“Ağıllı” dinamik yuxuda olan uşağın nəfəsinə nəzarət edəcək Oktyabr 17, 2019 | 11:20 / Maraqlı məlumatlar
Vaşinqton Universitetinin mühəndisləri yuxuda olan uşaqların nəfəsini və hərəkətlərini tam səssizliyin köməyi ilə izləməyə imkan verən sistem hazırlayıblar. Yeni sistemdə uşaq oyanan zaman bu haqda valideyn və ya həkimləri məlumatlandıran “ağıllı” dinamik istifadə olunur.
Sistem analogiya üzrə körpənin nəfəsini müşahidə etmək üçün tam səssizlikdən istifadə edir. Mikrofonların geniş spektrindən yararlanan bu yenilik uşağın bədənində əks olunan tam səssizliyi izləyir.
hightech.fm saytının məlumatına görə, süni intellekt əks olunan siqnalı təhlil edərək uşağın sakit və ya sürətli nəfəs alması haqqında nəticə çıxarır.
“BreathJunior” adlanan qurğunun prototipi intensiv terapiya bölməsində yeni doğulan körpələrin yoxlanılması zamanı bir dəqiqə ərzində 20-65 arasında nəfəsi dəqiq izləyə bilib.
Hazırda istehsalçılar qurğunun kommersiya prototipinin hazırlanması ilə məşğul olurlar. Onun “Sound Life Sciences” startapı vasitəsilə satılacağı planlaşdırılır.

A smart speaker will monitor your baby’s breathing while sleeping with white noise
Engineers at the University of Washington have created a system that allows you to track the breathing and movements of sleeping children with white noise. It uses an intelligent speaker, which, in the event of a child’s awakening, will inform parents or doctors about this, the university said.
The system uses white noise to monitor the baby’s breathing, similar to how a sonor detects an object. Using a wide range of microphones, the system can track white noise reflected from the child’s body.
Artificial intelligence analyzes the reflected signal and concludes that the child is breathing calmly or his breathing is quickened.
The prototype device, called BreathJunior, during testing in the intensive care unit of the newborn was able to accurately track breathing at a frequency of 20 to 65 breaths per minute.