“Google” kök hüceyrələrlə müalicə metodları təklif edən klinikaların reklamını qadağan edib Dekabr 02, 2019 | 02:11 /
“Google” öz istifadəçilərini kök hüceyrələrlə müalicənin şübhəli metodlarının reklamlarından qorumağa çalışır. Şirkət nümayəndələri insanlara öz təsdiqini tapmamış müalicə üsulları təklif edərək, onlardan istifadə edən şəxslərə onlayn platforma verməyi dayandıracaqlarını bildiriblər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “Google”un yeni siyasəti ABŞ-ın Qida məhsulları və dərmanların keyfiyyətinə sanitar nəzarət idarəsi (Food and Drug Administration – FDA) ilə birgə hazırlanıb. O, kök hüceyrələrlə müalicənin sübut edilməmiş və potensial təhlükəli metodlarını tətbiq edən klinikalarla mübarizə aparır. İdarənin məlumatına əsasən, ölkədə yüzlərlə klinika FDA tərəfindən təhlükəsiz və effektiv metod kimi təsdiqlənməmiş kök hüceyrələrindən istifadə ilə müalicə üsullarını tətbiq etməyə başlayıb.
“Google” mütəxəssisləri qeyd ediblər ki, kök hüceyrələrlə müalicənin müxtəlif növləri müxtəlif inkişaf mərhələsindədir. Sümük iliyinin kök hüceyrə transplantasiyası bir sıra onkoloji xəstəliklərin müalicəsində özünü təsdiqləmiş metoddur. Lakin artıq kliniki sınaqlardan keçirilən yeni müalicə metodları meydana çıxıb. Buna baxmayaraq, ABŞ-da bəzi klinikalar həmin üsulları müştərilərinə təklif edirlər.
“Bu kimi klinikalar müştərilərin pulunu almaq istəyir, lakin bu müalicə metodlarının hansı səbəbdən daha effektiv olduğunu izah edə bilmirlər”, – Nyu-York Universitetinin Tibb fakültəsində Tibbi etika şöbəsinin yaradıcısı, bioetika üzrə ekspert Art Kaplan bildirib. O, belə klinikaları “eskiz” adlandırır, çünki onlar öz pasiyentlərinə həqiqətən kömək etməyə deyil, kommersiya fəaliyyətinə daha çox diqqət ayırırlar.
“Təəssüf ki, regenerativ tibb sahəsində aparılan tədqiqatlardan istifadə edən və pasiyentlərə sübut edilməmiş, bəzi hallarda təhlükəli metodlara əsaslanaraq, aldadıcı təminat verən vicdansız klinikalar mövcuddur”, – deyə idarənin komissarı Skot Qotlib qeyd edib.
Son 15 il ərzində kök hüceyrələri ilə müalicə sahəsinə 20 milyard dollardan çox sərmayə qoyulub. İcazə verilməmiş müalicələrin sayının artması FDA-nın ayrı-ayrı klinikaları məhkəməyə verməsinə gətirib çıxarıb.

Google запретила рекламу клиник, которые предлагают лечение стволовыми клетками Дек 02, 2019 | 02:11 /
Google пытается защитить своих пользователей от рекламы «сомнительных методов лечения стволовыми клетками». В компании отметили, что они перестанут давать площадку тем, кто «использует людей, предлагая им непроверенное лечение».
Как сообщает hightech.fm, Эта политика разработана совместно с Центром по контролю за продуктами и лекарствами (FDA) США. Она борется с клиниками, которые применяют недоказанные и потенциально опасные методы лечения стволовыми клетками. По данным агентства, сотни клиник по всей стране начали внедрять терапию с использованием стволовых клеток, которые FDA не одобрила как безопасные и эффективные.
В Google объяснили, что различные виды лечения стволовыми клетками находятся на разных стадиях развития. Трансплантация стволовых клеток костного мозга является хорошо зарекомендовавшим себя методом лечения ряда онкологических заболеваний. Но с тех пор появились новые методы лечения, которые только начинают проходить клинические испытания. Несмотря на это, некоторые клиники в США уже предлагают их клиентам.
Такие клиники «хотят получить деньги клиентов, но не могут объяснить, почему их методы лечения вообще эффективны», — отмечает эксперт по биоэтике Арт Каплан, который является основателем отдела медицинской этики в медицинском факультете Нью-Йоркского университета. Он называет эти клиники «эскизными», имея в виду, что они уделяют больше внимание коммерческой активности, а не реальной помощи своим пациентам.
«Существуют недобросовестные клиники, которые воспользовались исследованиями регенеративной медицины и дают обманчивые, а иногда и коррумпированные заверения пациентам, основываясь на недоказанных, а в некоторых случаях опасных методах», — заявил комиссар FDA Скотт Готтлиб.
За последние 15 лет в отрасль стволовых клеток было инвестировано более 20 миллиардов долларов США. Рост числа несанкционированного лечения привел к тому, что FDA начал подавать в суд на отдельные клиники.