Süni intellekt üçün “dünyada ən sürətli” kompüter istehsal olunub Noyabr 25, 2019 | 10:10 / Texnoloji yeniliklər
“Cerebras Systems” şirkəti süni intellekt və maşın təlimi sahəsində hesablamalar üçün optimallaşdırılmış “dünyada ən sürətli” “CS-1” superkompüterini təqdim edib. O, ilk dəfə ABŞ-ın Arqon Milli Laboratoriyasında quraşdırılıb.
ABŞ Energetika Nazirliyinin tədqiqat mərkəzində 400 min nüvəyə malik olan sistem qara dəliklərin toqquşmalarını modelləşdirəcək, onkoloji xəstəliklərlə mübarizə üçün preparatların hazırlamasında kömək edəcək və kəllə-beyin travmalarının müalicəsinin daha effektiv metodlarının axtarışıyla məşğul olacaq.
hitech.vesti.ru saytının məlumatına görə, “Wafer Scale Engine”(WSE) mikrosxemi “CS-1”in əsas xüsusiyyətidir. “WSE”nin hər kristalında 400.000 süni intellekt nüvəsinə və 18 QB daxili SRAM-yaddaşa malik 1,2 trilyon tranzistor mövcuddur. Yaddaşın keçirtmə qabiliyyəti 9 Pbayt/s. təşkil edir.
“Cerebras Systems”in direktoru Endryu Feldmanın sözlərinə görə, “CS-1”in hər komponenti neyroşəbəkə ilə bağlı məsələləri həll etmək üçün sıfırdan layihələşdirilib. Bu daha az enerji istehlakı və tutulmuş fiziki məkan həcmi ilə daha yüksək məhsuldarlığı təmin edir.
“WSE” mikrosxemi ən böyük video sürətləndiricidən 56,7 dəfədə daha böyükdür və 78 dəfə çox hesablama nüvələrini özündə saxlayır. Feldman qeyd edib ki, “CS-1” süni intellekt sahəsində aylarla dəqiqələrlə davam edən məsələnin öhdəsindən gəlməyi bacaracaq və həftələrlə davam edən proses cəmi bir neçə saniyəyə həll olunacaq.

Запущен "самый быстрый в мире" компьютер для искусственного интеллекта Ноя 25, 2019 | 10:10 / Технологические новшества
Компания Cerebras Systems представила "самый быстрый в мире" суперкомпьютер CS-1, оптимизированный для вычислений в области искусственного интеллекта и машинного обучения. Первым его установили в Аргоннской национальной лаборатории (США).
В исследовательском центре министерства энергетики США система, располагающая 400 тысячами ядер, будет моделировать столкновения черных дыр, помогать в разработке препаратов для борьбы с онкологическими заболеваниями и заниматься поиском более эффективных методов лечения черепно-мозговых травм.
Как сообщает hitech.vesti.ru, главной особенностью CS-1 является микросхема Wafer Scale Engine. У каждого кристалла WSE — 1,2 триллиона транзисторов (у "обычного" чипа их не более 10 миллиардов), которые организованы в 400 000 ИИ-ядер и 18 ГБ встроенной SRAM-памяти. Пропускная способность памяти — 9 Пбайт/с.
Каждый компонент CS-1 был спроектирован с нуля под решения задач, связанных с нейросетями, рассказал VentureBeat глава Cerebras Systems Эндрю Фельдман. Это обеспечивает более высокую производительность при меньшем расходе энергии и объеме занимаемого физического пространства.
Микросхема WSE в 56,7 раза больше, чем самый крупный видеоускоритель, и содержит в 78 раз больше вычислительных ядер. По словам Фельдмана, CS-1 сумеет справиться с задачей в сфере ИИ, которая сегодня занимает месяцы, за считанные минуты. А на ту работу, на которую уходят недели, понадобятся всего несколько секунд.