Azərbaycanda mobil etibarnamə sistemi fəaliyyətə başlayır Noyabr 22, 2019 | 11:14 / Mühüm hadisələr
Azərbaycanda dünyada ilk olan İctimai İşlərə Nəzarət Qurğusu istifadəyə verilib. Bununla yanaşı, ölkədə mobil etibarnamə sistemi də fəaliyyətə başlayır.
Hər bir ölkə vətəndaşı bu sistemi telefonuna yükləməklə 24 saat ərzində heç bir notoriat ofisə getmədən, sənəd təqdim etmədən nəqliyyat vasitələrinin idarə edilməsinə dair etibarnaməni rəsmiləşdirə biləcəklər.
aztv.az saytının verdiyi məlumata görə, bunun üçün mobil tətbiqə daxil olaraq nəqliyyat vasitəsini seçmək, etibar olunan şəxs barədə məlumatı qeyd etmək və etibarlıq müddətini seçmək lazımdır. Daha sonra isə ödənişi edərək 5 dəqiqə ərzində istənilən şəxsə etibarnamə vermək mümkündür. Ödəniş edildikdən sonra məlumatlar avtomatik olaraq Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinə göndərilir. Sözügedən sistem noyabrın 22-dən etibarən vətəndaşların istifadəsinə veriləcək. Hazırda bununla bağlı sınaq aparılır.
Bundan başqa, vətəndaşların rahatlığını təmin etmək məqsədilə yaxın günlərdə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda quraşdırılmış elektron ədliyyə köşkü vasitəsilə icra sənədləri üzrə borcların ödənilməsi və məhdudiyyətlərin avtomatlaşdırılmış qaydada aradan qaldırılması həyata keçiriləcək.

In Azerbaijan, the mobile credentialing system starts to operate November 22, 2019 | 11:14 / Important events
The world's first Public Works Monitoring Unit has been commissioned in Azerbaijan. At the same time, the country has a mobile credential system.
Citizens of each country will be able to file a system of confidence in the management of vehicles without having to go to the office and submit a document within 24 hours by downloading this system to their phone.
According to aztv.az, for this purpose, it is necessary to log in to the mobile application, select the vehicle, record the trustee and choose the validity period. You can then issue a power of attorney to anyone within 5 minutes by making a payment. Once paid, the information will be automatically sent to the Main State Traffic Police Office. The system will be put into operation on November 22. An investigation is underway.
In addition, in order to ensure the comfort of citizens, automatic payment of debts and elimination of restrictions on execution documents through the electronic courthouse installed at Heydar Aliyev International Airport will be implemented soon.