Yeni proqram kosmosdan selfi etməyə imkan verir Noyabr 25, 2019 | 12:34 / Texnoloji yeniliklər
“Spelfie.com” resursu öz layihəsini “tarixdə ən uzun selfi çubuğu” adlandırır. Fotolar təxminən 36 min km hündürlükdə yerləşən peyk tərəfindən çəkilir. Təəssüf ki, peykin optik qabiliyyətləri istifadəçiyə öz fotosuna ətraflı baxmağa imkan verəcək qədər yaxşı deyil. Lakin o, böyük tədbirlər və fləşmobların çəkilişi üçün uyğundur.
Məsələn, artıq Bali adasının çirkləndirilməsinə diqqəti cəlb etməyə çalışan ekoloji aktivistlər “Spelfie” xidmətlərindən istifadə ediblər. Onlar öz bədənləri ilə çimərlikdə “Act Now” (İndi hərəkətə keç) yazısını formalaşdırıblar, peyk isə onun şəklini çəkib.
igate.com.ua saytının məlumatında bildirilir ki, belə bir tədbirdə iştirak etmək üçün proqramın xəritəsində hadisənin yeri və vaxtını öncədən qeyd etmək lazımdır. Çəkiliş üçün koordinatlar “Airbus” şirkətinin peyklərinə ötürülür. Sonra hadisə zamanı proqramın köməyilə adi selfi etmək tələb olunur. Yer kürəsində və kosmosda iki foto eyni zamanda çəkiləcək. Bir neçə saat ərzində “Spelfie” hazır fotonu istifadəçiyə göndərəcək.
Layihənin baş direktoru Kris Nyulends iddia edir ki, “Spelfie” yalnız yüksəktexnologiyalı oyuncaq deyil, sosial şəbəkə və təsvirlərin köməyilə dünyanı dəyişdirməyə çalışan insanlara real kömək göstərmək üçün nəzərdə tutulmuş layihədir.
“Spelfie” əməkdaşlıq müqavilələrindən də imtina etmir. Məsələn, şirkət turizm agentlikləri ilə fəal əməkdaşlıq edir. Seyşel adaları artıq öz kurortlarının reklamı üçün bu texnologiyadan istifadə etmək niyyətindədir. “Spelfie” gələcəkdə dünyanın hər hansı nöqtəsində olan istənilən şəxsə “kosmik selfi” etməyə imkan verəcək.

Новое приложение позволяет сделать селфи из космоса Ноя 25, 2019 | 12:34 / Технологические новшества
Ресурс Spelfie.com называет свой проект “самой длинной селфи-палкой в истории”. Фотографии делаются спутником, который который находится на высоте около 36 тыс. км. Увы, способности оптики спутника не настолько хороши, чтобы позволить вам детально рассмотреть собственную макушку. Зато он подходит для съемки крупных мероприятий и флешмобов.
Например, услугами Spelfie уже воспользовались экологические активисты, пытающиеся привлечь внимание к загрязнению острова Бали. Активисты своими телами сформировали на пляже надпись “Act Now” (“Действуй сейчас”), а спутник ее сфотографировал.
Как сообщает igate.com.ua, чтобы поучаствовать в чем-то подобном, вам необходимо заранее отметить время и место события на карте в приложении. Координаты точки для съемки будут переданы на спутники компании Airbus. Затем во время события вам с помощью приложения необходимо сделать обычное селфи. Две фотографии - на земле и в космосе -  будут сделаны одновременно. В течение нескольких часов Spelfie перешлет готовое фото пользователю.
Генеральный директор проекта Крис Ньюлендс утверждает, что Spelfie - не просто высокотехнологичная игрушка, а проект, призванный оказать реальную помощь людям, которые пытаются изменить мир с помощью социальных сетей и изображений.
Впрочем, и от денежных контрактов Spelfie не отказываются. Например, компания активно сотрудничает с туристическими агентствами. Сейшельские острова уже намерены использовать эту технологию для рекламы своих курортов. В будущем разработчики намерены выйти за рамки общественных мероприятий и дать возможность делать “космическое селфи” вообще любому желающему в любой точке мира.