Süni intellekt üçün “dünyada ən sürətli” kompüter istehsal olunub Noyabr 25, 2019 | 10:10 / Texnoloji yeniliklər
“Cerebras Systems” şirkəti süni intellekt və maşın təlimi sahəsində hesablamalar üçün optimallaşdırılmış “dünyada ən sürətli” “CS-1” superkompüterini təqdim edib. O, ilk dəfə ABŞ-ın Arqon Milli Laboratoriyasında quraşdırılıb.
ABŞ Energetika Nazirliyinin tədqiqat mərkəzində 400 min nüvəyə malik olan sistem qara dəliklərin toqquşmalarını modelləşdirəcək, onkoloji xəstəliklərlə mübarizə üçün preparatların hazırlamasında kömək edəcək və kəllə-beyin travmalarının müalicəsinin daha effektiv metodlarının axtarışıyla məşğul olacaq.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, “Wafer Scale Engine”(WSE) mikrosxemi “CS-1”in əsas xüsusiyyətidir. “WSE”nin hər kristalında 400.000 süni intellekt nüvəsinə və 18 QB daxili SRAM-yaddaşa malik 1,2 trilyon tranzistor mövcuddur. Yaddaşın keçirtmə qabiliyyəti 9 Pbayt/s. təşkil edir.
“Cerebras Systems”in direktoru Endryu Feldmanın sözlərinə görə, “CS-1”in hər komponenti neyroşəbəkə ilə bağlı məsələləri həll etmək üçün sıfırdan layihələşdirilib. Bu daha az enerji istehlakı və tutulmuş fiziki məkan həcmi ilə daha yüksək məhsuldarlığı təmin edir.
“WSE” mikrosxemi ən böyük video sürətləndiricidən 56,7 dəfədə daha böyükdür və 78 dəfə çox hesablama nüvələrini özündə saxlayır. Feldman qeyd edib ki, “CS-1” süni intellekt sahəsində aylarla dəqiqələrlə davam edən məsələnin öhdəsindən gəlməyi bacaracaq və həftələrlə davam edən proses cəmi bir neçə saniyəyə həll olunacaq.

25 November 2019 - 10:10 | Technological innovations
Cerebras Systems Introduces "The World's Fastest" CS-1 Supercomputer Optimized for Computing in AI and Machine Learning. It was first installed in the Argonne National Laboratory (USA).
At a U.S. Department of Energy research center, a 400,000-core system will model black hole collisions, help develop cancer drugs, and look for more effective treatments for brain injuries.
According to hitech.vesti.ru, the main feature of the CS-1 is the Wafer Scale Engine chip. Each WSE chip has 1.2 trillion transistors (the “ordinary” chip has no more than 10 billion), which are organized into 400,000 AI cores and 18 GB of internal SRAM. The memory bandwidth is 9 PB / s.
Each CS-1 component was designed from the ground up to solve problems associated with neural networks, said VentureBeat Cerebras Systems CEO Andrew Feldman. This provides higher performance with less energy consumption and the amount of occupied physical space.
The WSE chip is 56.7 times larger than the largest video accelerator, and contains 78 times more computing cores. According to Feldman, CS-1 will be able to cope with the task in the field of AI, which today takes months, in minutes. And the work that takes weeks will take only a few seconds.