İnfraqırmızı lazer xəstəlikləri insanın nəfəsinə görə aşkar edəcək Dekabr 03, 2019 | 03:51 / Maraqlı məlumatlar
Rusiyanın Ural Federal Universiteti yaxın zamanda xəstəliklərin insanın verdiyi nəfəs üzrə diaqnostikasında tətbiq edilən infraqırmızı lazer şüasının əldə olunması üçün qurğuların yaradılması texnologiyasını təqdim edəcək. Ekspertlər layihə çərçivəsində prosesin bütün mərhələlərini qeydə almağa imkan verəcək yüksək sürətli videokameradan istifadə edirlər.
Layihənin rəhbəri Andrey Axmatxanov bildirib ki, texnologiya orta infraqırmızı diapazon sahəsində şüanın əldə olunması və idarə edilməsi üçün qurğuları yaratmağa imkan verəcək. Belə mənbələr xəstəliklərin insanın verdiyi nəfəsin analizi üzrə diaqnostikası, magistral boru kəmərlərindən qaz sızmalarının məsafədən aşkarlanması, optik rabitə kanallarının ötürmə sürətinin artırılması üçün tətbiq edilə bilər.
meddaily.ru saytının məlumatına görə, elektrik sahəsinin təsiri altında olan litium niobat kristalları tədqiq olunacaq. Bu kristallar yeni lazer şüası mənbələrinin yaradılması üçün geniş istifadə edilir. Belə dəyişikliyin maksimal effektivliklə getməsi üçün kristalın daxili strukturunu çox dəqiqliklə idarə etməyi bacarmaq lazımdır.

Инфракрасный лазер научат выявлять болезни по дыханию человека Дек 03, 2019 | 03:51 / Интересная информация
Уральский федеральный университет (УрФУ) в ближайшее время представит технологию создания устройств для получения инфракрасного лазерного излучения, применяемого в диагностике заболеваний по выдыхаемому человеком воздуху. Известно, что в рамках работы эксперты используют сверхбыструю видеокамеру, которая позволит фиксировать все этапы разработки.
Как сообщает meddaily.ru, комментирует руководитель проекта Андрей Ахматханов: «Технология позволит создать устройства для получения и управления излучением в области среднего инфракрасного диапазона. Такие источники могут применяться для диагностики заболеваний по анализу выдыхаемого человеком воздуха, для удаленного детектирования утечек газа из магистральных трубопроводов и для повышения скорости передачи каналов оптической связи.
Исследоваться будут кристаллы ниобата лития при воздействии на них электрического поля. Эти кристаллы широко применяются для создания новых источников лазерного излучения. Для того, чтобы такое преобразование шло с максимальной эффективностью, необходимо уметь очень точно управлять внутренней структурой кристалла».