Elektrik enerjisindən istifadə etməyən hesablama qurğusu təqdim edilib
Massaçusets Texnologiya İnstitutunun (MIT) alimləri cihazın elektrik enerjisindən istifadə etməyəcəyi və istilik seçməyəcəyi hesablama prosesləri üçün yeni metod təklif ediblər. Tədqiqatçılar onun əvəzinə maqnit materiallarından və onların xüsusiyyətlərindən istifadə ediblər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, Alimlər həmçinin elementar zərrəciklərin fırlanan anının ötürülməsi kimi kvant effektlərindən istifadə edirlər. Beləliklə, onların qurğusu elektrik enerjisi sərf etmədən, yalnız maqnit və spin effektləri ilə bir vəziyyətdən digərinə keçə bilər. Alimlər yeni metodun ətraf mühitə zərərli maddələrin atılmasını azaltmağa imkan verəcəyinə və gələcəkdə qurğuların gücünü artıracağına əmindirlər.
Ənənəvi kompüterlər hesablamalar və məlumatların saxlanılması üçün böyük miqdarda elektrik enerjisi istifadə edirlər və boş yerə xeyli istilik ayrılır. Tədqiqatçılar daha səmərəli alternativ axtarışı üçün nisbətən az elektrik enerjisi sərf edən və demək olar, istilik ayrılmayan maqnit əsasında “spinotron” qurğuların hazırlanmasına başlayıblar.
Cihazların potensialını artırmaq üçün tədqiqatçılar spin dalğası adlı fenomendən istifadə ediblər. Bu qəfəs şəkilli quruluşu olan maqnit materiallarındakı elektronların kvant xüsusiyyətidir. Bu kimi materiallarda maqnitləşdirməqaydaya salınaraq yaranan pozuntular lokallaşdırılmır, əksinə dalğa şəklində yayılmağa başlayır.
Daha əvvəl Tokio Universitetinin mühəndisləri ultrasəs şüa salan və proyektor köməyi ilə şarın interaktiv ekrana çevrilməsinə imkan verən toxunmaqla hiss olunan landşaft interfeysini yaradıblar. Yenilik “SIGGRAPH Asia 2019” konfransında təqdim olunub.

A new computing device that does not use electricity introduced December 03, 2019 | 11:58 / Interesting information
Scientists from the Massachusetts Institute of Technology (MIT) have proposed a new method for computing processes in which the device will not use electricity and generate heat. Instead, researchers use magnetic materials and their properties.
According to hightech.fm, scientists also use quantum effects - for example, the transfer of the spin moment of elementary particles. Thus, their device can switch from one state to another without consuming electricity, only on magnetic and spin effects. Scientists are confident that this will reduce emissions of harmful substances into the environment and increase the capacity of devices in the future.
Power will increase due to the fact that classic computers use a huge amount of electricity for computing and storing data and generate a lot of heat in vain. In search of more effective alternatives, the researchers began to develop “spinotron” magnetic devices that consume relatively little electricity and practically do not produce heat.
In order to increase the potential of the devices, the researchers used a phenomenon called the spin wave. This is the quantum property of electrons in magnetic materials with a lattice structure. In such materials, the magnetization is ordered, and the arising disturbances are not localized, but begin to propagate in the form of a wave.
Earlier, engineers from the University of Tokyo created a tangible landscape interface that with the help of an ultrasonic emitter and a projector allows you to turn a balloon into an interactive screen. The work is presented at the SIGGRAPH Asia 2019 conference.