“Microsoft” bulud texnologiyasına əsaslanan infrastruktur yaratmaq üçün Pentaqonla 10 milyard dollarlıq hərbi müqavilə imzalayıb.
“Müdafiə Nazirliyi bulud texnologiyasına əsaslanan məlumat xidmətlərinin göstərilməsi üçün “Microsoft” korporasiyası ilə ümumi məqsədli kommersiya müqaviləsi imzalamaqla bulud strategiyamızı həyata keçirmək istiqamətində daha bir addım atıb” – deyə nazirlikdən bildirilib.
ria.ru saytının məlumatına əsasən, bu müqaviləni imzalamaq üçün digər nəhəng şirkətlər də mübarizə aparıblar. Məsələn, “Amazon”, “Microsoft”, “IBM”, “Oracle” şirkətləri də bulud infrastrukturunun yaradılması üçün 10 milyard dollarlıq müqavilə təklif edənlər arasında olublar.
Bundan əlavə, “Google” 2018-ci ildə bu tenderdən çəkilmək və süni intellektin inkişafı ilə bağlı etik mülahizələrə əsaslanaraq, pilotsuz təyyarələrin tanınma sistemini təkmilləşdirmək üçün 2019-cu ildə başa çatacaq müqaviləni yeniləməmək barədə qərarını elan edib.

28 October 2019 - 14:55 | Internet-50
Microsoft has received a $ 10 billion military contract to create a cloud-based storage infrastructure, one of the main contenders for which was the Internet giant Amazon, according to a Pentagon press release.
"Today, the Department of Defense took another step forward in implementing our" cloud "strategy, concluding a general-purpose commercial contract for the provision of" cloud "information services with Microsoft," the ministry said in a statement.
Large civilian companies also fought for the Pentagon’s budget under this article. In particular, Amazon, Microsoft, IBM, Oracle were among the bidders for a contract of $ 10 billion for creating a cloud storage infrastructure. On the other hand, Google in 2018 announced a decision to withdraw from this tender, and also not to renew the contract expiring in 2019 to improve the drone recognition system, citing ethical considerations in relation to the development of artificial intelligence.