İngiltərədə dronların məcburi qeydiyyatı tətbiq edilib Noyabr 06, 2019 | 10:03 / Maraqlı məlumatlar
İngiltərə Mülki Aviasiya Təşkilatı, dronların 25 gün ərzində qeydiyyata almasını tələb edib. Bundan əlavə, cihazlar təhlükəsizlik kursu keçməli, sonra imtahan verməlidirlər. Qeydiyyat 9 funt sterlinqə başa gəlir.
high-tech.fm saytının məlumatına görə, pilotsuz təyyarənin özünün qeydiyyata alınmasından əlavə, onu idarə edən hər kəs nəzəri testdən keçməli və pilot sertifikatı almalıdır. İstənilən pilotsuz təyyarə sahibi 18 yaşdan yuxarı olmalıdır.
250 g-dan ağır dronlar üçün qeydiyyat məcburidir və 30 noyabr 2019-cu il tarixinədək tamamlanmalıdır. Qeydiyyata alınmayan pilotsuz təyyarənin sahibinə 1000 funt sterlinqədək cərimə tətbiq edilə bilər.
ABŞ-da istehsalçılar bu qadağanın qarşısını almaq məqsədilə xurma ölçülü dron hazırlayıblar. “Mavic Mini” adlı yeni dronun çəkisi 249 g təşkil etdiyi üçün xüsusi qeydiyyat tələb etmir.

В Британии ввели обязательную регистрацию дронов Ноя 06, 2019 | 10:03 / Интересная информация
Управление гражданской авиации Великобритании потребовало, чтобы пользователи дронов зарегистрировали свои устройства в течение 25 дней. Кроме того, они должны пройти специальный онлайн-курс по безопасности, а затем сдать экзамен. Регистрация стоит 9 фунтов стерлингов.
Как сообщает high-tech.fm, помимо регистрации самого дрона, каждый человек, управляющий им, должен получить удостоверение летчика, которое требует прохождения теоретического теста. Владелец должен быть старше 18 лет и нести ответственность за обеспечение того, чтобы любой, кто управляет зарегистрированным дроном, тоже имел удостоверение летчика.
Регистрация является обязательной для беспилотников весом более 250 г и должна быть завершена до 30 ноября 2019 года. За полет незарегистрированного беспилотника после этого может быть наложен штраф в размере до 1 000 фунтов.
Однако производители в США уже поняли, как можно обойти этот запрет: новый беспилотник компании DJI под названием Mavic Mini представляет собой устройство размером с ладонь. Оно настолько легкое, что не требует регистрации в Федеральном управлении гражданской авиации США (FAA, и оно весит всего 249 г.