İnfraqırmızı lazer xəstəlikləri insanın nəfəsinə görə aşkar edəcək Dekabr 03, 2019 | 03:51 / Maraqlı məlumatlar
Rusiyanın Ural Federal Universiteti yaxın zamanda xəstəliklərin insanın verdiyi nəfəs üzrə diaqnostikasında tətbiq edilən infraqırmızı lazer şüasının əldə olunması üçün qurğuların yaradılması texnologiyasını təqdim edəcək. Ekspertlər layihə çərçivəsində prosesin bütün mərhələlərini qeydə almağa imkan verəcək yüksək sürətli videokameradan istifadə edirlər.
Layihənin rəhbəri Andrey Axmatxanov bildirib ki, texnologiya orta infraqırmızı diapazon sahəsində şüanın əldə olunması və idarə edilməsi üçün qurğuları yaratmağa imkan verəcək. Belə mənbələr xəstəliklərin insanın verdiyi nəfəsin analizi üzrə diaqnostikası, magistral boru kəmərlərindən qaz sızmalarının məsafədən aşkarlanması, optik rabitə kanallarının ötürmə sürətinin artırılması üçün tətbiq edilə bilər.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, elektrik sahəsinin təsiri altında olan litium niobat kristalları tədqiq olunacaq. Bu kristallar yeni lazer şüası mənbələrinin yaradılması üçün geniş istifadə edilir. Belə dəyişikliyin maksimal effektivliklə getməsi üçün kristalın daxili strukturunu çox dəqiqliklə idarə etməyi bacarmaq lazımdır.

Infrared laser will detect diseases in the human breath
In the near future, the Ural Federal University (Ural Federal University) will present technology for creating devices for receiving infrared laser radiation, which is used in the diagnosis of diseases by human expired air. It is known that within the framework of the work, experts use an ultrafast video camera, which will fix all stages of development.
According to Andrei Akhmatkhanov, The technology will create devices for receiving and controlling radiation in the mid-infrared range. Such sources can be used to diagnose diseases by analyzing human exhaled air, to remotely detect gas leaks from main pipelines, and to increase the transmission speed of optical channels communication.
According to meddaily.ru , crystals of lithium niobate will be investigated when exposed to an electric field. These crystals are widely used to create new sources of laser radiation. In order for such a transformation to proceed with maximum efficiency, it is necessary to be able to very accurately control the internal structure of the crystal.