“İ2B – İdeyadan Biznesə” layihəsinin 2019-cu il üzrə qalibləri müəyyən olundu Oktyabr 20, 2019 | 08:27 / Konfranslar, iclaslar
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondu, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı, İnnovasiyalar Agentliyi, "Azercell""Microsoft" şirkətlərinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən "İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsinin respublika finalı keçirilib. "InnoWeek – İnnovasiya həftəsi" çərçivəsində  Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan mərasimdə Bakı və region finalçıları arasından 2019-cu il üzrə qaliblər müəyyən edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə layihə iştirakçılarını təbrik edib və onlara uğurlar arzulayıb.
"Nazirliyin fəaliyyət istiqamətlərindən biri də innovativ inkişafa dəstək verməkdir. Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində yaradılan İnnovasiyalar Agentliyi startapçılara öz ideyalarını reallaşdırmağa dəstək olur. Startap hərəkatını genişləndirmək, gənclər arasında innovativ düşüncə tərzini inkişaf etdirmək, onları aktiv şəkildə bu prosesə cəlb etmək üçün müxtəlif layihələr, təlimlər, müsabiqələr keçirilir. Paytaxt Bakı və regionlarda keçirilən "İ2B – İdeyadan Biznesə" startap turları da bu məqsədlərə xidmət edir", – deyə nazir bildirib.
Ramin Quluzadə qeyd edib ki, cari ildə iki mindən çox startapçı layihəyə qoşulub. Bu, layihənin gənclər arasında böyük marağa səbəb olduğunu və uğurla həyata keçirildiyini göstərir.
Şamaxıda təşkil edilmiş "İnnocamp – innovasiya yay düşərgəsi"ndə startapçılar üçün yaradılan imkanlardan danışan nazir  belə tədbirlərin ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində əhəmiyyətini vurğulayıb.
Qeyd edək ki, ölkəmizin 12 regionunda keçirilən startap turlarına 153 komanda qatılıb. Startap turları zamanı dövlət qurumlarının, müxtəlif inkubasiya mərkəzlərinin, texnoparkların, eləcə də nüfuzlu İKT şirkətlərinin nümayəndələri iştirakçılar üçün təlim və seminarlar təşkil edib, onlara startap ekosistemi, ideyanı biznesə çevirməyin yolları barədə məlumat veriblər.
Bakı, Sumqayıt, Şamaxı, Şəki, Zaqatala, Tovuz, Göyçay, Gəncə, Lənkəran, Mingəçevir, Sabirabad və Naxçıvanda təşkil olunmuş startap turlarında 17 komanda yarımfinala keçib. Sonuncu seçim mərhələsində uğur qazanan 10 komanda – "Heal With" (Bakı), "Health bag" (Göyçay), "PayPort" (Naxçıvan), "Palliativ Plus" (Bakı), "Buqələmun" (Bakı), "OSHE-01" (Şirvan), "Peşəkar" (Naxçıvan), "Nano Desal" (Bakı), "Biobone" (Gəncə), "Agroshare" (Bakı)  isə "İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsinin respublika finalında mübarizə aparıb.
Finalda layihələr mütəxəssislərdən ibarət Münsiflər heyəti qarşısında təqdim edilib. Adları çəkilən 10 komanda ardıcıllıq üzrə müəyyən olunmuş vaxt ərzində layihələrini təqdim edib və onlara ünvanlanan sualları cavablandırıb.
Jüri tərəfindən ideyanın unikallığı, bazar potensialı, investisiyanın mənfəət müddəti, ilkin xidmətin/prototipin hazırlanmasına tələb olunan müddət, komandanın ideyanı gerçəkləşdirmə qabiliyyəti kimi meyarlar qiymətləndirilib.
Beləliklə, "İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsinin 2019-cu il üzrə qalibi "Heal With" komandası oldu. Qalibi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə mükafatlandırdı. Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərid Cəfərov 2-ci yerin sahibi Buqələmun komandasını, BMT-nin İnkişaf Proqramının  Azərbaycandakı rezident nümayəndəsi Alessandro Frakassetti 3-cü yerə çıxan Palliativ Plus komandasını elan etdi.
Qeyd edək ki, təşkilatçılar və tərəfdaşlar tərəfindən  ilk üç yerin sahibinə ideyalarını biznesə çevirmək üçün maliyyə dəstəyi göstəriləcək.
Qaliblər 3-6 dekabr tarixlərində təşkil ediləcək 25-ci "Bakutel" Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgi-konfransında öz layihələrini təqdim etmək imkanı qazanıblar.
"İ2B – İdeyadan Biznesə" layihəsi çərçivəsində startap turlarının növbəti illərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

Winners of project "I2B – From Idea to Business" for 2019 determined October 20, 2019 | 08:27 / Conferences, assemblies
The national final of the project “I2B – From Idea to Business”, which is implemented jointly by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, the Regional Development Public Union of Heydar Aliyev Foundation, Azerbaijan Youth Foundation, the United Nations Development Programme, Innovation Agency, Microsoft Corporation and Azercell, was held. During the final ceremony, organized at Heydar Aliyev Center within the InnoWeek – Innovation Week, the winners for 2019 were determined from among the finalists of startup tours held in Baku and regions.
Delivering an opening address at the event, Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade congratulated the project participants and wished them success.
“One of the activities of the ministry is to support innovative development. The Innovation Agency established under the Ministry of Transport, Communications and High Technologies provides support to startups in the implementation of their business ideas. Various projects, trainings, and competitions are held to expand the startup movement, develop innovative thinking among young people, and actively involve them in this process. The “I2B – From Idea to Business” startup tours held in Baku and regions also serve precisely this purpose,” Ramin Guluzade said.
The Minister also noted that this year over two thousand startuppers joined the project. This shows that the project aroused great interest among young people and was successfully implemented.
Speaking about the opportunities created for startuppers at the InnoCamp innovation summer camp in Shamakhi, Ramin Guluzade stressed the importance of such events for the formation and development of an innovation ecosystem in our country.
Note that 153 teams took part in the startup tours held in 12 regions of the country. During startup tours, trainings and workshops were organized for participants by representatives of government agencies, various incubation centers, technology parks, as well as well-known ICT companies. They were provided with information about the ecosystem of startups, ways to turn their ideas into business.
17 teams reached the semifinals in the startup tours organized in Baku, Sumgait, Shamakhy, Shaki, Zagatala, Tovuz, Goychay, Ganja, Lankaran, Mingachevir, Sabirabad and Nakhchivan. And 10 teams that were successful in the final qualifying round – Heal With (Baku), Health Bag (Goychay), PayPort (Nakhchivan), Palliativ Plus (Baku), “Chameleon” (Baku), OSHE-01 (Shirvan), “Professional” (Nakhchivan), Nano Desal (Baku), Biobone (Ganja), Agroshare (Baku) gained the right to compete in the national final of the project “I2B - From Idea to Business”.
In the final, the projects were presented to a jury consisting of experts. During the allowed time 10 of the abovesaid teams also answered questions related to projects.
The finalists’ projects were evaluated by the jury of experts according to criteria such as uniqueness of idea, market potential, the period of return on investment, the time required to develop a preliminary service / prototype, the ability of the team to implement the idea.
Thus, the team “Heal With” became the winner of the “I2B – From Idea to Business” project for 2019. The winner was awarded by Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade.
The second place winner “Chameleon” team was awarded by Farid Jafarov, Executive Director of the Azerbaijan Youth Foundation.
UNDP Resident Representative in Azerbaijan Alessandro Fracasseti awarded the team “Palliative Plus”, which took the third place.
The winners of the 1st, 2nd and 3rd places will be provided with financial support by the organizers and partners to turn their ideas into business.
It should be noted that the winners will be able to present their projects at the 25th Anniversary Azerbaijan International Telecommunications, Innovations and High Technologies Exhibition Bakutel to be held on December 3-6.
Startup tours within the framework of the project “I2B –From Idea to Business” are planned to continue in the years to come.