“Google” kök hüceyrələrlə müalicə metodları təklif edən klinikaların reklamını qadağan edib Dekabr 02, 2019 | 02:11 /
“Google” öz istifadəçilərini kök hüceyrələrlə müalicənin şübhəli metodlarının reklamlarından qorumağa çalışır. Şirkət nümayəndələri insanlara öz təsdiqini tapmamış müalicə üsulları təklif edərək, onlardan istifadə edən şəxslərə onlayn platforma verməyi dayandıracaqlarını bildiriblər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, “Google”un yeni siyasəti ABŞ-ın Qida məhsulları və dərmanların keyfiyyətinə sanitar nəzarət idarəsi (Food and Drug Administration – FDA) ilə birgə hazırlanıb. O, kök hüceyrələrlə müalicənin sübut edilməmiş və potensial təhlükəli metodlarını tətbiq edən klinikalarla mübarizə aparır. İdarənin məlumatına əsasən, ölkədə yüzlərlə klinika FDA tərəfindən təhlükəsiz və effektiv metod kimi təsdiqlənməmiş kök hüceyrələrindən istifadə ilə müalicə üsullarını tətbiq etməyə başlayıb.
“Google” mütəxəssisləri qeyd ediblər ki, kök hüceyrələrlə müalicənin müxtəlif növləri müxtəlif inkişaf mərhələsindədir. Sümük iliyinin kök hüceyrə transplantasiyası bir sıra onkoloji xəstəliklərin müalicəsində özünü təsdiqləmiş metoddur. Lakin artıq kliniki sınaqlardan keçirilən yeni müalicə metodları meydana çıxıb. Buna baxmayaraq, ABŞ-da bəzi klinikalar həmin üsulları müştərilərinə təklif edirlər.
“Bu kimi klinikalar müştərilərin pulunu almaq istəyir, lakin bu müalicə metodlarının hansı səbəbdən daha effektiv olduğunu izah edə bilmirlər”, – Nyu-York Universitetinin Tibb fakültəsində Tibbi etika şöbəsinin yaradıcısı, bioetika üzrə ekspert Art Kaplan bildirib. O, belə klinikaları “eskiz” adlandırır, çünki onlar öz pasiyentlərinə həqiqətən kömək etməyə deyil, kommersiya fəaliyyətinə daha çox diqqət ayırırlar.
“Təəssüf ki, regenerativ tibb sahəsində aparılan tədqiqatlardan istifadə edən və pasiyentlərə sübut edilməmiş, bəzi hallarda təhlükəli metodlara əsaslanaraq, aldadıcı təminat verən vicdansız klinikalar mövcuddur”, – deyə idarənin komissarı Skot Qotlib qeyd edib.
Son 15 il ərzində kök hüceyrələri ilə müalicə sahəsinə 20 milyard dollardan çox sərmayə qoyulub. İcazə verilməmiş müalicələrin sayının artması FDA-nın ayrı-ayrı klinikaları məhkəməyə verməsinə gətirib çıxarıb.

Google has banned ads for clinics that offer stem cell treatments December 02, 2019 | 02:11 /
Google is trying to protect its users from advertising “dubious stem cell therapies.” The company noted that they will cease to provide a platform for those who "use people, offering them unverified treatment."
According to hightech.fm , this policy has been developed in conjunction with the US Food and Drug Administration (FDA). She fights clinics that use unproven and potentially dangerous stem cell treatments. According to the agency, hundreds of clinics across the country have begun introducing stem cell therapy, which the FDA has not approved as safe and effective.
Google explained that different types of stem cell treatments are at different stages of development. Bone marrow stem cell transplantation is a well-established treatment for a number of oncological diseases. But since then, new treatments have appeared that are just beginning to undergo clinical trials. Despite this, some clinics in the USA already offer their clients.
Such clinics “want to get clients' money, but cannot explain why their treatment methods are generally effective,” said bio-ethics expert Art Kaplan, who is the founder of the medical ethics department at the New York University School of Medicine. He calls these clinics "sketchy", meaning that they pay more attention to commercial activity, rather than real help to their patients.
“There are unscrupulous clinics that have benefited from studies of regenerative medicine and give deceptive, and sometimes corrupt, assurances to patients based on unproven, and in some cases dangerous, methods,” said FDA Commissioner Scott Gottlieb.
Over the past 15 years, more than $ 20 billion has been invested in the stem cell industry. The increase in unauthorized treatment has led the FDA to sue individual clinics.