrini əvəz edən orqanizmdə neyron impulslarının zəruri keçidini təmin edə bilən bioelektron qurğular və implantlar bu hüceyrələrin istifadəsi üçün prioritet sahə kimi müəyyən edilib.
“İndiyə qədər alimlər üçün neyron bir növ “qara qutu” olaraq qalırdı, biz onun iş mexanizmini başa düşmək üçün indi aça bildik. Bizim işimiz həqiqi neyronların təsir mexanizmini ən xırda detallarda təkrarlamağa imkan verir”, - deyə Bata Universitetinin fiziki, tədqiqatın həmmüəllifi Alen Noqare bildirib.
Kiçik çipdə beyin ilə əlaqə üçün cavabdeh olan hippokamp və tənəffüs sinirlərini təqlid edən bir neçə yaddaş bölməsi mövcuddur. Çiplər real bioloji hüceyrələrdə elektrik impulsları üçün sintetik ion kanalları ilə təchiz edilib.
Mütəxəssislər gələcəkdə onurğa zədələri, Alzheimer xəstəliyi və digər xəstəlikləri olan insanların sağalmasına kömək edə biləcək tam hüquqlu sinir sistemi qurmağı planlaşdırırlar.

Созданы крошечные чипы, способные полностью заменить нервные клетки Дек 05, 2019 | 10:38 / Технологические новшества
В Университете Бата (Великобритания) исследователям удалось создать миниатюрный чип, который помещается на кончике пальца. Его особенность в том, что он практически полностью дублирует работу нервных клеток человека. В перспективе создатели планируют использовать такие микроконтроллеры для восстановления спинного мозга и при лечении сердечной недостаточности.
Как сообщает 4pda.ru, приоритетным направлением использования таких клеток определили биоэлектронные устройства и имплантаты, способные обеспечить необходимое прохождение нейронных импульсов в организме, заменив повреждённые нервные клетки.
«До сих пор нейроны для учёных оставались неким "чёрным ящиком", которые нам лишь сейчас удалось приоткрыть, чтобы понять механизм его работы. Наша работа позволяет в полной мере повторить механизм действия реальных нейронов в мельчайших деталях», — Ален Ногаре, физик Университета Бат, соавтор исследования.
В крошечном чипе есть несколько подразделов памяти, имитирующих нейроны гиппокампа, отвечающих за связь с мозгом, и нейронов дыхания. Чипы оснащаются рядом синтетических ионных каналов, отвечающих за электрические импульсы в реальных биологических клетках.
Проведя ряд исследований на лабораторных крысах, учёные сумели успешно симулировать реакцию искусственных нервных клеток на реакцию биологических. В перспективе специалисты планируют построить полноценную нервную систему, способную помочь в восстановлении пациентов с повреждениями позвоночника, болезнью Альцгеймера и прочими расстройствами.