Yaponiyanın Yamaqato Universitetinin alimləri beynəlxalq səviyyəli tədqiqat layihəsi çərçivəsində Naska yaylasının artefaktlarını tədqiq ediblər.
Cənubi Amerikanın qərb hissəsində yerləşən Naska yaylasında bu günədək araşdırılmayan çoxsaylı geoqliflər var. Həmin ərazidə yaşayan yerli əhalinin bir neçə əsr bundan əvvəl yer səthində cızdıqları bu geoqlifləri anlamaq, demək olar ki, mümkün deyil. Qədim rəssamların çəkdikləri bu təsvirləri yalnız quş uçuşu hündürlüyündən aydın şəkildə görmək olur.
142 Naska geoqlifini öyrənmək üçün “IBM JAPAN” şirkəti ilə birlikdə aparılan sınaqlarda süni intellektə toplanmış məlumatların emalı həvalə edilib. O, öz növbəsində, alimlərin müşahidə etmədikləri 143-cü geoqlifi də aşkar edib.
Yaponiyalı alimlər Naska yaylasında aşkar edilən yeni geoqlifləri 2 qrupa ayırıblar.
techcult.ru saytının verdiyi məlumata görə, birinci qrupa aid edilən böyükölçülü geoqliflər təxminən bizim eranın 500-cü ilində yaradılıb. 2-ci qrupa aid edilənlər daha kiçik ölçüdədirlər. Həmin geoqliflərin bizim eradan əvvəl 100-cü ilə aid olduğu ehtimal edilir. Süni intellektin müəyyən etdiyi 143-cü geoqlif, məhz bu qrupa aiddir. Onun uzunluğu cəmi 5 metrdir.
Aparılan tədqiqatların növbəti mərhələsində süni intellekt əldə olunan məlumatları emal edəcək. Daha sonra yayla ərazisinin yüksək hündürlükdən videoçəkilişi aparılacaq.

Искусственный интеллект обнаружил 143 новых геоглифа на плато Наска Ноя 21, 2019 | 03:03 / Интересная информация
Японские исследователи из Университета Ямагато в рамках международного проекта по изучению артефактов плато Наска обнаружили 142 новых геоглифа.
Геоглифы пустыни Наска, странный и плохо изученный артефакт крайне засушливой местности на западе Южной Америки. Жившие в тех местах люди много веков назад оставили на поверхности земли следы, которые практически невозможно распознать с ее поверхности. Только с высоты птичьего полета становится ясно, что это какие-то изображения, а если подняться повыше, то становится видно, кого (или что) хотели изобразить древние художники.
Ученые вместе с компанией "IBM Japan" провели эксперимент, поручив проанализировать собранные данные специальному ИИ. И тот отыскал еще один, 143-й по счету новый геоглиф.
Они установили разницу между расположенными здесь геоглифами двух разных типов.
Как сообщает techcult.ru, первые моложе, созданы примерно в 500 г.н.э. и имеют огромные размеры в сотни метров. Вторые датируются 100 г.д.н.э., они имеют маленькие размеры и плохо заметны из-за стершей линии эрозии. Новый 143-ий геоглиф как раз из этой группы. Длина геоглифа всего 5 м.
На следующем этапе исследования искусственный интеллект будет обрабатывать полученную информацию. Затем, будет проводиться дополнительная аэросъемка с коптеров для уточнения деталей.