Yeni tətbiq sayəsində hər kəs yaxınlıqdakı dronları izləyəcək Noyabr 15, 2019 | 10:50 / Maraqlı məlumatlar
Dünyanın ən böyük pilotsuz uçan aparat istehsalçısı Çin şirkəti “DJI” hər bir  smartfon sahibinə ən yaxın dronları müəyyən etməyə imkan verən texnologiyanın yaradılması üzərində işləyir. Şirkət 2020-ci ildə pulsuz mobil proqramı təqdim etməyi planlaşdırır.
Pilotsuz uçuş aparatlarının ən məşhur istehsalçılarından biri olan “DJI” şirkəti smartfonu olan hər kəsin yaxınlıqdakı dronları izləməsinə imkan verən texnologiya üzərində işləyir. “DJI” mütəxəssisləri bunun pilotsuz sənayedə daha da şəffaflığa səbəb olacağını izah edib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, izləmə texnologiyası ABŞ-da istifadəçilər üçün 2020-ci ildə smartfon tətbiqi vasitəsi ilə əlçatan olacaq. Onlar pilotsuz təyyarənin nömrəsini, habelə yerini, hündürlük, sürət və hərəkət istiqamətini müəyyənləşdirmək üçün bu tətbiqdən istifadə edəcəklər. Vətəndaşların təhlükəsizliyini, etibarlılığını və dincliyini təmin etmək yeni texnologiyanın əsas məqsədidir.
Şirkət nümayəndələri qeyd edirlər ki, tətbiq “Wi-Fi Aware”nın dəstəyi ilə smartfonlardan istifadə edərək 1 km radiusda dronlar üçün işləyəcək. Sistem nəinki, “DJI” istehsalı, eləcə də bir neçə il ərzində istehsal olunan bütün dronlarla işləməyi planlaşdırır. Qeyd edək ki, şirkət hələ də uyğun cihazların siyahısını tamamlamayıb.

Новое приложение позволит любому следить за ближайшими дронами Ноя 15, 2019 | 10:50 / Интересная информация
Крупнейший в мире производитель беспилотных летательных аппаратов, китайская компания «DJI», работает над созданием технологии, позволяющей каждому владельцу смартфона идентифицировать ближайшие дроны. Компания планирует выпустить бесплатное мобильное приложение в 2020 году.
Один из самых популярных производителей беспилотных летательных аппаратов работает над технологией, которая позволит любому человеку со смартфоном отслеживать дроны, находящиеся поблизости; об этом сообщает агентство Reuters. В DJI объяснили, что это приведет к еще большей прозрачности в беспилотной промышленности.
Как сообщает hightech.fm, технология слежения будет доступна пользователям в США уже в 2020 году через приложение для смартфона. Они смогут использовать приложение для идентификации номера беспилотника, а также местоположения, высоты, скорости и направления его движения. Китайская компания заявила, что целью новой технологии является «повышение безопасности, надежности и душевного спокойствия граждан»
DJI отмечает, что приложение будет работать для беспилотников в радиусе 1 км с помощью смартфонов с поддержкой Wi-Fi Aware. При этом система работает со всеми беспилотниками, изготовленными за последние несколько лет, а не только производства DJI, хотя компания еще не завершила составление списка совместимых устройств.