İnsanları görünməz edən material hazırlanıb Noyabr 15, 2019 | 02:14 / Texnoloji yeniliklər
Vankuverin “Hiperstealth Biotexnologiya”  şirkəti “kvant görünməzliyini” təmin edən nazik material hazırlayıb və patentləşdirib. O özü üçün bəzi şeyləri tamamilə dəyişilməz edir və bunun üçün güc mənbəyi tələb olunmur. Gələcəkdə bu kimi materialdan hazırlanan strukturların əsgər və polislər tərəfindən istifadə ediləcəyi güman edilir.
Kanada şirkəti ABŞ, Hindistan, İordaniya, BƏƏ, Kanada, Slovakiya, Yeni Zelandiya ordularında istifadə olunacaq xüsusi kamuflyaj forması hazırlayır. “Görünməz parça”nın əsası 2010-cu ildə qoyulsa da, texnologiya indi geniş ictimaiyyətə təqdim edilib. Kanadadan əvvəl İngiltərə və ABŞ ordusu da buna maraq göstəriblər.
nanonewsnet.ru saytında futurizm materialının xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verilib. “Hyperstealth”in prezidenti və “görünməz parçalar”ın ixtiraçısı Qay Kramer onun işini təmin edən texnologiya üçün “kvant görünməzliyi”, “günəş panellərinin gücləndiricisi”, “ekranlı sistem”, “lazer səpilmə, yıxılma, manipulyasiya” adlı dörd patent müraciəti alıb.
“Kvant görünməzliyi” patenti fərqli mühit və şəraitdə işləyən müxtəlif konfiqurasiyaları olan 13 müxtəlif material variantlarını təsvir edir. Materialın dizayn xüsusiyyətləri hələ geniş ictimaiyyətə açıqlanmayıb.
“Günəş panellərinin gücləndiricisi” texnologiyası günəş şüalarını istiqamətləndirməyə kömək edən güzgü şəklində eyni materialdan istifadə edir.
“Ekranlı sistem” patenti bənzərsiz effekti əldə etmək üçün materialı proyektorla istifadə etməyə imkan verən texnologiyanı təsvir edir. Materialın xüsusiyyətləri görüntünün görünən hissəsində brauzerin yerləşdiyi yerdən asılı olması üçün işığı əks etdirməyə imkan verir.
“Lazer səpilmə, əyilmə, manipulyasiya” adlı ən son patent Qay Kramerin videolarında nümayiş etdirdiyi lazer işığını parçalayan cihazı təsvir edir. Bir şüa 3.888.000 kiçik şüaya bölünür. Bu da avtopilot avtomobillərinin təhlükəli hava şəraitində getməsinə kömək etmək üçün LIDAR sistemi ilə birləşdirilmək imkanını özündə ehtiva edir.
Hazırda şirkət yeni texnologiyanı hərbçilərə satmağı və materialın kütləvi istehsalına başlamağı planlaşdırır.

Разработан материала, который делает людей практически невидимыми Ноя 15, 2019 | 02:14 / Технологические новшества
Компания «Hyperstealth Biotechnology» из Ванкувера разработала и запатентовала тонкий материал, обеспечивающий, по её словам, «квантовую невидимость». Он способен делать некоторые вещи за собой почти полностью неразличимыми. Источника питания при этом не требуется. Предполагается, что в будущем конструкции из такого материала будут использовать солдаты и полицейские.
Канадская компания разрабатывает специальные камуфляжные униформы, которые используются в армиях США, Индии, Иордании, ОАЭ, Канады, Словакии, Новой Зеландии. Основы для «ткани с невидимостью» были заложены еще в 2010-м, а сейчас технология была представлена широкой публике. Ранее в ней выражали заинтересованность армии Британии и США.
Как сообщает nanonewsnet.ru, в пресс-релизе содержится информация об особенностях работы футуристического материала. Гай Крамер, президент Hyperstealth и изобретатель «ткани невидимости», подал следующие четыре патентные заявки на технологии, обеспечивающие её работу: «Квантовая невидимость», «Усилитель солнечных панелей», «Система с дисплеем» и «Лазерное рассеивание, отклонение, манипуляция».
В патенте описывается «Квантовая невидимость» 13 различных вариантов материала, с разными конфигурациями, которые могут работать в различных средах и различных условиях. Особенности конструкции материала широкой публике пока не раскрываются.
«Усилитель солнечных панелей» использует тот же материал в формате зеркала, помогающий направлять солнечные лучи, позволяет утроить «выхлоп» обычной монокристаллической панели.
«Система с дисплеем» описывает технологию, позволяющую использовать материал вместе с проектором, чтобы достичь уникального эффекта. Особенности материала позволяют отражать свет так, что видимая часть изображения зависит от того, где находится обозреватель.
Последний патент «Лазерное рассеивание, отклонение, манипуляция» описывает девайс для расщепления света лазера, который Гай Крамер демонстрирует в своих видеороликах. Один луч разделяется на 3 888 000 маленьких лучей.
На данный момент компания сосредоточена на продаже своих технологий военным и начале массового производства своего нового материала.