Azərbaycanda ilk dəfə iki dövlətin nazirlikləri arasında memorandum elektron imza ilə imzalanıb Dekabr 05, 2019 | 10:35 / Mühüm hadisələr
“Bakutel 2019” sərgisi çərçivəsində dekabrın 4-də Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Belarusun Rabitə və İnformasiya Nazirliyi arasında dövlətlərarası memorandum elektron imza ilə imzalanıb.
Memorandumda biznes subyektləri arasında elektron imzaların qarşılıqlı tanınması əks olunub. Sənədi Azərbaycan tərəfdən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Belarus tərəfindən isə Rabitə və İnformasiya naziri Konstantin Şulqan imzalayıblar.
Qeyd edək ki, elektron imza ilə imzalanan bu e-memorandum nəinki Azərbaycan və Belarus, eləcə də MDB ölkələri arasında ilkdir.
Sənədlərin elektron imzalanması Nəqliyyat Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində çalışan yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanan AzDoc sənəd dövriyyəsi sistemi üzərindən həyata keçirilib.
Ölkələrarası elektron imzaların qarşılıqlı tanınması vətəndaş, biznes subyektləri, dövlət qurumları arasında münasibətlərin yeni müstəvidə inkişafına şərait yaradacaq. Həmçinin ölkəmizin beynəlxalq hesabatlarda daha da yüksəlməsinə gətirib çıxaracaq.

Впервые в Азербайджане меморандум между министерствами двух государств подписан электронной подписью Дек 05, 2019 | 10:35 / Важные события
4 декабря в рамках выставки Bakutel 2019 между Министерством транспорта, связи и высоких технологий и Министерством связи и информатизации Республики Беларусь подписан межгосударственный меморандум при помощи электронной подписи.
Как сообщили АЗЕРТАДЖ в министерстве, меморандум отражает взаимное признание электронных подписей между субъектами бизнеса. Документ с азербайджанской стороны подписал министр транспорта, связи и высоких технологий Азербайджана Рамин Гулузаде, c белорусской – министр связи и информатизации Константин Шульган.
Отметим, что этот электронный меморандум, подписанный посредством электронной подписи, является первым не только в Азербайджане и Беларуси, но и в странах СНГ в целом.
Электронное подписание документов было осуществлено с помощью системы документооборота AzDoc, разработанной местными экспертами, работающими в Министерстве транспорта, связи и высоких технологий.
Взаимное признание электронных подписей между государствами создаст условия для развития отношений между гражданами, субъектами бизнеса и государственными структурами на новом уровне. Это также приведет к повышению рейтинга Азербайджана в международных отчетах.