Analoqundan min dəfə kiçik kvant çipi təqdim olunub Noyabr 01, 2019 | 10:53 / Texnoloji yeniliklər
Sinqapur Texnologiya Universitetinin tədqiqatçıları analoqlarından min dəfə daha kiçik ölçüyə malik olan kvant çipi hazırlayıblar. Fərdi məlumatların müdafiəsi üçün istifadə edilən yeni qurğu daha etibarlı təhlükəsizlik texnologiyasını təmin edəcək.
Sinqapur tədqiqatçılarının təqdim etdiyi yeni kiçik çip mövcud standartlarla müqayisədə artan təhlükəsizliyi təmin etmək üçün kvant rabitə alqoritmlərindən istifadə edir. Bu təhlükəsiz kvant açarını formalaşdıraraq çatdırılan informasiyaya parolların inteqrasiyasının hesabına əldə edilir. İnformasiya əldə olunduqdan sonra o açarla birlikdə məhv edilir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, bu çip mövcud kvant rabitə sistemlərindən min dəfə daha az yer tələb edir. Məhz buna görə tədqiqatçılar bu texnikanı smartfonlar, planşetlər və “ağıllı” saatlar kimi kompakt cihazlarda istifadə edə bilərlər.
“Məlumatların çox hissəsinin rəqəmsal saxlanılması və ötürülməsi müasir dünyada kibertəhlükəsizliyi olduqca əhəmiyyətli edir. Demək olar ki, bütün rəqəmsal platformalar və depozitlər istifadəçilərdən parol və biometrik məlumatların daxil edilməsini tələb edir”, – deyə bildirən alimlər qeyd ediblər ki, parol və informasiyanın sistemə birləşdirilməsi kvant texnologiyasının bu problemi aradan qaldırmasına şərait yaradır.

A quantum chip has appeared, which is a thousand times smaller than analogues
Researchers at the University of Technology in Singapore have developed a quantum chip that is a thousand times smaller than all counterparts. At the same time, the new device can provide more reliable security technology that can be used to protect personal data.
Most security standards used in various fields - from cash withdrawal at an ATM to buying goods on a smartphone - do not use quantum technologies. First of all, due to the fact that the electronic transmission of a personal identification number or password can be intercepted, which creates a security risk.
New tiny chip introduced by researchers from Singapore, uses quantum communication algorithms to provide increased security compared to existing standards. This is achieved by integrating passwords into the supplied information, forming a secure quantum key. After receiving the information, it is destroyed along with the key, which makes this technique an extremely safe form of communication.
This chip requires a thousand times less space than existing quantum communication systems, which can be several meters in size. Therefore, researchers can use this technique in compact devices such as smartphones, tablets and smart watches.
“In the modern world, cybersecurity is very important, since most of our data is stored and transmitted digitally. Almost all digital platforms and repositories require users to enter passwords and biometric data, and while this is the case, they are easy to intercept. Quantum technology eliminates this problem, as the password and information are integrated into the system, ”the scientists noted.