“İ2B – İdeyadan Biznesə” layihəsinin 2019-cu il üzrə qalibləri müəyyən olundu Oktyabr 20, 2019 | 08:27 / Konfranslar, iclaslar
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, İnnovasiyalar Agentliyi, "Azercell""Microsoft" şirkətlərinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən "İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsinin respublika finalı keçirilib. "InnoWeek – İnnovasiya həftəsi" çərçivəsində  Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan mərasimdə Bakı və region finalçıları arasından 2019-cu il üzrə qaliblər müəyyən edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə layihə iştirakçılarını təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıb.
"Nazirliyin fəaliyyət istiqamətlərindən biri də innovativ inkişafa dəstək verməkdir. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində yaradılan İnnovasiyalar Agentliyi startapçılara öz ideyalarını reallaşdırmağa dəstək olur. Startap hərəkatını genişləndirmək, gənclər arasında innovativ düşüncə tərzini inkişaf etdirmək, onları aktiv şəkildə bu prosesə cəlb etmək üçün müxtəlif layihələr, təlimlər, müsabiqələr keçirilir. Paytaxt Bakı və regionlarda keçirilən "İ2B – İdeyadan Biznesə" startap turları da bu məqsədlərə xidmət edir", – deyə nazir bildirib.
Ramin Quluzadə qeyd edib ki, cari ildə iki mindən çox startapçı layihəyə qoşulub. Bu, layihənin gənclər arasında böyük marağa səbəb olduğunu və uğurla həyata keçirildiyini göstərir.
Şamaxıda təşkil edilmiş "İnnocamp – innovasiya yay düşərgəsi"ndə startapçılar üçün yaradılan imkanlardan danışan nazir  belə tədbirlərin ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, ölkəmizin 12 regionunda keçirilən startap turlarına 153 komanda qatılıb. Startap turları zamanı dövlət qurumlarının, müxtəlif inkubasiya mərkəzlərinin, texnoparkların, eləcə də nüfuzlu İKT şirkətlərinin nümayəndələri iştirakçılar üçün təlim və seminarlar təşkil edib, onlara startap ekosistemi, ideyanı biznesə çevirməyin yolları barədə məlumat veriblər.
Bakı, Sumqayıt, Şamaxı, Şəki, Zaqatala, Tovuz, Göyçay, Gəncə, Lənkəran, Mingəçevir, Sabirabad və Naxçıvanda təşkil olunmuş startap turlarında 17 komanda yarımfinala keçib. Sonuncu seçim mərhələsində uğur qazanan 10 komanda – "Heal With" (Bakı), "Health bag" (Göyçay), "PayPort" (Naxçıvan), "Palliativ Plus" (Bakı), "Buqələmun" (Bakı), "OSHE-01" (Şirvan), "Peşəkar" (Naxçıvan), "Nano Desal" (Bakı), "Biobone" (Gəncə), "Agroshare" (Bakı)  isə "İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsinin respublika finalında mübarizə aparıb.
Finalda layihələr mütəxəssislərdən ibarət Münsiflər heyəti qarşısında təqdim edilib. Adları çəkilən 10 komanda ardıcıllıq üzrə müəyyən olunmuş vaxt ərzində layihələrini təqdim edib və onlara ünvanlanan sualları cavablandırıb.
Jüri tərəfindən ideyanın unikallığı, bazar potensialı, investisiyanın mənfəət müddəti, ilkin xidmətin/prototipin hazırlanmasına tələb olunan müddət, komandanın ideyanı gerçəkləşdirmə qabiliyyəti kimi meyarlar qiymətləndirilib.
Beləliklə, "İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsinin 2019-cu il üzrə qalibi "Heal With" komandası oldu. Qalibi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə mükafatlandırdı. Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov 2-ci yerin sahibi Buqələmun komandasını, BMT-nin İnkişaf Proqramının  Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti 3-cü yerə çıxan Palliativ Plus komandasını elan etdi.
Qeyd edək ki, təşkilatçılar və tərəfdaşlar tərəfindən  ilk üç yerin sahibinə ideyalarını biznesə çevirmək üçün maliyyə dəstəyi göstəriləcək.
Qaliblər 3-6 dekabr tarixlərində təşkil ediləcək 25-ci "Bakutel" Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgi-konfransında öz layihələrini təqdim etmək imkanı qazanıblar.
"İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsi çərçivəsində startap turlarının növbəti illərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Определились победители проекта «I2B – От идеи к бизнесу» за 2019 год Окт 20, 2019 | 08:27 / Конференции, собрания
Состоялся общереспубликанский финал проекта «I2B – От идеи к бизнесу», реализуемого Министерством транспорта, связи и высоких технологий, Общественным объединением «Региональное развитие» Фонда Гейдара Алиева, Фондом молодежи Азербайджана, Агентством по инновациям, Программой развития ООН, а также компаниями Azercell и Microsoft. В ходе финальной церемонии, прошедшей в Центре Гейдара Алиева в рамках InnoWeek – Недели инноваций, были определены лучшие среди победителей стартап-туров, проведенных в Баку и регионах в 2019 году.
Открывая мероприятие вступительным словом, министр транспорта, связи и высоких технологий Рамин Гулузаде поздравил участников проекта и пожелал им успехов.
«Одним из направлений деятельности министерства является поддержка инновационного развития. Созданное в подчинении Министерства транспорта, связи и высоких технологий Агентство по инновациям оказывает поддержку стартапам в реализации бизнес-идей. Для расширения стартап-движения, развития инновационного мышления среди молодежи, их активного привлечения к этому процессу, проводятся различные проекты, тренинги, конкурсы. Проводимые в Баку и регионах стартап-туры «I2B – От идеи к бизнесу» служат именно этой цели», – подчеркнул Р.Гулузаде.
Министр также напомнил, что в этом году к проекту присоединились более двух тысяч стартаперов. Это показывает, что проект вызвал большой интерес у молодежи и был успешно реализован.
Говоря о возможностях, созданных для стартаперов в инновационном лагере InnoCamp в Шамахы, Рамин Гулузаде подчеркнул важность подобных мероприятий для формирования и развития инновационной экосистемы в нашей стране.
Отметим, что в стартап-турах, проведенных в 12 регионах страны, приняли участие 153 команды. В ходе стартап-туров представители государственных учреждений, различных инкубационных центров, технопарков, а также авторитетных ИКТ-компаний организовали тренинги и семинары для участников. Им была предоставлена информация об экосистеме стартапов, путях превращения своих идей в бизнес.
В стартап-турах, организованных в Баку, Сумгайыте, Шамахы, Шеки, Загатале, Товузе, Гейчае, Гяндже, Лянкяране, Мингячевире, Сабирабаде и Нахчыване, в полуфинал вышли 17 команд. А прошедшие этап финального отбора 10 команд – Heal With (Баку), Health Bag  (Гейчай), PayPort (Нахчыван), Palliativ Plus (Баку), «Хамелеон» (Баку), OSHE-01 (Ширван), «Профессионал» (Нахчыван), Nano Desal (Баку), Biobone (Гянджа), Agroshare (Баку)  получили право побороться в общереспубликанском финале проекта «I2B – От идеи к бизнесу».
В финале проекты были представлены жюри, состоящему из специалистов. 10 вышеуказанных команд в течение отведенного им времени также ответили на вопросы, связанные с проектами.
Жюри оценило проекты финалистов конкурса по таким критериям, как уникальность идеи, рыночный потенциал, срок прибыли от инвестиций, время, требуемое для разработки предварительной услуги/прототипа, способность команды реализовать идею.
Таким образом, победителем проекта «I2B – От идеи к бизнесу» в 2019 году стала команда “Heal With”.  Победителя объявил и наградил министр Транспорта, Связи и Высоких технологий Рамин Гулузаде.
Команду «Buqələmun», занявшую второе место, наградил исполнительный директор Азербайджанского Фонда Молодежи Фарид Джафаров.
Резидент – представитель Программы развития ООН в Азербайджане Алессандро Фракассети наградил команду «Паллиатив Плюс», занявшую третье место
Организаторы и партнеры окажут первой тройке призеров финансовую поддержку для превращения их идей в бизнес.
Отметим, что победители смогут представить свои проекты в рамках 25-й международной выставки и конференции «Телекоммуникации, инновации и высокие технологии» Bakutel, которая состоится 3-6 декабря.
Стартап-туры в рамках проекта «I2B – От идеи к бизнесу» предусматривается продолжить и в предстоящие годы.