Azərbaycanda mobil etibarnamə sistemi fəaliyyətə başlayır Noyabr 22, 2019 | 11:14 / Mühüm hadisələr
Azərbaycanda dünyada ilk olan İctimai İşlərə Nəzarət Qurğusu istifadəyə verilib. Bununla yanaşı, ölkədə mobil etibarnamə sistemi də fəaliyyətə başlayır.
Hər bir ölkə vətəndaşı bu sistemi telefonuna yükləməklə 24 saat ərzində heç bir notoriat ofisə getmədən, sənəd təqdim etmədən nəqliyyat vasitələrinin idarə edilməsinə dair etibarnaməni rəsmiləşdirə biləcəklər.
aztv.az saytının verdiyi məlumata görə, bunun üçün mobil tətbiqə daxil olaraq nəqliyyat vasitəsini seçmək, etibar olunan şəxs barədə məlumatı qeyd etmək və etibarlıq müddətini seçmək lazımdır. Daha sonra isə ödənişi edərək 5 dəqiqə ərzində istənilən şəxsə etibarnamə vermək mümkündür. Ödəniş edildikdən sonra məlumatlar avtomatik olaraq Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinə göndərilir. Sözügedən sistem noyabrın 22-dən etibarən vətəndaşların istifadəsinə veriləcək. Hazırda bununla bağlı sınaq aparılır.
Bundan başqa, vətəndaşların rahatlığını təmin etmək məqsədilə yaxın günlərdə Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunda quraşdırılmış elektron ədliyyə köşkü vasitəsilə icra sənədləri üzrə borcların ödənilməsi və məhdudiyyətlərin avtomatlaşdırılmış qaydada aradan qaldırılması həyata keçiriləcək.

В Азербайджане начинает действовать мобильная система доверия Ноя 22, 2019 | 11:14 / Важные события
В Азербайджане сдана в эксплуатацию первая в мире Система контроля за общественными делами. Наряду с этим в стране начинает действовать и система мобильного доверия.
Граждане каждой страны смогут оформить доверенность на управление транспортными средствами без предъявления документов, не выезжая в нотариальный офис в течение 24 часов с момента загрузки этой системы на телефон.
Как сообщает aztv.az, для этого нужно зайти в мобильное приложение, выбрать транспортное средство, отметить информацию о доверенном лице и выбрать срок действия. А потом, оплатив, в течение 5 минут можно выдать доверенность любому лицу. После оплаты, данные автоматически отправляются в Главное управление Государственной дорожной полиции. Данная система будет доступна гражданам с 22 ноября. В настоящее время в связи с этим проводятся испытания.
Кроме того, в целях обеспечения удобства граждан в ближайшие дни через установленный электронный киоск юстиции, в Международном аэропорту Гейдар Алиева будет осуществлять автоматизированное снятие ограничений и погашение долгов по исполнительным документам.