Yeni proqram kosmosdan selfi etməyə imkan verir Noyabr 25, 2019 | 12:34 / Texnoloji yeniliklər
“Spelfie.com” resursu öz layihəsini “tarixdə ən uzun selfi çubuğu” adlandırır. Fotolar təxminən 36 min km hündürlükdə yerləşən peyk tərəfindən çəkilir. Təəssüf ki, peykin optik qabiliyyətləri istifadəçiyə öz fotosuna ətraflı baxmağa imkan verəcək qədər yaxşı deyil. Lakin o, böyük tədbirlər və fləşmobların çəkilişi üçün uyğundur.
Məsələn, artıq Bali adasının çirkləndirilməsinə diqqəti cəlb etməyə çalışan ekoloji aktivistlər “Spelfie” xidmətlərindən istifadə ediblər. Onlar öz bədənləri ilə çimərlikdə “Act Now” (İndi hərəkətə keç) yazısını formalaşdırıblar, peyk isə onun şəklini çəkib.
igate.com.ua saytının məlumatında bildirilir ki, belə bir tədbirdə iştirak etmək üçün proqramın xəritəsində hadisənin yeri və vaxtını öncədən qeyd etmək lazımdır. Çəkiliş üçün koordinatlar “Airbus” şirkətinin peyklərinə ötürülür. Sonra hadisə zamanı proqramın köməyilə adi selfi etmək tələb olunur. Yer kürəsində və kosmosda iki foto eyni zamanda çəkiləcək. Bir neçə saat ərzində “Spelfie” hazır fotonu istifadəçiyə göndərəcək.
Layihənin baş direktoru Kris Nyulends iddia edir ki, “Spelfie” yalnız yüksəktexnologiyalı oyuncaq deyil, sosial şəbəkə və təsvirlərin köməyilə dünyanı dəyişdirməyə çalışan insanlara real kömək göstərmək üçün nəzərdə tutulmuş layihədir.
“Spelfie” əməkdaşlıq müqavilələrindən də imtina etmir. Məsələn, şirkət turizm agentlikləri ilə fəal əməkdaşlıq edir. Seyşel adaları artıq öz kurortlarının reklamı üçün bu texnologiyadan istifadə etmək niyyətindədir. “Spelfie” gələcəkdə dünyanın hər hansı nöqtəsində olan istənilən şəxsə “kosmik selfi” etməyə imkan verəcək.

The new application allows you to take selfies from space November 25, 2019 | 12:34 / Technological innovations
Spelfie.com calls its project “the longest selfie stick in history.” Photos are taken by a satellite, which is located at an altitude of about 36 thousand km. Alas, the abilities of satellite optics are not so good as to allow you to examine in detail your own crown. But it is suitable for shooting large events and flash mobs.
For example, environmental activists have already taken advantage of Spelfie's services, trying to draw attention to the pollution of Bali. Activists with their bodies formed the inscription “Act Now” on the beach, and the satellite photographed it.
According to igate.com.ua, in order to participate in something similar, you need to mark the time and place of the event on the map in the application in advance. The coordinates of the survey point will be transmitted to Airbus satellites. Then during the event, using the application, you need to take a normal selfie. Two photographs - on earth and in space - will be taken simultaneously. Within a few hours, Spelfie will send the finished photo to the user.
Project Director General Chris Newlands claims that Spelfie is not just a high-tech toy, but a project designed to provide real help to people who are trying to change the world through social networks and images.
However, Spelfie does not refuse money contracts. For example, the company actively cooperates with travel agencies. Seychelles already intends to use this technology to advertise its resorts. In the future, developers intend to go beyond the scope of public events and give the opportunity to make a “space selfie” in general to anyone who wants to anywhere in the world.