Luiziana Universitetinin alimləri 99,6% dəqiqliklə epileptik tutmaları proqnozlaşdıra biləcək süni intellekt sistemini təqdim ediblər. Cihaz ilkin əlamətlər görünməzdən bir saat əvvəl bunu həyata keçirəcək.
Sistem epilepsiyası olan insanlara tutmalardan əvvəl hazırlaşmaq və lazımi dərmanları qəbul etmək üçün kifayət qədər vaxt verəcək. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının məlumatına görə, dünyada təqribən 50 milyon insana epilepsiya diaqnozu qoyulub və bu xəstələrin 70%-i dərmanların köməyi ilə öz xəstəliklərinə nəzarət edə bilirlər.
hightech.fm saytının məlumatına görə, bu problemin tam həlli olmasa da, Luiziana Universitetinin tədqiqatçıları Xişamom Daud və Meqdi Bayoumi tərəfindən hazırlanan yeni süni intellekt sistemi mövcud proqnoz metodları ilə müqayisədə irəliyə doğru əhəmiyyətli addım hesab olunur.
Mövcud tutulma aşkarlama üsulları ilə EEQ testinin (elektroensefaloqrafiya) köməyindən istifadə edərək beyin fəaliyyətini təhlil edir və daha sonra proqnozlaşdırılan modeli tətbiq edir. Yeni sistem həm də beyin fəallığını göstərən dərin öyrənmə alqoritmindən istifadə edir.
Tədqiqatçıların sözlərinə görə, sistem hələ geniş şəkildə tətbiq olunmayıb. Hazırda lazımi alqoritmlərin emalına kömək edə biləcək istifadəçi çipi üzərində işlənilir.

AI learned to predict 99% of epileptic seizures November 18, 2019 | 02:03 / Interesting information
Scientists from the University of Louisiana have introduced an artificial intelligence system that can predict epileptic seizures with an accuracy of 99.6%. The device can do this an hour before the first signs of a seizure appear.
According to IEEE Spectrum, the system will give people enough time to prepare for a seizure and take the right medicine. According to the World Health Organization, about 50 million people worldwide have been diagnosed with epilepsy, and 70% of these patients can control their seizures with medication.
Although this is not a complete solution to the problem, the new artificial intelligence system developed by Hisham Dowd and Magdie Byoumi of the University of Louisiana is an important step forward in comparison with existing methods of forecasting.
Current seizure detection methods analyze brain activity using an EEG test (electroencephalogram) and then apply a predictive model. The new system does both at the same time using the deep learning algorithm, which displays brain activity.
The researchers added: in order to introduce the system for widespread use, it takes some more time. Now they are working on a custom chip that can help in processing the necessary algorithms.