“Ağıllı” dinamik yuxuda olan uşağın nəfəsinə nəzarət edəcək Oktyabr 17, 2019 | 11:20 / Maraqlı məlumatlar
Vaşinqton Universitetinin mühəndisləri yuxuda olan uşaqların nəfəsini və hərəkətlərini tam səssizliyin köməyi ilə izləməyə imkan verən sistem hazırlayıblar. Yeni sistemdə uşaq oyanan zaman bu haqda valideyn və ya həkimləri məlumatlandıran “ağıllı” dinamik istifadə olunur.
Sistem analogiya üzrə körpənin nəfəsini müşahidə etmək üçün tam səssizlikdən istifadə edir. Mikrofonların geniş spektrindən yararlanan bu yenilik uşağın bədənində əks olunan tam səssizliyi izləyir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, süni intellekt əks olunan siqnalı təhlil edərək uşağın sakit və ya sürətli nəfəs alması haqqında nəticə çıxarır.
“BreathJunior” adlanan qurğunun prototipi intensiv terapiya bölməsində yeni doğulan körpələrin yoxlanılması zamanı bir dəqiqə ərzində 20-65 arasında nəfəsi dəqiq izləyə bilib.
Hazırda istehsalçılar qurğunun kommersiya prototipinin hazırlanması ilə məşğul olurlar. Onun “Sound Life Sciences” startapı vasitəsilə satılacağı planlaşdırılır.

Умный динамик проследит за дыханием ребенка во время сна с помощью белого шума
Инженеры из Университета Вашингтона создали систему, которая позволяет отслеживать дыхание и движения спящих детей с помощью белого шума. В ней используется интеллектуальный динамик, который в случае пробуждения ребенка сообщит об этом родителям или врачам, говорится в сообщении университета.
Система использует белый шум для наблюдения за дыханием младенца по аналогии с тем, как сонор обнаруживает объект. Используя широкий спектр микрофонов, система может отслеживает отраженный от тела ребенка белый шум.
Искусственный интеллект анализирует отраженный сигнал и делает вывод о том, дышит ребенок спокойно или его дыхание учащено.
Прототип устройства, названный BreathJunior, в ходе тестирования в отделении интенсивной терапии новорожденных смог точно отследить дыхание с частотой от 20 до 65 вдохов в минуту.
Сейчас разработчики занимаются созданием коммерческого прототипа устройства. Планируется, что оно будет продаваться через стартап Sound Life Sciences.
Ранее исследователи из Университета Пердью разработали электронную перчатку, которую можно надеть на протез руки, чтобы обеспечить ему сенсорную чувствительность.