Qazaxıstanlı proqramçılar Azərbaycan dilində mobil oyun hazırlayıblar Oktyabr 10, 2019 | 03:03 / Mühüm hadisələr
Qazaxıstanın İT proqramçıları Azərbaycan dilində “İQ uşaq” mobil oyunu hazırlayıblar.
Proqramın yaradıcılarından “QazNat” şirkətinin rəhbəri Almas Tapiyev AZƏRTAC-a eksklüziv müsahibəsində bildirib ki, oyunda körpələrin maraq dairəsinə uyğun mövzulara müraciət edilib: “Uşaqlarda son zamanlar mobil telefonlara, elektron qurğulara həddindən çox maraq yaranıb. Onların bundan səmərəli istifadə etməsi, maariflənməsi üçün bu kimi oyunlar valideynlərə kömək edəcək. Qonşu ölkələrdə bu sahədə mobil oyunların azlıq təşkil etdiyini öyrəndikdən sonra “İQ bala” “İQ uşaq” proqramını hazırlamaq qərarına gəldik”.
A.Tapiyev bu proqramın yaradılması ideyasının Qazaxıstanın latın qrafikalı əlifbaya keçdikdən sonra ölkədə qazax dilində keyfiyyətli proqramların olmamasından irəli gəldiyini bildirib. Mütəxəssis deyib ki, qazax və Azərbaycan dillərinin oxşarlığı işin gedişatını daha da asanlaşdırıb. Oyunun test variantı artıq hazırdır. Yaxın iki həftə ərzində proqramın tam versiyası istifadəyə veriləcək.
Onun sözlərinə görə, pulsuz proqram hər kəsin istifadəsi üçün açıq olacaq. Proqram bir yaşından yuxarı, yəni danışmağa başlayan uşaqlar üçün nəzərdə tutulub. Məqsəd onlarda doğma dil biliklərinin daha da təkmilləşdirilməsidir.
Oyunda müxtəlif mövzular üzrə test sualı mövcuddur. Oyunçular smartfonlarından ayrılmadan öyrənmək və əylənmək imkanı qazanacaqlar. Oyunda insan bədəni, rənglər, heyvanlar aləmi kimi mövzular uşaqların intelektual biliklərinin yeni texnologiyaların köməyi ilə artırılmasına fokuslanıb.
Proqramın Azərbaycan dilinə tərcüməsini Nur-Sultan şəhərinin Linqvistika məktəbinin rəhbəri və müəlliməsi Nərgiz Kərəmova həyata keçirib. O deyib: “Azərbaycan dili çox zəngindir, buna görə də “QazNat” şirkəti proqramın tərcüməsi üçün müraciət edəndə çalışdım uşaqların anlayacağı və yadda saxlaya biləcəyi sözlərdən istifadə edim”.

Казахстанские программисты разработали мобильную игру на азербайджанском языке Окт 10, 2019 | 03:03 / Важные события
Казахстанские IT-программисты разработали мобильную игру «IQ ребенок» на азербайджанском языке.
Один из создателей программы, глава компании QazNat Алмас Тапиев в эксклюзивном интервью AZƏRTAC отметил, что игра затрагивает темы, интересующие детей, и сказал, что в последнее время у детей появился большой интерес к мобильным телефонам и электронным устройствам. Такие игры помогают родителям, чтобы их дети эффективно использовали эти устройства. Он подчеркнул, что они узнав, что в этой области в соседних странах существует небольшое количество мобильных игр, решили разработать программу «İQ ребенок».
А.Тапиев сказал, что идея создания этой программы возникла из-за того, что после перехода на латинский алфавит в Казахстане не было качественных программ на казахском языке. По словам эксперта, сходство между казахским и азербайджанским языками облегчило ситуацию. Тестовая версия игры уже готова. Полная версия программы будет доступна в ближайшие две недели.
По его словам, бесплатная программа будет достапна для всех. Программа рассчитана на детей старше одного года, которые начинают разговаривать. Цель состоит в том, чтобы улучшить свои навыки родного языка.
Игра содержит тестовый вопрос на разные темы. Игроки будут иметь возможность учиться и получать удовольствие, не покидая своего смартфона. Игра фокусируется на расширении интеллектуальных знаний детей с помощью новых технологий, таких как человеческое тело, цвета и живая природа.
Перевод программы на азербайджанский язык реализовала руководитель и преподаватель лингвистической школы Нур-Султана Наргиз Керемова. Она сказала, что азербайджанский язык очень богат, поэтому, когда компания QazNat обратилась с предложением о переводе, она попыталась использовать слова, которые дети могли бы понять и запомнить