İnsanları görünməz edən material hazırlanıb Noyabr 15, 2019 | 02:14 / Texnoloji yeniliklər
Vankuverin “Hiperstealth Biotexnologiya”  şirkəti “kvant görünməzliyini” təmin edən nazik material hazırlayıb və patentləşdirib. O özü üçün bəzi şeyləri tamamilə dəyişilməz edir və bunun üçün güc mənbəyi tələb olunmur. Gələcəkdə bu kimi materialdan hazırlanan strukturların əsgər və polislər tərəfindən istifadə ediləcəyi güman edilir.
Kanada şirkəti ABŞ, Hindistan, İordaniya, BƏƏ, Kanada, Slovakiya, Yeni Zelandiya ordularında istifadə olunacaq xüsusi kamuflyaj forması hazırlayır. “Görünməz parça”nın əsası 2010-cu ildə qoyulsa da, texnologiya indi geniş ictimaiyyətə təqdim edilib. Kanadadan əvvəl İngiltərə və ABŞ ordusu da buna maraq göstəriblər.
nanonewsnet.ru saytında futurizm materialının xüsusiyyətləri barədə ətraflı məlumat verilib. “Hyperstealth”in prezidenti və “görünməz parçalar”ın ixtiraçısı Qay Kramer onun işini təmin edən texnologiya üçün “kvant görünməzliyi”, “günəş panellərinin gücləndiricisi”, “ekranlı sistem”, “lazer səpilmə, yıxılma, manipulyasiya” adlı dörd patent müraciəti alıb.
“Kvant görünməzliyi” patenti fərqli mühit və şəraitdə işləyən müxtəlif konfiqurasiyaları olan 13 müxtəlif material variantlarını təsvir edir. Materialın dizayn xüsusiyyətləri hələ geniş ictimaiyyətə açıqlanmayıb.
“Günəş panellərinin gücləndiricisi” texnologiyası günəş şüalarını istiqamətləndirməyə kömək edən güzgü şəklində eyni materialdan istifadə edir.
“Ekranlı sistem” patenti bənzərsiz effekti əldə etmək üçün materialı proyektorla istifadə etməyə imkan verən texnologiyanı təsvir edir. Materialın xüsusiyyətləri görüntünün görünən hissəsində brauzerin yerləşdiyi yerdən asılı olması üçün işığı əks etdirməyə imkan verir.
“Lazer səpilmə, əyilmə, manipulyasiya” adlı ən son patent Qay Kramerin videolarında nümayiş etdirdiyi lazer işığını parçalayan cihazı təsvir edir. Bir şüa 3.888.000 kiçik şüaya bölünür. Bu da avtopilot avtomobillərinin təhlükəli hava şəraitində getməsinə kömək etmək üçün LIDAR sistemi ilə birləşdirilmək imkanını özündə ehtiva edir.
Hazırda şirkət yeni texnologiyanı hərbçilərə satmağı və materialın kütləvi istehsalına başlamağı planlaşdırır.

Canadian company developed material that makes you invisible November 15, 2019 | 02:14 / Technological innovations
Yesterday's science fiction is gradually becoming a reality. Vancouver-based Hyperstealth Biotechnology from Vancouver has developed and patented a thin material that provides, in her words, "quantum invisibility." He is able to do some things for himself almost completely indistinguishable. A power source is not required. It is assumed that in the future, structures made of such material will be used by soldiers and police.
The Canadian company is developing special camouflage uniforms that are used in the armies of the USA, India, Jordan, UAE, Canada, Slovakia, New Zealand. The foundations for the “fabric with invisibility” were laid back in 2010, and now the technology has been presented to the general public. Previously, the army of Britain and the United States expressed interest in it.
The press release contains information about the features of the futuristic material. Guy Kramer, president of Hyperstealth and the inventor of invisibility fabric, has filed four patent applications for technologies that make it work. Here is a brief summary of each of them:
1. "Quantum invisibility." The main technology on which everyone else is built. Plastic-like material for invisibility. The rays of light, falling into microscopic lenses, are scattered and washed off, and everything that is at a certain distance behind the material becomes indistinguishable. A new type of plastic not only bends the rays in the visible spectrum, but also in ultraviolet and infrared light.
The patent describes 13 different material options, with different configurations, which can work in different environments and different conditions. The design features of the material have not yet been disclosed to the general public. Potential uses include police shields that are not visible behind them.