50 il sonra İnternet: proqram hüquqları və dövlətdən kənar həyat Noyabr 04, 2019 | 12:32 /
“Pew” tədqiqat mərkəzi müasir İnternetin sələfi olan Arpanet şəbəkəsinə kompüterlərin ilk dəfə qoşulmasının 50 illik yubileyi şərəfinə yüzlərlə İT mütəxəssisindən texnologiyanın yarım əsrdə necə olacağını təsəvvür etməklərini istəyib.
“İnternet və rəqəmsal həyat növbəti yarım əsrdə necə olacaq?” – sualı tədqiqatçılar tərəfindən innovator, istehsalçı, biznesmen, siyasətçi, elm adamları və fəallar kimi 530 respondentə ünvanlanıb.
hightech.plus saytının məlumatına əsasən, 72% dəyişikliklərin daha yaxşı olacağına inansa da  25% tamamilə əks fikirdə olub. Yalnız 3% heç bir əhəmiyyətli dəyişikliyin olmayacağına əmindir.
Optimistlər inanırlar ki, 50 ildə rəqəmsal texnologiyaların tərəqqisi ömrün daha uzun olmasına, asudə vaxtın artmasına, var-dövlətin və gücün daha da bərabər paylanmasına gətirib çıxaracaq və insanlara rifah üçün digər imkanlar veriləcək.
Bununla yanaşı, bütün ekspertlər vətəndaşların artan nəzarətindən, korporasiyalar və dövlətlər tərəfindən şəxsi məlumatların istifadəsi səviyyəsindən, bağlı cihazların kibertəhlükəsizliyinin pozulmasından və cəmiyyətin iqtisadi, eləcə də rəqəmsal bölgüsündən narahatlıqlarını ifadə ediblər.
Analitik Jerri Mixalski 2069-cu ilə qədər proqramların “hüquqları, şəxsiyyəti və məhdud məsuliyyəti” olacağını düşünür. Onun sözlərinə görə, əhalinin üçdə biri kriptovolyuta və paylanmış sistemlər sayəsində dövlətlərdən ayrılaraq müxtəlif hərəkətlərə, kollektivlərə və cəmiyyətlərə qoşulacaq.
“İnternetin atası” Tim Berners-Linin sözlərinə görə, bu texnologiya cəmiyyətdə bərabərsizlik və münaqişələr doğurur. O, bərabərsizlik və haqsızlığı gücləndirir, insanları bir-birindən ayırır.

Интернет через 50 лет: права программ и жизнь вне государств Ноя 04, 2019 | 12:32 /
В честь 50-летнего юбилея первого подключения компьютеров в сети Arpanet — предшественника современного интернета — исследовательский центр Pew попросил сотни экспертов в области ИТ представить, какой станет технология еще через полвека.
Каким будут интернет и цифровая жизнь через пол столетия? Такой вопрос задали исследователи 530 респондентам: инноваторам, разработчикам, бизнесменам, политикам, ученым и активистам.
По сообщению hightech.plus, 72% сошлись во мнении, что перемены будут к лучшему. У 25% оказалась противоположная точка зрения. Лишь 3% убеждены, что никаких существенных изменений не произойдет.
Оптимисты уверены, что через 50 лет прогресс в цифровых технологиях приведет к большей продолжительности жизни, увеличит время досуга, равномернее распределит богатство и власть, а также даст людям иные возможности к благоденствию.
В то же время, почти все эксперты высказали озабоченность ростом слежки за гражданами и уровнем злоупотреблений персональными данными со стороны корпораций и государств, нарушением кибербезопасности подключенных устройств, а также экономическим и цифровым разделением общества.
Аналитик Джерри Михальски, к примеру, считает, что к 2069 году у программ будут «права, личность и ограниченная ответственность». Треть населения благодаря криптовалютам и распределенным системам отделится от государств и присоединится к различным движениям, коллективам и сообществам.
По мнению одного из отцов-основателей интернета Тима Бернерса-Ли, эта технология порождает неравенство и конфликты в обществе. Она все чаще применяется во вред человеку, усиливает неравенство и несправедливость, разобщает людей.