Azərbaycanda ilk dəfə iki dövlətin nazirlikləri arasında memorandum elektron imza ilə imzalanıb Dekabr 05, 2019 | 10:35 / Mühüm hadisələr
“Bakutel 2019” sərgisi çərçivəsində dekabrın 4-də Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi ilə Belarusun Rabitə və İnformasiya Nazirliyi arasında dövlətlərarası memorandum elektron imza ilə imzalanıb.
Memorandumda biznes subyektləri arasında elektron imzaların qarşılıqlı tanınması əks olunub. Sənədi Azərbaycan tərəfdən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə və Belarus tərəfindən isə Rabitə və İnformasiya naziri Konstantin Şulqan imzalayıblar.
Qeyd edək ki, elektron imza ilə imzalanan bu e-memorandum nəinki Azərbaycan və Belarus, eləcə də MDB ölkələri arasında ilkdir.
Sənədlərin elektron imzalanması Nəqliyyat Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində çalışan yerli mütəxəssislər tərəfindən hazırlanan AzDoc sənəd dövriyyəsi sistemi üzərindən həyata keçirilib.
Ölkələrarası elektron imzaların qarşılıqlı tanınması vətəndaş, biznes subyektləri, dövlət qurumları arasında münasibətlərin yeni müstəvidə inkişafına şərait yaradacaq. Həmçinin ölkəmizin beynəlxalq hesabatlarda daha da yüksəlməsinə gətirib çıxaracaq.

Memorandum between ministries of two countries signed with electronic signature for first time in Azerbaijan December 05, 2019 | 10:35 / Important events
Today, an interstate memorandum was signed with the use of electronic signature between the Ministry of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Communications and Informatization of the Republic of Belarus within the framework of  Bakutel 2019 exhibition.
The memorandum reflects the mutual recognition of electronic signatures between business entities. From the Azerbaijani side, the document was signed by Minister of Transport, Communications and High Technologies of the Republic of Azerbaijan Ramin Guluzade, and from the Belarusian side – Minister of Communications and Informatization of the Republic of Belarus Konstantin Shulgan.
It should be noted that this electronic memorandum signed with electronic signature is the first not only in Azerbaijan and Belarus, but also in the CIS countries as a whole.
The electronic signing of documents was carried out using the AzDoc document management system developed by local experts of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies.
Mutual recognition of electronic signatures between states will create conditions for the development of relations between citizens, business entities and government agencies at a new level. This will also lead to further increase in the rating of Azerbaijan in international reports.