“Microsoft” bulud texnologiyasına əsaslanan infrastruktur yaratmaq üçün Pentaqonla 10 milyard dollarlıq hərbi müqavilə imzalayıb.
“Müdafiə Nazirliyi bulud texnologiyasına əsaslanan məlumat xidmətlərinin göstərilməsi üçün “Microsoft” korporasiyası ilə ümumi məqsədli kommersiya müqaviləsi imzalamaqla bulud strategiyamızı həyata keçirmək istiqamətində daha bir addım atıb” – deyə nazirlikdən bildirilib.
ria.ru saytının məlumatına əsasən, bu müqaviləni imzalamaq üçün digər nəhəng şirkətlər də mübarizə aparıblar. Məsələn, “Amazon”, “Microsoft”, “IBM”, “Oracle” şirkətləri də bulud infrastrukturunun yaradılması üçün 10 milyard dollarlıq müqavilə təklif edənlər arasında olublar.
Bundan əlavə, “Google” 2018-ci ildə bu tenderdən çəkilmək və süni intellektin inkişafı ilə bağlı etik mülahizələrə əsaslanaraq, pilotsuz təyyarələrin tanınma sistemini təkmilləşdirmək üçün 2019-cu ildə başa çatacaq müqaviləni yeniləməmək barədə qərarını elan edib.

Microsoft получила военный контракт на десять миллиардов долларов Окт 28, 2019 | 02:55 /
Компания Microsoft получила военный контракт суммой в 10 миллиардов долларов на создание облачной инфраструктуры хранения данных, одним из главных претендентов на который был интернет-гигант Amazon, говорится в пресс-релизе Пентагона.
"Сегодня министерство обороны сделало еще один шаг вперед в реализации нашей "облачной" стратегии, заключив общецелевой коммерческий контракт на оказание "облачных" информационных услуг с Microsoft", - говорится в сообщении ведомства.
За бюджет Пентагона по этой статье боролись и крупные гражданские компании. В частности, Amazon, Microsoft, IBM, Oracle находились в числе претендентов на контракт в размере 10 миллиардов долларов за создание облачной инфраструктуры хранения данных. С другой стороны, Google в 2018 году объявила о решении выйти из этого тендера, а также не продлевать истекавший в 2019 году контракт на улучшение системы распознавания беспилотников, сославшись на этические соображения применительно к разработке искусственного интеллекта.