“Google” insanı virtual mühitə keçirməyi öyrənib Noyabr 20, 2019 | 11:15 / Texnoloji yeniliklər
“Google”dan olan mühəndislər müvafiq yolla modelin işıqlandırılmasını dəyişdirərək hərəkət edən insanın real modelini yaratmağı və onu virtual sahəyə yerləşdirməyi öyrəniblər. Mütəxəssislər onlarla kamera və yüzlərlə idarə olunan işıqlandırma mənbəyi ilə içərisində insan olan stend hazırlayıblar.
Sistem tez zamanda işıqlandırmanı dəyişir və insanı müxtəlif tərəflərdən çəkir. Daha sonra bu məlumatları birləşdirir, bədən, geyim forması, eləcə də optik xüsusiyyətləri yüksək dəqiqliklə təsvir edən model yaradır. Yenilik 17-20 noyabr tarixlərində Avstraliyanın Brisben şəhərində keçirilən “SIGGRAPH Asia 2019” konfransında təqdim edilib.
Hərəkət və virtual avatarların yaradılması texnologiyaları artıq bir neçə ildir ki, müxtəlif sferalarda istifadə olunur. Onlardan bəziləri (məsələn, filmlərin çəkilişləri vaxtı tətbiq olunurlar) üz və bədənin digər hissələrinin hərəkətlərini dəqiq çəkməyə əsaslanır, əldə olunan qeydlər daha sonra başqa personajın multiplikasiyası üçün istifadə olunur. İnsanın zahiri görünüşünü saxlamaq əhəmiyyətli olduğu hadisələrdə isə çoxkameralı sistemlərdən istifadə olunur.
nanonewsnet.ru saytının məlumatına əsaən, bu sferada bəzi istehsalçılar kifayət qədər keyfiyyətli nəticələrə nail olublar. Məsələn, “Intel” bəzi idman stadionlarında istənilən rakursdan təkrarları yenidən yaratmağa imkan verən sistemdən istifadə edir. Lakin bu kimi sistemlər predmetlərin optik xüsusiyyətləri haqqında məlumat toplaya bilmir və onların köməyi ilə əldə edilən model real olaraq digər işıqlandırma ilə bir mühitə keçmir.
Paul Debevec və Şahram İzadinin rəhbərlik etdiyi “Google” mühəndislər qrupu hərəkətli insanın həm şəklini, həm də optik xüsusiyyətlərini real şəkildə əks etdirən model yaratmağa və bu modeli başqa bir mühitə köçürməyə imkan verən çəkiliş stendi və proqram təminatını yaradıblar və işıqlandırmanı ona uyğunlaşdırıblar.

Google научилась реалистично переносить человека в виртуальное окружение Ноя 20, 2019 | 11:15 / Технологические новшества
Инженеры из Google научились создавать реалистичную модель двигающегося человека и встраивать ее в виртуальное пространство, меняя освещение модели соответствующим образом. Они создали стенд с несколькими десятками камер и сотнями управляемых источников освещения, внутри которого находится человек.
Система быстро меняет освещение и снимает человека с разных сторон, а затем объединяет эти данные и создает модель, которая с высокой точностью описывает как форму тела и одежды, так и их оптические свойства. Разработка статья будет представлена на конференции SIGGRAPH Asia 2019.
Технологии захвата движения и создания виртуальных аватаров уже не первый год используются в различных сферах. Некоторые из них (например, те, которые применяют при съемках фильмов) основаны на захвате именно движений лица и других частей тела, записи чего потом используются для анимации другого персонажа. В тех случаях, когда важно сохранять внешний вид человека, используются системы из множества камер.
Как сообщает nanonewsnet.ru, некоторым разработчикам в этой сфере удалось достичь достаточно качественных результатов. Например, Intel использует на некоторых спортивных стадионах систему, позволяющую воспроизводить повторы с любого ракурса. Однако такие системы не умеют собирать данные об оптических свойствах предметов и получаемую с их помощью модель нельзя реалистично перенести в окружение с другим освещением.
Группа инженеров Google под руководством Пола Дебевека (Paul Debevec) и Шахрама Изади (Shahram Izadi) создала съемочный стенд и программное обеспечение, позволяющие создавать модель, реалистично отражающую как форму, так и оптические свойства человека в движении, а также переносить эту модель в другое окружение и подстраивать освещение под него.