Elektrik enerjisindən istifadə etməyən hesablama qurğusu təqdim edilib
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MIT) alimləri cihazın elektrik enerjisindən istifadə etməyəcəyi və istilik seçməyəcəyi hesablama prosesləri üçün yeni metod təklif ediblər. Tədqiqatçılar onun əvəzinə maqnit materiallarından və onların xüsusiyyətlərindən istifadə ediblər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Alimlər həmçinin elementar zərrəciklərin fırlanan anının ötürülməsi kimi kvant effektlərindən istifadə edirlər. Beləliklə, onların qurğusu elektrik enerjisi sərf etmədən, yalnız maqnit və spin effektləri ilə bir vəziyyətdən digərinə keçə bilər. Alimlər yeni metodun ətraf mühitə zərərli maddələrin atılmasını azaltmağa imkan verəcəyinə və gələcəkdə qurğuların gücünü artıracağına əmindirlər.
Ənənəvi kompüterlər hesablamalar və məlumatların saxlanılması üçün böyük miqdarda elektrik enerjisi istifadə edirlər və boş yerə xeyli istilik ayrılır. Tədqiqatçılar daha səmərəli alternativ axtarışı üçün nisbətən az elektrik enerjisi sərf edən və demək olar, istilik ayrılmayan maqnit əsasında “spinotron” qurğuların hazırlanmasına başlayıblar.
Cihazların potensialını artırmaq üçün tədqiqatçılar spin dalğası adlı fenomendən istifadə ediblər. Bu qəfəs şəkilli quruluşu olan maqnit materiallarındakı elektronların kvant xüsusiyyətidir. Bu kimi materiallarda maqnitləşdirməqaydaya salınaraq yaranan pozuntular lokallaşdırılmır, əksinə dalğa şəklində yayılmağa başlayır.
Daha əvvəl Tokio Universitetinin mühəndisləri ultrasəs şüa salan və proyektor köməyi ilə şarın interaktiv ekrana çevrilməsinə imkan verən toxunmaqla hiss olunan landşaft interfeysini yaradıblar. Yenilik “SIGGRAPH Asia 2019” konfransında təqdim olunub.

Представили новое вычислительное устройство, которое не использует электричество Дек 03, 2019 | 11:58 / Интересная информация
Ученые из Массачусетского технологического института (MIT) предложили новый метод для вычислительных процессов, при которых устройство не будет использовать электричество и выделять тепло. Вместо него исследователи используют магнитные материалы и их свойства.
Как сообщает hightech.fm, ученые также используют квантовые эффекты — например, перенос спинового момента элементарных частиц. Таким образом, их устройство может переключаться из одного состояния в другое без потребления электричества, только на магнитных и спиновых эффектах. Ученые уверены, что это позволит сократить выбросы вредных веществ в окружающую среду и увеличит мощность устройств в будущем.
Мощность увеличится из-за того, что классические компьютеры используют огромное количество электроэнергии для вычислений и хранения данных и производят много тепла впустую. В поисках более эффективных альтернатив исследователи приступили к разработке «спинотронных» устройств на магнитной основе, которые потребляют относительно мало электроэнергии и практически не производят тепла.
Для того, чтобы увеличить потенциал устройств, исследователи использовали явление под названием спиновая волна. Это квантовое свойство электронов в магнитных материалах с решетчатой структурой. В таких материалах намагниченность упорядочена, а возникающие нарушения не локализуются, а начинают распространяться в виде волны.
Ранее инженеры из Токийского университета создали осязаемый ландшафтный интерфейс, который с помощью ультразвукового излучателя и проектора позволяет превратить воздушный шарик в интерактивный экран. Работа представлена на конференции SIGGRAPH Asia 2019.