Elektron beyin informasiyanı “unutmağı” öyrənib Noyabr 26, 2019 | 12:28 / Maraqlı məlumatlar
Tədqiqatçılar qrupu insan beyninin neyronlarının elektron imitasiyasını yaradıb. O, uzun müddət istifadə edilməmiş informasiyanı “unuda” bilir.
Beyin mükəmməl hesablayıcı maşın olduğundan mühəndislərin onun sistemlərini təqlid etməyə çalışmaları heç də təəccüblü deyil. Yeni tədqiqat mükəmməl təqlidə doğru daha bir addım atmağa imkan verib. Alimlər insanın beyni kimi, informasiyanı “unuda” bilən qurğu yaradıblar.
popmech.ru saytının məlumatına görə, yeni sistem “memristor” (ingilis dilində “memory” (yaddaş) və “resistor” (rezistor) sözlərinin birləşməsindən əmələ gəlib) adlandırılıb. O, insan beyninin sinapslarının strukturunu təqlid edir və bu qayda ilə informasiyanı yaddaşda saxlayır, uzun müddət müraciət etmədikdə isə onu “unudur”.
Hazırda bu qurğunun praktiki tətbiq sahəsi mövcud deyil. Lakin məhz belə sistemlər yeni tip neyrokompüter hazırlamağa kömək edir. Hər halda istehsalçılar istəyərək və ya istəmədən beyinin fəaliyyətini təqlid etməli olurlar.
Analoji neyrokompüterdə elektron komponentlər (məsələn, memristor) ayrı-ayrı neyronlar və sinapsların rolunu oynayır. Mühəndislər bildirirlər ki, bu, yalnız hesablamaları sürətləndirməyəcək, həm də enerji sərfiyyatını azaltmağa imkan verəcək. Hazırda bu, yalnız ayrı-ayrı komponentlərin formatında təcəssüm olunan hipotetik konseptdir. Çünki başlanğıc üçün alimlər elektronikaya sinaptik plastikliyi təqlid etməyi necə öyrətməyi aydınlaşdırmalıdırlar. Bu xüsusiyyət sayəsində beyinin aktiv sinapsları zamanla güclənir, aktiv olmayanlar isə daha da zəifləyir. Həkimlərin fikrincə, məhz onun köməyilə insan beynində xatirələr onilliklərlə saxlanır, digərləri isə yaddaşdan silinir.
Yeni prototip üçün mühəndislər hafnium oksid adlı materialdan istifadə ediblər. O, artıq “Intel” kimi şirkətlər tərəfindən mikroçiplərin yaradılması üçün istifadə olunur. Faktiki olaraq, neyronların “unutqanlığı” prosessorun silisium və hafnium hissələri arasındakı interfeysdə bir qüsur ilə imitasiya edilib. O, adətən, bir çox problemin mənbəyi kimi xidmət edir, lakin bu halda tədqiqatçılar qüsuru xeyirə çeviriblər. Belə ki, memristorun keçiriciliyi zamanla zəifləyir və lazımsız məlumatlar silinir.
Əlbəttə ki, texnologiyanın təkmilləşdirilməsi üçün uzun müddət tələb olunur. İnsan beyninin mükəmməl təqlidi “klassik” hesablama sistemlərindən səmərəlilik baxımından geri qala bilər. Lakin bunu yalnız sınaqlardan sonra anlamaq mümkün olacaq.

Электронный мозг научился «забывать» информацию Ноя 26, 2019 | 12:28 / Интересная информация
Команда исследователей создала электронную имитацию нейронов человеческого мозга, которая умеет забывать информацию, если та долго не востребована.
Мозг — совершенная вычислительная машина, так что нет ничего удивительного в том, что инженеры стремятся подражать его системам. Новое исследование позволило сделать еще один шажок в сторону полноценной имитации. Ученые создали устройство, которое «забывает» информацию так же, как и мозг человека.
Как сообщает popmech.ru, новая система получила название «мемристор» (memristor, от сочетания англ. «memory» и «resistor») второго порядка. Он имитирует структуру синапсов мозга человека, и точно так же запоминает, а затем «забывает» информацию, если долгое время к ней не обращаться.
В настоящее время это устройства практически не применяется. Однако именно такие системы и помогают разработать новый тип нейрокомпьютера, основы для искусственного интеллекта.
В т.н. «аналоговом» нейрокомпьютере отдельные электронные компоненты (например, мемристор) играют роль отдельных нейронов и синапсов. Инженеры уверяют, что это позволит не только ускорить вычисления, но и снизить энергопотребление. На сегодняшний день это гипотетический концепт, воплощенный лишь в формате отдельных компонентов. Все потому, что для начала ученым необходимо выяснить, как научить электронику имитировать синаптическую пластичность. Это свойство, благодаря которому активные синапсы мозга со временем усиливаются, а неактивные становятся слабее. Медики считают, что именно благодаря ему одни воспоминания сохраняются у нас десятилетиями, а другие исчезают из памяти.
Для нового прототипа инженеры использовали материал под названием оксид гафния. Он уже используется для создания микрочипов такими компаниями, как Intel. Фактически, «забывчивость» нейронов имитируется в помощью дефекта на границе раздела между кремниевой и гафниевой частями процессора. Обычно он служит источником множества проблем, однако в данном случае исследователи обратили дефект в пользу — проводимость мемристора со временем ослабевает и невостребованная информация стирается.
Конечно, проекту придется пройти еще долгий путь. Не исключено, что совершенная имитация человеческого мозга может проигрывать по эффективности «классическим» вычислительным системам — но понять это можно будет только после испытаний на практике.