Hindistan universitetlərində smartfonlardan istifadəyə qadağa qoyulub
Hindistanın şimalında yerləşən Uttar-Pradeş ştatındakı kollec və universitetlərdə smartfonlardan istifadəyə qadağa qoyulub. Bu barədə “Hindustan Times” qəzeti yazır.
“Bu məhdudiyyət tələbələr üçün daha uyğun tədris mühiti yaratmağa imkan verəcək”, – qəzet Uttar-Pradeşin ali təhsil məsələləri üzrə idarəsinin bəyanatından sitat gətirib. belta.by saytının məlumatında bildirilir ki, qadağa həm tələbələrə, həm də ştatın bütün ali məktəb müəllimlərinə şamil olunur.
Xatırladaq ki, cari ilin iyun ayının 1-dən etibarən Uttar-Pradeş ştatının baş naziri Yoqi Adityanatx yerli hökumətin iclaslarında smartfonlardan istifadəni qadağan edib.

Smartphones banned in universities in Indian state
In the northern Indian state of Uttar Pradesh, authorities have banned the use of smartphones in colleges and universities, according to the Hindustan Times.
“The restriction will provide a more appropriate learning environment for students,” the newspaper said in a statement to the Uttar Pradesh Higher Education Authority. The ban applies to both students and teachers of all state universities.
Since June 1, Yogi Adityanath, Uttar Pradesh's chief minister, has banned the use of smartphones at local government meetings. The decision was made after some ministers and officials were distracted by reading messages in instant messengers.