Yeni tətbiq sayəsində hər kəs yaxınlıqdakı dronları izləyəcək Noyabr 15, 2019 | 10:50 / Maraqlı məlumatlar
Dünyanın ən böyük pilotsuz uçan aparat istehsalçısı Çin şirkəti “DJI” hər bir  smartfon sahibinə ən yaxın dronları müəyyən etməyə imkan verən texnologiyanın yaradılması üzərində işləyir. Şirkət 2020-ci ildə pulsuz mobil proqramı təqdim etməyi planlaşdırır.
Pilotsuz uçuş aparatlarının ən məşhur istehsalçılarından biri olan “DJI” şirkəti smartfonu olan hər kəsin yaxınlıqdakı dronları izləməsinə imkan verən texnologiya üzərində işləyir. “DJI” mütəxəssisləri bunun pilotsuz sənayedə daha da şəffaflığa səbəb olacağını izah edib.
hightech.fm saytının məlumatına əsasən, izləmə texnologiyası ABŞ-da istifadəçilər üçün 2020-ci ildə smartfon tətbiqi vasitəsi ilə əlçatan olacaq. Onlar pilotsuz təyyarənin nömrəsini, habelə yerini, hündürlük, sürət və hərəkət istiqamətini müəyyənləşdirmək üçün bu tətbiqdən istifadə edəcəklər. Vətəndaşların təhlükəsizliyini, etibarlılığını və dincliyini təmin etmək yeni texnologiyanın əsas məqsədidir.
Şirkət nümayəndələri qeyd edirlər ki, tətbiq “Wi-Fi Aware”nın dəstəyi ilə smartfonlardan istifadə edərək 1 km radiusda dronlar üçün işləyəcək. Sistem nəinki, “DJI” istehsalı, eləcə də bir neçə il ərzində istehsal olunan bütün dronlarla işləməyi planlaşdırır. Qeyd edək ki, şirkət hələ də uyğun cihazların siyahısını tamamlamayıb.

The new application will allow anyone to keep track of nearby drones November 15, 2019 | 10:50 / Interesting information
The world's largest manufacturer of unmanned aerial vehicles, the Chinese company DJI, is working on a technology that allows each smartphone owner to identify the nearest drones. The company plans to release a free mobile application in 2020, and is currently awaiting approval from the US government.
One of the most popular manufacturers of unmanned aerial vehicles is working on technology that will allow anyone with a smartphone to track drones in the vicinity; It is reported by Reuters. DJI explained that this will lead to even greater transparency in the unmanned industry.
Tracking technology will be available to users in the United States in 2020 through a smartphone application. They will be able to use the application to identify the drone’s number, as well as the location, altitude, speed and direction of its movement. The Chinese company said that the purpose of the new technology is "to improve the safety, reliability and peace of mind of citizens."
DJI notes that the application will work for drones within a 1 km radius using smartphones with Wi-Fi Aware support. At the same time, the system works with all drones manufactured over the past few years, and not just DJI production, although the company has not yet completed the list of compatible devices.
The Verge added: The impetus for the development of technology for remote identification of drones was that the US authorities began to prevent the illegal use of drones. For example, they can already cause aircraft delays at airports around the world, and in the future will be able to monitor specific users.