Çində İnternetə giriş sifətin tanınması texnologiyasına əsasən həyata keçiriləcək Oktyabr 11, 2019 | 10:49 /
2019-cu ilin dekabrın 1-dən etibarən Çinin telekommunikasiya şirkətləri şəxsiyyətin təsdiqi və İnternetə girişin təmin olunması üçün istifadəçilərin sifətinin skan edilməsi ilə məşğul olacaqlar.
ferra.ru saytının məlumatına görə, bu ilin sentyabrında artıq dekabr ayından etibarən İnternetə girişlə təmin edən bütün şirkətlərin istifadəçilərin şəxsiyyətini təsdiq etmək üçün onların üzlərini skan etməyə məcbur ediləcəyi bildirilmişdi. Bu prosedur həyata keçirilməzsə, Çin vətəndaşları İnternet-xidmətlərə giriş hüququndan məhrum olacaqlar. Nəzərə alsaq ki, bütün ölkə üzrə 854 milyon insan İnternetdən fəal istifadə edir, yeniliyin miqyası əhəmiyyətli dərəcədə böyük olacaq.
Xatırladaq ki, Çində sifətin tanınması üzrə sistem kifayət qədər geniş istifadə olunur və eyni zamanda birdən çox sahədə fəaliyyət göstərir. Onlardan ən tanınmışı dövlətin istənilən vətəndaşın həyatına nəzarət etmək imkanı əldə etdiyi “sosial reytinq sistemi”dir.

China will introduce Internet access by face October 11, 2019 | 10:49 /
The information has appeared on the network that from December 1, 2019, Chinese telecommunications companies will be scanning users' faces to verify their identity and provide access to the Internet.
So, back in September of this year, the government of the Middle Kingdom announced that already in December, absolutely all companies providing Internet access would be required to scan the faces of users in order to confirm their identity. Without this procedure, Chinese citizens will lose access to Internet services, and given that 854 million people are actively using the Internet throughout the country, the scale of the upcoming innovation is impressive.
Recall that the facial recognition system in China is used quite actively, and it operates in several areas at once. The most famous of them is the so-called “social rating system”, thanks to which the state has the opportunity to control the life of absolutely any citizen, depriving, or vice versa, rewarding him with various kinds of privileges for “correct” behavior.