“İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində “Roboday” festivalı keçirilib Oktyabr 20, 2019 | 01:38 / Mühüm hadisələr
"InnoWeek – İnnovasiya həftəsi" çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi,İnnovasiyalar Agentliyinin təşkilatçılığı, AREA – Azərbaycan Robototexnika Mühəndisliyi Akademiyası, "Sumaks Academy", "Engineering for kids""Mars Academy"nin tərəfdaşlığı ilə "Roboday" festivalı keçirilib.
"Robopark" layihəsinin tərkib hissəsi olan festivalda müxtəlif robotlarla ünsiyyət qurmaq imkanı yaradan sərgilər, robotexnika sahəsində tətbiq və əyləncə zonası ilə təchiz edilmiş stendlər təşkil olunub. Eyni zamanda, gənc nəslin dron və robotlarla ilkin tanışlığı, ümumilikdə robototexnika sahəsi üzrə maarifləndirilməsi məqsədilə müxtəlif təlimlər, o cümlədən "Dron", "Robofutbol" və "Robosumo" yarışları keçirilib, robot şouları nümayiş olunub. Əyləncə zonasında "Formula 1"-in avtomobil simulyatorları yerləşdirilib.
AREA tərəfindən "WRO – Dünya Robot Olimpiadası" yarışı üzrə "Regular" kateqoriyası üçün ayrıca yarış meydançası qurulub.
Həmçinin "Roboday" festivalı çərçivəsində gələcəyin yenilikçi texnologiya mühəndislərinin yetişməsinə töhfə vermək, kiçik yaşlardan bu sahəyə maraq aşılamaq məqsədilə STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Math – Elm, Texnologiya, Mühəndislik, İncəsənət, Riyaziyyat) təhsil proqramları barədə məlumat verilib.
STEAM və robotexnikaya aid tədris sərgisində İKT LAB – İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi, AREA – Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası, SUMAKS, "Engineering for kids", "Mars Academy", "BNB Dinamycs", Bakı Modern Təhsil Kompleksi, "Matrix Training Center", "Smart Owl" – Uşaq İnkişaf Mərkəzi və "Hədəf" liseyi daxil olmaqla 10 qurumun nümayəndələri iştirak ediblər.
Festivalı "Zəfər" Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə şəhid övladları, müxtəlif məktəblərin şagirdləri, Uşaq evlərinin sakinləri ziyarət ediblər.
"Robopark" layihəsinin əsas hədəfləri robototexnika sahəsinə maraq yaratmaq, uğurlu robototexnika layihələrini müsabiqələrə cəlb etmək və onların kommersiyalaşdırılmasına imkan yaratmaqdır.

Festival Roboday organized as part of Innovation Week October 20, 2019 | 01:38 / Important events
The Roboday festival was held at Heydar Aliyev Center within the InnoWeek - Innovation Week, organized by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and the Innovation Agency in partnership with the Azerbaijan Robotics and Engineering Academy (AREA), SUMAKS Academy, Engineering for Kids and Mars Academy.
Exhibitions on working with various robots and stands equipped with an area of application and entertainment in the field of robotics were organized at the festival, which is part of the Robopark project.  In addition, various trainings were held, including Dron, Robofootball and Robosumo competitions in order to familiarize the younger generation with drones and robots, educate them in the field of robotics. A show of robots was also organized. Car simulators of "Formula 1" were installed in the entertainment area.
AREA created a separate venue in the Regular category for the World Robot Olympiad (WRO).
Besides that, within the Roboday festival, information was provided on educational programs STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Maths) in order to contribute to the development of innovative IT engineers and increase interest in this area from an early age.
Representatives of 10 agencies took part in STEAM and an educational exhibition on robotics, including the ICT Applying and Training Center (İKT LAB), Azerbaijan Robotics and Engineering Academy (AREA), SUMAKS, Engineering for Kids, Mars Academy, BNB Dynamics, Baku Modern Educational Complex, Matrix Training Center, Early Childhood Development Center – Smart Owl lyceum.
“Zafar” (‘Victory’) Public Union for Support of Martyrs' Families organized the visit of martyrs’ children, students of various schools and inmates of children’s homes to the festival.
Note that the principal goal of the Robopark project is to increase interest in robotics, attract successful robotics projects to contests and create opportunities for their commercialization.