“İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində “Roboday” festivalı keçirilib Oktyabr 20, 2019 | 01:38 / Mühüm hadisələr
"InnoWeek – İnnovasiya həftəsi" çərçivəsində Heydər Əliyev Mərkəzində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi,İnnovasiyalar Agentliyinin təşkilatçılığı, AREA – Azərbaycan Robototexnika Mühəndisliyi Akademiyası, "Sumaks Academy", "Engineering for kids""Mars Academy"nin tərəfdaşlığı ilə "Roboday" festivalı keçirilib.
"Robopark" layihəsinin tərkib hissəsi olan festivalda müxtəlif robotlarla ünsiyyət qurmaq imkanı yaradan sərgilər, robotexnika sahəsində tətbiq və əyləncə zonası ilə təchiz edilmiş stendlər təşkil olunub. Eyni zamanda, gənc nəslin dron və robotlarla ilkin tanışlığı, ümumilikdə robototexnika sahəsi üzrə maarifləndirilməsi məqsədilə müxtəlif təlimlər, o cümlədən "Dron", "Robofutbol" və "Robosumo" yarışları keçirilib, robot şouları nümayiş olunub. Əyləncə zonasında "Formula 1"-in avtomobil simulyatorları yerləşdirilib.
AREA tərəfindən "WRO – Dünya Robot Olimpiadası" yarışı üzrə "Regular" kateqoriyası üçün ayrıca yarış meydançası qurulub.
Həmçinin "Roboday" festivalı çərçivəsində gələcəyin yenilikçi texnologiya mühəndislərinin yetişməsinə töhfə vermək, kiçik yaşlardan bu sahəyə maraq aşılamaq məqsədilə STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Math – Elm, Texnologiya, Mühəndislik, İncəsənət, Riyaziyyat) təhsil proqramları barədə məlumat verilib.
STEAM və robotexnikaya aid tədris sərgisində İKT LAB – İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi, AREA – Azərbaycan Robotexnika Mühəndisliyi Akademiyası, SUMAKS, "Engineering for kids", "Mars Academy", "BNB Dinamycs", Bakı Modern Təhsil Kompleksi, "Matrix Training Center", "Smart Owl" – Uşaq İnkişaf Mərkəzi və "Hədəf" liseyi daxil olmaqla 10 qurumun nümayəndələri iştirak ediblər.
Festivalı "Zəfər" Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə şəhid övladları, müxtəlif məktəblərin şagirdləri, Uşaq evlərinin sakinləri ziyarət ediblər.
"Robopark" layihəsinin əsas hədəfləri robototexnika sahəsinə maraq yaratmaq, uğurlu robototexnika layihələrini müsabiqələrə cəlb etmək və onların kommersiyalaşdırılmasına imkan yaratmaqdır.

В рамках Недели инноваций организован фестиваль Roboday Окт 20, 2019 | 01:38 / Важные события
В рамках InnoWeek – Недели инноваций при организации Министерства транспорта, связи и высоких технологий и Агентства по инновациям, партнерстве Академии робототехники и инженерии Азербайджана AREA, Sumaks Academy, Engineering For Kids и Mars Academy в Центре Гейдара Алиева прошел фестиваль Roboday.
На фестивале, который является частью проекта «Робопарк», были организованы выставки по работе с различными роботами, функционировали стенды, оснащенные зоной применения и развлечения в области робототехники. Кроме того, с целью предварительного ознакомления молодого поколения с дронами и роботами, просвещения о сфере робототехники в целом были проведены различные тренинги, в том числе соревнования «Дрон», «Робофутбол» и «Робосумо». Также состоялись шоу роботов. В зоне развлечений были установлены автомобильные симуляторы «Формулы 1».
AREA создала отдельную площадку по категории Regular в соревнованиях Всемирной олимпиады роботов (WRO).
Также в рамках фестиваля Roboday в целях внесения вклада в воспитание инженеров-новаторов по технологиям будущего и формирования интереса к этой сфере с малых лет была представлена информация об образовательных программах STEAM (Science, Technology, Engineering, Art, Math – наука, технология, инженерия, искусство, математика).
В STEAM и образовательной выставке по робототехнике приняли участие представители 10 структур, в том числе Центра применения и обучения ИКТ (İKT LAB), Академии робототехники и инженерии Азербайджана AREA, SUMAKS, Engineering For Kids, Mars Academy, BNB Dinamycs, Бакинского современного образовательного комплекса, Matrix Training Center, Центра раннего развития детей Smart Owl и лицея «Цель».
При организации Общественного объединения по поддержке семей шехидов «Зафар» фестиваль посетили учащиеся различных школ и воспитанники детских домов.
Отметим, что главная цель проекта «Робопарк» заключается в повышении интереса к сфере робототехники, привлечении успешных робототехнических проектов к конкурсам и создании возможности для их коммерциализации.