Luiziana Universitetinin alimləri 99,6% dəqiqliklə epileptik tutmaları proqnozlaşdıra biləcək süni intellekt sistemini təqdim ediblər. Cihaz ilkin əlamətlər görünməzdən bir saat əvvəl bunu həyata keçirəcək.
Sistem epilepsiyası olan insanlara tutmalardan əvvəl hazırlaşmaq və lazımi dərmanları qəbul etmək üçün kifayət qədər vaxt verəcək. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, dünyada təqribən 50 milyon insana epilepsiya diaqnozu qoyulub və bu xəstələrin 70%-i dərmanların köməyi ilə öz xəstəliklərinə nəzarət edə bilirlər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, bu problemin tam həlli olmasa da, Luiziana Universitetinin tədqiqatçıları Xişamom Daud və Meqdi Bayoumi tərəfindən hazırlanan yeni süni intellekt sistemi mövcud proqnoz metodları ilə müqayisədə irəliyə doğru əhəmiyyətli addım hesab olunur.
Mövcud tutulma aşkarlama üsulları ilə EEQ testinin (elektroensefaloqrafiya) köməyindən istifadə edərək beyin fəaliyyətini təhlil edir və daha sonra proqnozlaşdırılan modeli tətbiq edir. Yeni sistem həm də beyin fəallığını göstərən dərin öyrənmə alqoritmindən istifadə edir.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, sistem hələ geniş şəkildə tətbiq olunmayıb. Hazırda lazımi alqoritmlərin emalına kömək edə biləcək istifadəçi çipi üzərində işlənilir.

Искусственный интеллект научился прогнозировать эпилептические припадки Ноя 18, 2019 | 02:03 / Интересная информация
Ученые из Луизианского университета представили систему искусственного интеллекта, которая может предсказывать эпилептические припадки с точностью 99,6%. Устройство может сделать это за час до того, как появятся первые признаки припадка.
Система даст людям достаточно времени, чтобы подготовиться к припадку и принять нужные лекарства. По данным Всемирной организации здравоохранения, эпилепсия в выявлена примерно у 50 млн человек во всем мире, и 70% этих пациентов могут контролировать свои припадки с помощью медикаментов.
Как сообщает hightech.fm, хотя и это еще не полное решение проблемы, новая система искусственного интеллекта, разработанная Хишамом Даудом и Мэгди Байоуми из Луизианского университета, является важным шагом вперед по сравнению с существующими методами прогнозирования.
Нынешние методы выявления припадков анализируют деятельность мозга с помощью теста ЭЭГ (электроэнцефалограмма) и после этого применяет прогностическую модель. Новая система делает и то, и другое одновременно с помощью алгоритма глубокого изучения, который отображает активность мозга.
Исследователи добавили: для того, чтобы ввести систему для широкого применения, нужно еще некоторое время. Сейчас они работают над пользовательским чипом, который может помочь в обработке необходимых алгоритмов.